eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › URL w szachownicy

URL w szachownicy

2004-05-24 00:12

Oprogramowanie do analizy kodów paskowych ma usprawnić surfowanie w Internecie przy użyciu telefonu komórkowego.

Przeczytaj także: Jakie telefony komórkowe dla biznesu?

Powstająca w ramach inicjatywy Open Source aplikacja Semacode wykorzystuje fakt, że aparaty cyfrowe powoli stają się standardem w "komórkach".

Twórcy Semacode chcą je wykorzystać jako czytniki kodów kreskowych, które uwolniłyby użytkowników od kłopotliwego wpisywania adresów URL z poziomu klawiatury telefonu. Wszystko dzięki zakodowaniu adresu witryny we wzorze składającym się z czarnych i białych kwadratów. Telefon z Semacode nie musi korzystać z adresu wpisywanego ręcznie - aplikacja dekoduje czarno-biały obraz i łączy się z odpowiednią stroną. Wystarczy "przeskanować" kod, który potencjalnie mógłby być drukowany na ogłoszeniach w gazecie, plakatach reklamowych czy choćby znakach na przystanku autobusowym. Możliwości zastosowań są niemal nieograniczone, a łatwość użycia – ogromna.

Podobną próbą, która miała usprawnić korzystanie z usług sieciowych za pomocą telefonu jest system Paperclick, oparty na tradycyjnych kodach paskowych. Niestety jego wadą jest konieczność wykorzystywania specjalnego czytnika. Semacode nie wymaga ponadstandardowego wyposażenia telefonu, istnieją więc spore szanse na adopcję tego rozwiązania, oferującego wygodny dostęp do już istniejących usług. Obecnie dostępna jest aplikacja Semacode dla kilku modeli telefonów Nokia.

oprac. : Beata Szkodzin / 4Press

Przeczytaj także

Pakiet antywirusowy dla MSP

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: