Zmęczenie po wakacjach - jak uniknąć pułapek i błędów urlopowych?
2025-07-07 13:53
![Zmęczenie po wakacjach - jak uniknąć pułapek i błędów urlopowych? [© wygenerowane przez AI] Zmęczenie po wakacjach - jak uniknąć pułapek i błędów urlopowych?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/urlop/Zmeczenie-po-wakacjach-jak-uniknac-pulapek-i-bledow-urlopowych-267634-200x133crop.png)
Zmęczenie po wakacjach - jak uniknąć pułapek i błędów urlopowych? © wygenerowane przez AI
Przeczytaj także: Jak zadbać o zdrowie psychiczne w wakacje?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego coraz więcej osób odczuwa zmęczenie po urlopie.
- Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas planowania i spędzania wakacji.
- Jakie strategie i nawyki pomagają wrócić z urlopu naprawdę wypoczętym.
- Jak zadbać o własne potrzeby i podzielić obowiązki, by uniknąć frustracji i stresu.
Temat zmęczenia wakacyjnego pojawia się w przestrzeni coraz częściej. Dotyczy on w dużej mierze rodziców, szczególnie mam, dla których wakacje to jeszcze większy stres, bo muszą martwić się o zapewnienie opieki dzieciom na dwa miesiące. Same wyjazdy także generują ogromny stres. Osoby nie mające dzieci, także mają coraz większy problem z odpoczynkiem, nie potrafią zapomnieć o pracy, a na wyjeździe resetują się w nie do końca odpowiedni sposób.
- Powodem tego, dlaczego nie potrafimy odpocząć podczas urlopu jest fakt, że w większości przypadków nie potrafimy zmienić osobowości i nie potrafimy przygotować się mentalnie do tego urlopu. W piątek kończymy tydzień, mamy ostatni dzień pracy, więc jesteśmy w natłoku zadań tzw. do dowiezienia przed urlopem. Oznacza to pisanie maili, delegowanie spraw do ostatniego momentu dnia. Później wracamy do domu i co się dzieje? Bez żadnej przerwy przechodzimy do zadań organizacyjnych.
Jako kobiety głównie jesteśmy odpowiedzialne za wszystko, co jest związane z wyjazdem. Czy każdy jest spakowany, czy pieniądze są wymienione, czy paszporty są zabrane. Jesteśmy w ciągłym pędzie, z rana jedziemy na lotnisko, szybka odprawa. Często płaczące dzieci. Nie ma takiego momentu pozwolenia sobie na nicnierobienie, na to, żeby usiąść, cieszyć się tym słońcem, cieszyć się miejscem. Cały czas jesteśmy w trybie permanentnego działania, żeby zobaczyć, czy dzieci są zaopiekowane, czy cokolwiek zjadły, czy są posmarowane filtrem, na jaką wycieczkę pojedziemy na miejscu? Nie ma po prostu możliwości resetu podczas urlopu. Co się następnie dzieje?
Wracamy po tygodniu, dwóch z wakacji i nie robimy sobie ani jednego dnia odpoczynku, żeby wejść w tryb pracy i przygotować się do niej. Z reguły w większości przypadków o trzeciej nad ranem lądujemy, a o ósmej już się meldujemy w pracy, czyli jesteśmy w permanentnym działaniu. Konsekwencją jest fakt, że pojechaliśmy na urlop zmęczeni, a wróciliśmy wykończeni – mówi Anna Turowska, trenerka mentalna, przedsiębiorczyni, ekspertka do spraw strategii oraz podróżniczka.
Najczęstsze przyczyny nieudanych wyjazdów wakacyjnych
Co zatem można poprawić? Gdzie popełniamy błędy i jak ich unikać, aby faktycznie skorzystać z tego wyczekanego urlopu i wrócić wypoczętym?
- Pierwsza rzecz to dogadanie się z rodziną czy znajomymi w temacie oczekiwań. Czego chcemy od tych wakacji? Czy stawiamy na zwiedzanie, czy leżenie na plaży? Po prostu co chcielibyśmy robić? Nakreślenie tego wcześniej jest istotne, bo pozwala nam na zaplanowanie aktywności, co już zmniejsza stres.
Druga sprawa to zaplanowanie wszystkiego jak najwcześniej i podzielenie obowiązków. Naprawdę jedna osoba nie powinna być odpowiedzialna za wszystko i dotyczy to zarówno rodzin jak i wyjazdów z przyjaciółmi czy po prostu partnerem. Często mamy takiego lidera-organizatora, to jest świetne dla reszty, ale stresujące dla tej osoby, która ma na głowie dosłownie zbyt wiele.
Trzecia rzecz, która przyczynia się do tego, że wracamy zmęczeni, to brak regularnego snu. Oczywiście, to wakacje, każdy chce poimprezować, pozwiedzać miasteczka nocą i to jest bardzo ok. Ale kiedy mamy zaburzony sen przez tydzień czy dwa, to nie ma możliwości odpoczynku, dlatego warto o to zadbać.
I przejdę tu do czwartego powodu jakim jest nadmierne spożycie alkoholu. Mamy stereotyp Polaka na all inclusive. I tak jak z każdą rzeczą, wszystko jest dla ludzi. Jeśli lubimy, spróbujmy lokalnych win, po to też są wakacje, ale pamiętajmy, że alkohol w każdej postaci i w każdej ilości jest toksyną. Podnosi też poziom kortyzolu, plus to permanentne niewyspanie i mamy gotowy pakiet i odpowiedź na pytanie, dlaczego wracamy w tak złej formie…
Ostatnią rzeczą z tych głównych grzechów jakie popełniamy na urlopie jest brak czasu dla partnera/partnerki, co może być spowodowane natłokiem spraw o jakie jedna ze stron musi zadbać, ale też są oczywiście inne powody, wspomniane już wcześniej. Zadbajmy o bliskość, o kilka godzin dla siebie, o to, aby mieć czas na rozmowę. Na co dzień w natłoku spraw jest to trudne, dlatego czas na randki jest niezwykle ważny i podczas wakacji musimy go wygospodarować – tłumaczy Anna Turowska.
Mama na wakacjach
Nie sposób w temacie zmęczenia na urlopie nie wspomnieć o matkach. Czy one w ogóle mają szansę na odpoczynek? Jak to zrobić?
- Nie będę tutaj oszukiwać, jest to bardzo trudne. Oczywiście zależy od partnera i statusu materialnego, ale jeszcze niewielu z nas jest w stanie pozwolić sobie na zabranie na urlop niani. Jesteśmy naznaczone kulturowo, że jako opiekunki ogniska domowego, to kobiety pakują, organizują, zarządzają całością, zajmują się dziećmi, mężem, po prostu wszystkim. Powstało według mnie niesłuszne przypieczętowanie, że to kobiety muszą najpierw zadbać o innych, a na końcu dopiero o siebie. I często same sobie to robimy. Jesteśmy liderkami tego wyjazdu, traktujemy go jako projekt. Rozdzielmy zatem zadania.
Sugeruję, aby pamiętać, że twoje potrzeby są tak samo ważne jak innych członków rodziny. Stałe dbanie o innych sprawia, że nawet gdy mamy te 15 minut w samotności, nie potrafimy skupić się na książce, gdyż nasz mózg non stop przetwarza kolejne zadania. Więc nie ma opcji, żebyśmy w momencie, kiedy nie podzielimy tych odpowiedzialności przed urlopem i nie damy sobie przyzwolenia, my jako kobiety na to, żeby odpocząć, pójść na masaż, jogging, zrobić sobie sesję medytacyjną czy po prostu poleżeć i się poopalać, miały przestrzeń na wypoczynek. Wrócimy zmęczone i sfrustrowane – dodaje Anna Turowska.
Przygotowanie jest kluczowe
Tak jak w każdej dziedzinie życia, czy jest to praca, dom, hobby, przygotowanie i dobry plan to podstawa. Uchroni nas to przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, które powodują stres i sprawiają, że urlop nie jest udany.
- Rozmowa i podział obowiązków - porozmawiajmy z tymi osobami, z którymi udajemy się na wakacje. Kto, za co będzie odpowiadał, za pakowanie, za logistykę, za te kwestie finansowe, żeby nie brać całości organizacji takiego wyjazdu na siebie.
- Dzień przed i po wyjeździe – dobrym pomysłem jest zaplanowanie takiego buforu na starcie, jak i na powrocie, aby uniknąć pośpiechu i nerwów przed wylotem oraz nie wracać w skrajnym zmęczeniu prosto do pracy. Taki moment na przejście z trybu wakacje do trybu praca jest bardzo potrzebny.
- Odpoczywaj, jak lubisz – nie wyciskaj urlopu jak cytryny, nie każdy dzień musi być zaplanowany od 8:00 do 22:00. Pozwólmy sobie na relaks, nie działajmy jak na co dzień w wielkim pędzie. I wcześniej zaplanujmy formę wyjazdu, czy leniuchujemy na plaży, czy chodzimy po górach czy może zwiedzamy miasto i muzea.
- Nie zapominaj o zdrowych nawykach - bezapelacyjnie zadbaj o sen na wyjeździe, ponieważ wpływa na to, jak przebiegnie cały urlop. Czy to, co zrobiliśmy na urlopie, będzie nas wspierało? Czy będziemy miło wspominać całość? Czy wrócimy wypoczęci? Tutaj także doradzam korzystanie z dobrodziejstw open baru z głową.
- Do wszystkich mam – zatrudnijcie do przygotowań partnera oraz dzieci, jeśli są już w odpowiednim wieku, nastolatek może sam się spakować. Zadbajcie o jak największe przygotowania wcześniej, niektóre mamy pakują walizki sukcesywnie już tydzień przed wyjazdem. Zapisujcie sobie co zabrać i zrobić, leki, balsamy, kremy, zabawki, dokumenty, ubezpieczenie, pieniądze, aby móc odhaczać co już jest zrobione.
- Znajdź czas relaks - dobre jest też znalezienie po prostu czasu na nicnierobienie zarówno przed urlopem w trakcie. Nasz mózg bardzo potrzebuje takich momentów, stąd wielka popularność medytacji, która jest zbawienna.
- Szczerze zachęcam tak przygotować się do urlopu, aby zminimalizować wszelkie spodziewane stresory, tu także zadbajmy o zastępstwo w pracy, aby nie odbierać co chwilę telefonów z biura. Musimy nauczyć się tego, że mamy prawo do odpoczynku, więc pozwólmy sobie na to. Nie sabotujmy sami siebie, nie róbmy tego, co nie sprawia nam żadnej radości, dobrze się przygotujmy – podsumowuje Anna Turowska.
Okazuje się, że wiele z błędów wakacyjnych da się łatwo naprawić. Odpowiednie przygotowanie, podział zadań, czas przed i po wyjeździe i mądre spędzenie czasu na urlopie powinny sprawić, że wrócimy faktycznie wypoczęci, nie zmęczeni i sfrustrowani. Dbajmy podczas wyjazdu o swój umysł i ciało, a odwdzięczy się nam ono po powrocie do pracy.
Anna Turowska: Trenerka mentalna, terapeutka, konsultantka biznesowa, przedsiębiorczyni. Posiada 17-letnie doświadczenie zawodowe, gdzie rozwijała firmy w krajach takich jak Niemcy, Litwa, Łotwa, Dania, Arabia Saudyjska, Hiszpania, Wielka Brytania. Zajmuje się m.in. konsultingiem biznesowym i operacyjnym oraz mentoringiem. Działa na rzecz kobiet wspierając je w biznesie. Wspiera młodzież i sportowców również w tworzeniu przestrzeni zawodowej po zakończeniu kariery sportowej. Pasjonuje się podróżami backpakerskimi, nurkowaniem, piłką nożną, biegami długodystansowymi.
![Czym jest chroniczne zmęczenie i jak z nim walczyć? [© 영훈 박 z Pixabay] Czym jest chroniczne zmęczenie i jak z nim walczyć?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/chroniczne-zmeczenie/Czym-jest-chroniczne-zmeczenie-i-jak-z-nim-walczyc-259650-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)