-
Lista obecności zamiast ewidencji czasu pracy?
... ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 ze zm.); w tekście: rozporządzenie o aktach osobowych. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Brak wypłaty: jakie druki do ZUS?
... z najczęściej popełnianych błędów! Podstawa prawna: Art. 9 ust. 1–2 oraz art. 13 ustawy systemowej. Art. 66 ust. 1 pkt 1 i 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
PESEL zamiast NIP dla pracowników
... r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 ze zm.); w tekście: ustawa ewidencyjna. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Jak wyliczyć urlop uzupełniający?
... udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Program sportowy dla pracowników a podatek
... jako działalność socjalna na warunkach określonych w art. 21 ust. l 1 pkt 67 updof. Podstawa prawna: Art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Zwrot kosztów podróży a zwolnienie od podatku
... służbowych na terenie kraju i poza granicami kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 i 1991 ze zm.); w tekście: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Pracownik: pomoc finansowa a potrącenie podatku
... do dyspozycji funkcjonariusza rzeczone uprawnienie (dokonano jego wykupienia). Podstawa prawna: Art. 11 ust. 2a pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 updof. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Tygodniowy i 2-tygodniowy okres wypowiedzenia
... , liczymy po kolei każdy dzień z wyjątkiem niedziel i świąt. To, czy te dni są dla pracownika dniami pracy, nie ma znaczenia. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Zapomoga i odprawa pośmiertna
... grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Uprawniony do renty socjalnej zarobi więcej
... 135, poz. 1268 ze zm.). Ustawa z 30 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej (Dz.U. nr 224, poz. 1338 ze zm.). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Jak rozliczyć bony dla pracowników z ZFŚS?
... . 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego. Art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 18 ust. 1 ustawy systemowej. Art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Podatek pracownika: PIT-11 do końca lutego 2012
... lutego następnego roku. Podstawa prawna: Art. 35 ust. 10, art. 37–39, art. 41, 42 i 42a oraz art. 42e updof. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Najniższe podstawy wymiaru świadczeń chorobowych 2012
... ze zm.). Rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. nr 192, poz. 1141). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Zwrot wydatków zleceniobiorcy a powstanie przychodu
... jest wyłącznie ustalone w umowie wynagrodzenie za wykonanie zlecenia. Podstawa prawna: Art. 734 § 1, art. 735 § 1 oraz art. 742 Kodeksu cywilnego. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Za pracę w sobotę - dzień wolny
... wniosku w stosunku 1:1,5) lub zapłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Podstawa prawna: Art. 1513, art. 1511 § 1, art. 15111 oraz art. 281 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Przejęcie zakładu pracy a zmiana wysokości wynagrodzeń
... względzie również ochronę nowego pracodawcy, niebędącego stroną ani uczestnikiem dotychczasowego układu. Podstawa prawna: Art. 231 oraz art. 2418 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi ...
-
Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika
... pisma: GPP-110-4560-43/09/PE/RP). Podstawa prawna: Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Zmiana regulaminu wynagradzania
... 3 lat, porozumienie przekazano właściwemu inspektorowi pracy. Podstawa prawna: Art. 91, art. 772, art. 24112 § 2 oraz art. 24113 § 1 i 2 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Kurs językowy a zwolnienie od podatku
... wolne od podatku. Jeśli pracownik kształci się z własnej inicjatywy, zwolnienie nie przysługuje. Podstawa prawna: Art. 21 ust. 1 pkt 90 updof. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Trzynastka i nagroda roczna a jubileuszowa
... i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.); w tekście: rozporządzenie urlopowe. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Koniec ustawy antykryzysowej: jak liczyć umowy o pracę?
... r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. nr 125, poz. 1035); w tekście: ustawa antykryzysowa. Art. 251 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi ...
-
Odprawa pośmiertna dla matki zmarłego?
... i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.); w tekście: ustawa o emeryturach i rentach z FUS. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Konieczna umowa o pracę na czas nieokreślony?
... 35 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. nr 125 poz. 1035). Art. 251 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Godziny nadliczbowe a dodatek do wynagrodzenia
... okres rozliczeniowy, to i tak musi otrzymać wynagrodzenie należne za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Podstawa prawna: Art. 151 2 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Ryczałt i VAT gdy wynajem mieszkania
... dwóch warunków. Po pierwsze wynajem musi być dokonywany na własny rachunek. Co za tym idzie, nie można go powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która będzie za podatnika zajmować się sprawami związanymi z wynajmem. Po drugie wynajmowana musi być nieruchomość o charakterze mieszkalnym i to wyłącznie na ...
Tematy: najem, podatek dochodowy od osób fizycznych, ryczałt od przychodów z najmu, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ewidencjonowany, podatek zryczałtowany, wynajem biur, obowiązek podatkowy VAT, powstanie obowiązku podatkowego VAT, stawka VAT, podatek od wynajmu mieszkania, wynajem mieszkania -
Godziny nadliczbowe u kolejnego pracodawcy
... , a w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanych okresów odpoczynku. Podstawa prawna: Art. 151 § 3 i 4 Kodeksu pracy. Art. 131 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Potrącenia egzekucyjne ze świadczeń socjalnych
... Kodeksu postępowania cywilnego. Art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Art. 21 ust. 1 pkt 26 i 67 updof. § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Jak rozliczyć prywatne wyjścia pracowników?
... nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281 ze zm.); w tekście: rozporządzenie o zwolnieniach od pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Wyższy dodatek za pracę w nocy
... przyznanego dodatku za pracę w nocy w wysokości: 255,68 zł – 200 zł = 55,68 zł. Podstawa prawna: Art. 151 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Deklaracja rozliczeniowa a brak wynagrodzenia
... korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2009 r. nr 186, poz. 1444). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Zaliczka na podatek: ryczałt za utracone wynagrodzenie
... podatkiem dochodowym nawet wówczas, gdy wartość wypłaty nie przekroczy 200 zł. Podstawa prawna: Art. 30 ust. 1 pkt 5a i ust. 3 i 8 updof. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
-
Jak rozliczać wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku?
... to, że w roku bieżącym osobie tej wynagrodzenie chorobowe będzie przysługiwało jeszcze przez 22 dni. Podstawa prawna: Art. 92 Kodeksu pracy. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami ...
-
Urlop macierzyński a dziecko w szpitalu
... do zdrowia po porodzie oraz możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia. Podstawa prawna: Art. 180–181 kp. Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami ...
-
Jakie wynagrodzenie chorobowe po poronieniu?
... określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 ze zm.). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi ...
-
Podwójna składka zdrowotna a zasiłek macierzyński
... z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi ...