eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie benefity na Boże Narodzenie 2023 szykują pracodawcy?

Jakie benefity na Boże Narodzenie 2023 szykują pracodawcy?

2023-12-04 13:41

Jakie benefity na Boże Narodzenie 2023 szykują pracodawcy?

Jak hojni będą pracodawcy przed świętami? © pixabay.com

Za trzy tygodnie Boże Narodzenie. W tym roku ponad połowa pracodawców zaplanowała z tej okazji premie świąteczne. Od 3 lat wypłaca je coraz więcej firm. Rośnie także odsetek firm organizujących wigilie pracownicze - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk.

Przeczytaj także: Jakie świąteczne benefity pracownicze szykują pracodawcy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie świąteczne benefity zaplanowali w tym roku pracodawcy?
  • Jak wielu pracodawców wypłaci premie świąteczne?
  • Ilu pracowników otrzyma bony podarunkowe?
  • Jaka będzie wartość bonusów świątecznych?


Instytut Badawczy Randstad przeprowadził badanie we współpracy z Gfk wśród 1000 pracodawców. Jak hojni będą pracodawcy przed świętami?

Świątecznych premii będzie więcej niż rok temu


W związku z nadchodzącym Bożym Narodzeniem, ponad połowa polskich przedsiębiorców planuje przekazać pracownikom premie okolicznościowe (51 proc.) – to o 6 proc. więcej niż w roku 2022. Niemal tak samo szybko rośnie popularność drugiej na liście najczęstszych gwiazdkowych inicjatyw, czyli wigilii firmowej: tu wzrost osiągnął 5 proc.: z 43 proc. do 48 proc. Nieco więcej niż co trzeci przedsiębiorca (32 proc.) planuje upominki dla pracowników i ich rodzin. W tym roku popularność tego wzrosła najmocniej, bo o 9 p.p., wyprzedzając bony towarowe, których popularność spada od dwóch lat. W tym roku na bony zdecyduje się 29 proc przedsiębiorców. Co piąty szef chce w ramach świątecznych inicjatyw zaproponować załodze wzięcie udziału w akcji charytatywnej. W co dziesiątej firmie nie przewiduje się żadnych form gwiazdkowych benefitów.

fot. pixabay.com

Jak hojni będą pracodawcy przed świętami?

Ponad połowa polskich przedsiębiorców planuje przekazać pracownikom premie okolicznościowe. Co trzeci przedsiębiorca planuje upominki dla pracowników i ich rodzin.


Benefity o coraz wyższej wartości


Wyraźną tendencję wzrostową widzimy też w wartości świątecznych inicjatyw. W tym roku powyżej 500 zł na osobę planuje przeznaczyć na ten cel 30 proc. firm, podczas gdy w ubiegłym roku było to 21 proc., a w 2018 – zaledwie 13 proc. Liczna (29 proc.) jest także grupa pracodawców, którzy chcą przeznaczyć na ten cel od 300 do 500 zł. Drugi rok z rzędu na najniższym w historii badania poziomie, utrzymuje się odsetek firm, które deklarują przeznaczenie na jedną osobę mniej niż 50 zł (2 proc.).
To, że firmy zabezpieczają coraz większe budżety na świąteczne bonusy pod koniec roku, jest sygnałem, że dostrzegają wyzwania finansowe, z którymi mierzą się pracownicy. Inflacja i wciąż rosnące koszty życia w okresie Bożego Narodzenia są szczególnie dużym obciążeniem dla budżetów domowych. Pracownicy liczą więc na premie, z ich perspektywy to istotny element wynagrodzenia. Jednocześnie część firm nie zawsze może pozwolić sobie na dynamiczne wzrosty płac odpowiadające na presję płacową. Starają się to rekompensować właśnie przy takich okazjach – wypłacając premię okolicznościową lub doceniając pracowników w innej, niefinansowej formie – komentuje Mateusz Żydek, współautor badania z Instytutu Badawczego Randstad.

Premie i bony świąteczne – jak rozdzielą je pracodawcy?


90 proc. firm planujących bony podarunkowe przyzna je wszystkim pracownikom. W przypadku premii okolicznościowych ta praktyka jest nieco rzadsza – 83 proc. deklarujących ten rodzaj bonusu, przyzna go wszystkim zatrudnionym, 13 proc. – większości pracowników, natomiast 4 proc. – mniej niż połowie załogi.

Warto zauważyć, że od 2018 roku w badaniu widoczna jest pewna prawidłowość: co roku nieznacznie więcej firm jest skłonnych dawać wszystkim pracownikom bony niż premie –różnica zawsze oscyluje tu w granicach kilku p.p.

Przeważnie kwota bonów oraz premii będzie uzależniona od stanowiska lub działu: 64 proc. firm pod tym kątem zróżnicuje premie, a 61 proc. wartość bonów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: