Samochodem po Europie i Polsce - 10 inspirujących miejsc na nietuzinkowe wakacje
2025-07-10 00:02
![Samochodem po Europie i Polsce - 10 inspirujących miejsc na nietuzinkowe wakacje [© wygenerowane przez AI] Samochodem po Europie i Polsce - 10 inspirujących miejsc na nietuzinkowe wakacje](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wakacje-samochodem/Samochodem-po-Europie-i-Polsce-10-inspirujacych-miejsc-na-nietuzinkowe-wakacje-267684-200x133crop.png)
Samochodem po Europie i Polsce - 10 inspirujących miejsc na nietuzinkowe wakacje © wygenerowane przez AI
Przeczytaj także: 3/4 Polaków planuje wyjazd na wakacje 2025
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie nietypowe miejsca w Polsce i Europie warto odwiedzić podczas wakacyjnej podróży samochodem.
- Jakie atrakcje czekają w takich miejscach jak MRU, Słowenia, Słowacki Raj czy Jutlandia Południowa.
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu na dłuższe trasy i rodzinne wyprawy.
- Dlaczego podróż samochodem to wygodny sposób na odkrywanie mniej znanych, ale fascynujących zakątków.
MRU
Zaczynamy od czegoś dla odkrywców, przedstawiając jedną z największych podziemnych fortyfikacji świata, której długość korytarzy wynosi kilkadziesiąt kilometrów. Międzyrzecki Rejon Umocniony to wspaniała atrakcja nie tylko dla pasjonatów historii. Można go zwiedzać z przewodnikiem w Pniewie i Boryszewie (woj. Lubuskie), w tym drugim miejscu nie tylko pieszo, lecz nawet rowerami pod ziemią.
fot. Tomasz Czarnecki
Podziemny tunel MRU - tajemnice fortyfikacji
Jeden z licznych podziemnych korytarzy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego rozciąga się na dziesiątki kilometrów pod ziemią. Dawna niemiecka fortyfikacja przyciąga miłośników historii i przygód, oferując unikalne zwiedzanie z przewodnikiem, a także rowerowe wyprawy w niezwykłym labiryncie podziemi.
– Jazda jednośladami podziemną trasą z przewodnikiem jest niesamowitym doświadczeniem – opowiada Tomasz Czarnecki, ekspert Autoplac.pl, pasjonat podróżowania autem.
fot. Tomasz Czarnecki
System korytarzy i szybów MRU - eksploracja podziemi
Rozbudowana sieć tuneli Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego kryje liczne szyby i techniczne przejścia, świadczące o zaawansowanej inżynierii militarnej. Zwiedzanie tych miejsc to niepowtarzalna okazja, by poczuć atmosferę dawnych czasów i zrozumieć skalę podziemnych umocnień regionu.
– Warto również samodzielnie odkrywać obiekty, szczególnie te naziemne, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i poszanowania prawa. W okolicach znajdziemy także tajemniczą miejscowość Kęszyca Leśna, stanowiącą ciekawą opcję na piknik z dziećmi. A jeszcze nie tak dawno stacjonowali tam żołnierze radzieccy.
fot. Tomasz Czarnecki
Kęszyca Leśna - ślad po radzieckiej historii
Monumentalna rzeźba żołnierza w Kęszycy Leśnej przypomina o radzieckiej przeszłości tej miejscowości. To miejsce idealne na rodzinny piknik i odkrywanie tajemnic regionu Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie historia łączy się z naturą i spokojem.
- Do tego Łagów z zamkiem Joanitów, wiele pięknych jezior, tras pieszych i rowerowych, dosłownie raj dla osób kochających naturę, historię, aktywność i relaks. Idealne rozwiązanie motoryzacyjne stanowi pojazd z podwyższonym zawieszeniem, bo jakość dróg pozostawia sporo do życzenia, aczkolwiek osobówki też dadzą radę.
Eskapady zagraniczne
fot. Tomasz Czarnecki
Park Mużakowski - romantyczna perła pogranicza
Neorenesansowy pałac w sercu Parku Mużakowskiego otoczony jest malowniczymi ogrodami i wodą, tworząc unikalny klimat miejsca wpisanego na listę UNESCO. Park rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej, zachwyca harmonijnym połączeniem natury z architekturą oraz licznymi alejkami, mostami i punktami widokowymi. To idealne miejsce na spacer, rowerową przejażdżkę czy piknik wśród XIX-wiecznej sztuki ogrodowej.
Park Mużakowski + Diabelski Most + Kulturinsel
Zostajemy na zachodzie Polski i nie tylko Polski. Wyprawa na pogranicze polsko-niemieckie w okolice Łęknicy dostarczy mnogości wrażeń. Cudowny pałac, rewelacyjny Park Mużakowski, ścieżka geoturystyczna z kolorowymi źródłami, a na deser jedna z największych atrakcji Niemiec – Diabelski Most.
fot. Tomasz Czarnecki
Diabelski Most - mistyczna atrakcja pogranicza
Kamienny łuk mostu Rakotzbrücke w Parku Kromlau tworzy idealne koło odbijające się w tafli wody, co przyciąga turystów z całego świata. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych i fotogenicznych miejsc na pograniczu polsko-niemieckim, idealne na nietypową wyprawę samochodową.
Chętni mogą sobie również zrobić spacer wzdłuż kopalni odkrywkowej. Ten surrealistyczny widok uświadamia, jak bardzo człowiek potrafi zniszczyć ziemię dla swoich celów. Do tego ruiny (niejedyne w regionie) sortowni i brykietowni węgla brunatnego.
Jadąc nieco na południe od Łęknicy, traficie do Kulturinsel, jednego z bardziej genialnych w Europie placów zabaw – z domkami na drzewie, tunelami, tajemniczymi przejściami i nietypowymi atrakcjami. Świetny pomysł na całodzienną wyprawę dla dzieci w wieku 3-12 lat. Blisko niewielkie, ale wspaniałe zoo (Goerlitz), w którym nie brakuje młodych zwierząt. Z częścią czworonożnych gospodarzy można nawiązać bezpośredni kontakt.
fot. Tomasz Czarnecki
Wodospad Peričnik - spektakularny żywioł w Dolinie Vrata
Wodospad Peričnik w Dolinie Vrata to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Słowenii. Jego dolna kaskada ma aż 52 metry wysokości, a wyjątkowość miejsca polega na możliwości przejścia ścieżką tuż za ścianą spadającej wody. Otoczenie górskich lasów i szlaków sprawia, że to obowiązkowy punkt dla miłośników przygód i fotografii. Peričnik zachwyca o każdej porze roku, oferując niezapomniane wrażenia w sercu Alp Julijskich.
Słowenia
Szukacie pomysłu na dalszą eskapadę? Już się pakujecie do Chorwacji? Stop!
– Koniecznie jedźcie do Słowenii i to na dłużej niż jedną dobę. Niewiarygodne jeziora Bled i Bohinj, wejście pod wodospad Mojstrica, przejście wąwozem Vintgar, przejazd autem na pokładzie… pociągu, rzut oka na mamucią skocznię w Planicy oraz trasy biathlonowe w Pokljuce, trekking Doliną Soczy… Jestem urzeczony tym krajem. Zresztą, później można pojechać na odpoczynek do Chorwacji, choćby na niedaleką Istrię – poleca Tomasz Czarnecki, ekspert Autoplac.pl.
fot. Tomasz Czarnecki
Jezioro Bled - słoweńska ikona wśród gór
Jezioro Bled otoczone Alpami Julijskimi zachwyca turkusową wodą i wyspą z zabytkowym kościołem, będącym symbolem Słowenii. To miejsce oferuje zarówno relaks na plażach, jak i aktywności wodne czy górskie wędrówki. Panorama z punktów widokowych dostarcza niezapomnianych wrażeń, a lokalna atmosfera sprzyja spokojnemu wypoczynkowi i odkrywaniu uroków regionu.
