eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Benefity pozapłacowe oferowane przez firmy w 2022 roku

Benefity pozapłacowe oferowane przez firmy w 2022 roku

2022-11-26 00:47

Benefity pozapłacowe oferowane przez firmy w 2022 roku

Szkolenia najpopularniejszym benefitem © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wśród najczęściej udzielanych świadczeń dodatkowych znalazły się szkolenia zawodowe. Aż 97% firm deklaruje, że pracownicy mogą z nich korzystać. Drugie miejsce zajmują świadczenia medyczne, oferowane przez 91% pracodawców. Trzecim najpopularniejszym benefitem była natomiast polisa na życie, oferowana przez 85% firm.

Przeczytaj także: Jakie benefity pracownicze pożądane w 2021 roku?

Artykuł stanowi przegląd części informacji zawartych w raporcie „Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2022 roku”. Omawiane tutaj dane zostały zebrane w ramach Raportów płacowych Sedlak & Sedlak – wiosna 2022 i pochodzą od 682 organizacji. Większość tych przedsiębiorstw prowadzi działalność produkcyjną (60%) oraz zatrudnia od 201 do 1000 osób (43%).

W raporcie przedstawiono benefity należące do 6 grup:
  1. samochody służbowe i dojazd do pracy,
  2. szkolenia i rozwój pracownika,
  3. opieka zdrowotna i prozdrowotna,
  4. świadczenia socjalno-bytowe,
  5. work-life balance,
  6. świadczenia długoterminowe.

Analizy przeprowadzono dla 4 szczebli zatrudnienia: pracowników fizycznych, specjalistów, kadry kierowniczej oraz kadry zarządzającej.

Kilka założeń na początek
  1. Zgodnie z Polskim modelem Total rewards benefit rozumiany jest jako bezgotówkowe narzędzie uzupełniające wynagrodzenie finansowe.
  2. W raporcie przedstawiono, ile firm oferuje dany benefit, a nie to, jakie jest jego rzeczywiste wykorzystanie przez pracowników.
  3. Benefity są dostępne w różnym stopniu dla poszczególnych szczebli zatrudnienia.

Najczęściej i najrzadziej oferowane benefity


Wśród najczęściej udzielanych świadczeń dodatkowych znalazły się szkolenia zawodowe. Aż 97% firm deklaruje, że pracownicy mogą z nich korzystać. Drugie miejsce zajmują świadczenia medyczne, oferowane przez 91% pracodawców. Trzecim najpopularniejszym benefitem była natomiast polisa na życie, oferowana przez 85% firm. Do najrzadziej dostępnych benefitów należą: dodatkowo płatny urlop, pracowniczy program przyznawania akcji oraz dopłaty do przedszkola/żłobka. Wspomniane informacje przedstawia poniższy wykres.

fot. mat. prasowe

Najczęściej i najrzadziej oferowane benefity

Wśród najczęściej udzielanych świadczeń dodatkowych znalazły się szkolenia zawodowe.


System kafeteryjny


Dostęp do świadczeń pozapłacowych w ramach systemu kafeteryjnego oferuje 18% firm. Pracownicy z różnych szczebli zatrudnienia mogą korzystać z tego systemu w bardzo podobnym stopniu, jednak część firm deklaruje, że wysokość przysługujących świadczeń zależy od kryterium dochodowego (40%) albo kategorii zaszeregowania (6%). Tę kwestię obrazuje poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Kryteria warunkujące wysokość świadczeń przysługujących pracownikowi w ramach systemu kafeteryjnego

Część firm deklaruje, że wysokość przysługujących świadczeń zależy od kryterium dochodowego (40%) albo kategorii zaszeregowania (6%).


Całkowita miesięczna wartość świadczeń przysługujących pracownikom w ramach systemu kafeteryjnego zaczyna się od 50 PLN, a kończy na 110 PLN.

Opieka zdrowotna i prozdrowotna


Najczęstszą formą opieki medycznej oferowaną przez firmy jest abonament medyczny (56%), 13% firm umożliwia pracownikom skorzystanie tylko z ubezpieczenia zdrowotnego (polisy), natomiast 24% firm daje dostęp do jednego i drugiego. Najwięcej firm oferuje swoim pracownikom konsultacje specjalistów (98%), a najmniej – opiekę medyczną za granicą (26%).

Opłacenie opieki medycznej różnie rozkłada się pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że maksymalny koszt opieki medycznej, który firma oferuje, nie jest równy temu, jaką część z niego pokrywa. W przypadku kadry zarządzającej firma pokrywa 73% maksymalnego oferowanego kosztu świadczeń medycznych, natomiast dla pracowników fizycznych 79%. Zaznaczyć trzeba, że oferowany pracownikom fizycznym maksymalny koszt opieki medycznej jest znacznie niższy niż proponowany kadrze zarządzającej. Tę prawidłowości przedstawia poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Maksymalny całkowity miesięczny koszt opieki medycznej oferowany przez firmy

W przypadku kadry zarządzającej firma pokrywa 73% maksymalnego oferowanego kosztu świadczeń medycznych, natomiast dla pracowników fizycznych 79%.


O raporcie
Powyżej przedstawiono fragmenty raportu „Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2022 roku”. Pełne opracowanie umożliwi Państwu dokładniej zapoznać się z tym, jaką politykę benefitową stosują firmy, jak wyglądają różnice w przyznawaniu świadczeń dodatkowych dla poszczególnych szczebli zatrudnienia, a także jak dużo firm oferuje rozszerzenie benefitów na członków rodziny. Koszt raportu to 2 500 PLN. Więcej informacji o raporcie znajdziecie Państwo pod tym adresem.

Szymon Cogiel
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Benefity pozapłacowe oferowane przez firmy w 2022 roku

    narinea / 2023-02-02 13:27:15

    Dla mnie najfajniejsze są pakiety weterynaryjne pethelp jakie mają w znanej drogerii, nie pogardziłabym czymś takim bo mam zwierzaki w domu i wiem ile nieraz nerwów kosztuje znalezienie weterynarza, o kosztach leczenie nie wspomnę odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: