eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościeGospodarka.pl poleca › Ranking kredytów i pożyczek konsolidacyjnych

Ranking kredytów i pożyczek konsolidacyjnych

2019-03-16 22:15

Ranking kredytów i pożyczek konsolidacyjnych

Kilka kredytów i pożyczek - czy warto połączyć i gdzie? © Africa Studio - Fotolia.com

Dla osób, które chcą połączyć raty kredytów zaciągniętych w różnych bankach i firmach kredytowych w jedną pożyczkę z mniejszą ratą i korzystniejszymi warunkami, część banków przygotowała ofertę kredytów i pożyczek konsolidacyjnych. Może ona nam znacząco pomóc w całkowitej spłacie i "wyplątaniu się" z posiadanego zadłużenia. Skorzystaj z naszego rankingu i znajdź najkorzystniejszą ofertę.

Przeczytaj także: Jak uniknąć spirali zadłużenia?



Co to jest kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny to zadłużenie udzielane nam przez instytucję finansową z bardzo konkretnym przeznaczeniem. Istotą takiego kredytu jest i połączenie naszych obecnych zobowiązań w jeden kredyt. Środki, które w ten sposób uzyskamy, nie otrzymujemy w postaci gotówki czy przelewu na konto, lecz są one przesyłane bezpośrednio do banków/firm pożyczkowych, w których aktualnie jesteśmy zadłużeni w celu całkowitej ich spłaty. Połączyć możemy w ten sposób różne rodzaje zobowiązań: kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, mieszkaniowe, a także debety w rachunkach i limity kart kredytowych.

Jeśli zaczynamy się gubić w swoich kredytach, kartach kredytowych, limitach w koncie, to warto pomyśleć o skonsolidowaniu wszystkich tych zobowiązań finansowych w jeden kredyt. Kredyt konsolidacyjny połączy wszystkie nasze zobowiązania kredytowe w jedno i najprawdopodobniej obniży miesięczną ratę.

Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu?


Podstawową korzyścią jest uporządkowanie naszych zobowiązań – dzięki jednej miesięcznej racie łatwiej jest nam zapanować nad domowym budżetem, poprawić płynność i przejrzystość naszych finansów, a także ułatwić ich kontrolę.

Jedna rata zamiast kilku różnych, płaconych w różnych terminach, kwotach i miejscach - to również oszczędność czasu, łatwiej nam będzie spłacać raty w terminie (dzięki temu m.in. budujemy sobie lepszą historię kredytową na przyszłość).

Zazwyczaj miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od sumy naszych dotychczasowych miesięcznych obciążeń (z czego to wynika i co dla nas jeszcze oznacza, wyjaśnimy za chwilę).

Przenosząc zobowiązania do innego banku mamy możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych, niż w naszym dotychczasowym banku, warto więc dokładnie sprawdzić oferty w różnych instytucjach.

Zdecydowana większość instytucji udzielając nam kredytu konsolidacyjnego pozwala dopasować datę spłaty miesięcznych rat tak, by dostosować ją do daty otrzymywania wynagrodzenia.

Zazwyczaj mamy możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego na kwotę wyższą, niż suma naszych zobowiązań, zyskując dzięki temu dodatkową gotówkę na najpilniejsze bieżące potrzeby. Pamiętajmy jednak, że powoduje to podwyższenie naszego łącznego zadłużenia a więc również wzrost odsetek, które będziemy musieli zapłacić od naszego kredytu.

Na co należy uważać przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?


Na rynku mamy do dyspozycji wiele ofert konsolidacyjnych, różniących się oferowanymi warunkami. Zwracajmy szczególną uwagę na warunki kredytowe: wysokość oprocentowania, prowizji, koszty dodatkowe. Od tego jaki będzie całkowity koszt nowego kredytu zależy, który z nich będzie dla nas najkorzystniejszy. Najłatwiej porównać oferty według wskaźnika RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa). Im jest niższy, tym lepiej dla nas.

Sprawdźmy umowy kredytowe naszych obecnych zobowiązań. Jeśli któraś z nich zawiera zapisy o prowizji za wcześniejszą spłatę, to prawdopodobnie konsolidowanie tego zobowiązania z innymi, będzie dla nas niekorzystne finansowo.

Niższa miesięczna rata zazwyczaj jest uzyskiwana dzięki wydłużeniu okresu kredytowania w porównaniu do naszych dotychczasowych zobowiązań. Dzięki temu zyskujemy niższą miesięczną ratę ale nasze zobowiązanie jest rozpisane na dłuższy okres, więc całkowity koszt kredytu (wysokość pieniędzy, które musimy zapłacić bankowi) będzie większy.

Różnica między kredytem konsolidacyjnym a pożyczką konsolidacyjną


Główna różnica między tymi dwoma produktami tkwi w instytucji udzielającej zadłużenia. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, kredytu może nam udzielić jedynie bank. Pożyczkę możemy zaciągnąć w dowolnej instytucji finansowej zajmującej się tego typu działalnością. Kredyty podlegają przepisom Prawa Bankowego natomiast pożyczki – Kodeksowi Cywilnemu.

W obydwu rodzajach instytucji możemy uzyskać środki na konsolidację naszych obecnych zobowiązań, warto więc porównać oferty z różnych źródeł.




Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki,
Powyższy artykuł nie jest tekstem sponsorowanym. Jest to opis wyszukanej przez nas oferty, którą z czystym sumieniem możemy polecić Wam do rozważenia. Dokładnie analizujemy warunki oferty, sprawdzamy wszystkie gwiazdki i haczyki, czytamy drobny druczek i regulaminy. Nie otrzymujemy za to wynagrodzenia, ani za publikację artykułu. Dlatego w tekście zamieściliśmy linki do formularzy oferty z programu partnerskiego, w którym uczestniczymy. Jeśli uważasz, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny i chcesz skorzystać z oferty, użyj proszę naszych linków. Tylko wówczas nasza praca i czas poświęcone na przygotowanie tego artykułu zostaną wynagrodzone.