I zaraz dodaje. – Niekiedy pomysł na ciekawą, ale daleką dla większości mieszkańców Polski eskapadę, stanowi bodziec do zakupu samochodu. Sprawnego, z miejscem na sporo bagaży, pozwalającego na komfort w podróży, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Tempomat, 2-3 strefowa klimatyzacja, asystent ostrzegający przed niezamierzonym przekraczaniem pasa, dobre audio – to tylko kilka elementów wyposażenia, na które warto zwrócić uwagę, wybierając pojazd na dłuższe podróże – dodaje Tomasz Czarnecki z Autoplac.pl.
fot. Tomasz Czarnecki
Jezioro Bohinj - dzika natura Alp Julijskich
Krystalicznie czysta woda jeziora Bohinj otoczona jest majestatycznymi szczytami Alp Julijskich. To największe i najgłębsze jezioro Słowenii, położone w sercu Triglavskiego Parku Narodowego. Region zachwyca spokojem, licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi oraz możliwością aktywnego wypoczynku - od kąpieli po trekking i rejsy łodzią. Bohinj to idealne miejsce dla miłośników przyrody, rodzin oraz osób szukających autentycznego kontaktu z naturą.
Jutlandia Południowa + Hamburg
Dania może wydawać się zupełnie nietypowym kierunkiem wakacyjnym. Jednak zdecydowanie warto odwiedzić ten kraj, np. rejon o nazwie Jutlandia Południowa. Po drodze zawitajcie do pięknego Hamburga, z niewiarygodną atrakcją Miniatur Wunderland – świat w miniaturze, jakiego jeszcze zapewne nie widzieliście. Kolejne punkty na trasie to już kraj skandynawski: Legoland, Givskud zoo (polecamy Wake up zoo, jest szansa pogłaskać… nosorożca), park rozrywki Lalandia, zabytkowe miasto Ribe. Na wyspie Rømø znajdziecie plażę, po której pojeździcie samochodem, a głęboką wodę od brzegu dzielą nierzadko wręcz setki metrów.
Z Wielkopolski to około 1100 km, z Warszawy 1400 km, Gdańska 1400 km, z Krakowa jeszcze dalej. Zatem podobnie jak w przypadku Słowenii, to nie jest wyprawa po bułki. Osoby kochające takie eskapady potrzebują komfortowego pojazdu z udogodnieniami dla kierowcy oraz pasażerów.
Świetnie sprawdzą się auta z segmentu D, typu Ford Mondeo, Peugeot 508, Volkswagen Passat i bardziej luksusowe: Audi A6, BMW serii 7, Volvo XC 90. Przy dużych rodzinach vany np. Opel Zafira i Volkswagen Touran. Oczywiście nie dyskwalifikujemy pojazdów kompaktowych, wszak najważniejszy element środka transportu stanowi jego pełna sprawność.
Słowacki Raj
Czas na atrakcje południowe, z domieszką adrenaliny. Słowacki Raj to drabinki, łańcuchy, szlaki przez potoki, piękne widoki, naturalnie, jeśli ktoś się odważy rozglądać na boki. Trasy, jakich w Polsce trudno uświadczyć. Odległościowo niezbyt długie – po około 10 km. Nie zalecamy osobom z lękiem wysokości i małym dzieciom. Blisko są też ciekawe jaskinie, a nawet wejście na Rysy od słowackiej strony. Warto także zabrać rower.
fot. Tomasz Czarnecki
Słowacki Raj - emocjonujące przejścia nad potokiem
Metalowe platformy i kładki zawieszone nad nurtem rzeki prowadzą przez wąskie wąwozy Słowackiego Raju. Szlak ten dostarcza adrenaliny i pozwala podziwiać dziką przyrodę, liczne wodospady oraz skalne formacje. Przejścia wymagają pewności siebie i ostrożności, szczególnie w miejscach o dużej ekspozycji, gdzie dodatkowe zabezpieczenia stanowią łańcuchy i barierki.
Jeśli ktoś często jeździ w góry, idealne rozwiązanie stanowi pojazd z napędem na 4 koła. Pamiętajmy, że nie każdy SUV ma takie udogodnienie, a niektóre pojazdy w wersji kombi i crossovery – tak. Zatem wybór jest bardzo szeroki i to w różnych klasach, np. Dacia Duster. Škoda Octavia 4x4, Volvo S60, Peugeot 4008, Toyota Landcruiser.
fot. Tomasz Czarnecki
Słowacki Raj - pionowe wyzwania dla odważnych
Stalowa, stroma drabina przymocowana do skalnej ściany to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tras w Słowackim Raju. Pokonanie jej wymaga odwagi i braku lęku wysokości, ale nagrodą są spektakularne widoki na wąwozy i wodospady. Takie przejścia czynią szlaki regionu wyjątkowymi na tle innych górskich tras Europy Środkowej.
Kraina Wygasłych Wulkanów i Rudawski Park Krajobrazowy
Sąsiadujące ze sobą „krainy” oferują moc atrakcji związanych z naturą, ale nie tylko. Ostrzyca – szczyt będący fragmentem komina wulkanicznego, singletracki dla rowerzystów, kamieniołom Wilcza Góra, zamki i ich ruiny, Kolorowe Jeziorka, Starościńskie skały, punkty widokowe. Pięknie prezentuje się ocalały od wysadzenia przez ekipę Toma Cruise’a most w Pilchowicach oraz zapora na rzece Bóbr.
fot. Tomasz Czarnecki
Kolorowe Jeziorka - naturalny fenomen Krainy Wygasłych Wulkanów
Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym zachwycają niezwykłymi barwami wody, będąc efektem dawnych wyrobisk i obecności minerałów. To atrakcja dla miłośników przyrody i nietypowych krajobrazów, doskonała na rowerową lub pieszą wycieczkę.
– Dla transportu rowerów warto szukać pojazdu z hakiem holowniczym, by mieć bazę na zakup bagażnika dla celów przewożenia jednośladów. Choć oczywiście można kupić osobno hak. To najwygodniejsze rozwiązanie transportu dwukołowców, aczkolwiek zwolenników ma również bagażnik na dach – radzi Tomasz Czarnecki, ekspert Autoplac.pl.
Ciekawe miasta
Łódź
Zamiast oblegać Gdańsk, Warszawę czy Kraków, wsiądźcie do Łodzi, a raczej do niej pojedźcie. Atrakcje? Jest ich mnóstwo: Muzeum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Centrum Nauki i Techniki EC1, Muzeum Historii Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego, Muzeum Kinematografii.
fot. Tomasz Czarnecki
Miś Uszatek - kultowa postać na ulicy Piotrkowskiej
Rzeźba Misia Uszatka przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi to wyjątkowa atrakcja dla dzieci i dorosłych. Symbol polskiej animacji, stanowi część szlaku bajkowego miasta, zachęcając do rodzinnych spacerów i odkrywania filmowych tradycji Łodzi. To także miejsce chętnie wybierane na pamiątkowe zdjęcia.
Nieśmiertelna, pełna kontrastów ulica Piotrkowska. Koniecznie zoo z pływającymi słoniami w Orientarium. Wielki cmentarz żydowski. Nieopodal Łodzi proponujemy Zoo Borysew, Termy Uniejów, Zamek Królewski w Łęczycy, źródło w Tomaszowie Mazowieckim, bunkier w Konewce. Wymieniać dalej, czy już jesteście zdecydowani?
Opole
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z atrakcji Opola i okolic, pomijając to ciekawe miasto w planach turystycznych. Muzeum Polskiej Piosenki, ładna starówka i droga wzdłuż Odry, Fabryka Robotów w Mosznej, tuż obok niesamowity zamek, fascynujące Góry Opawskie na pograniczu polsko-czeskim z nietypową wieżą widokową na Granicznym Wierchu (10 min spacerem od auta), to tylko część pomysłów.
fot. Tomasz Czarnecki
Fabryka Robotów - industrialna kreatywność w Mosznej
Imponująca stalowa figura robota z Fabryki Robotów w Mosznej to przykład niezwykłej kreatywności i technicznej precyzji. Miejsce to inspiruje zarówno miłośników technologii, jak i rodziny z dziećmi, oferując niecodzienne wrażenia podczas zwiedzania Opolszczyzny.
– Do jazdy po mieście wręcz stworzone są pojazdy małe i kompaktowe segmentu A i B, czyli przykładowo Fiat Panda, Hyundai i10, Kia Rio, Ford Fiesta, czy Citroën C1. Niestety, to złe rozwiązanie na dłuższe trasy. Kompromis mogą stanowić wersje kombi lub większe kompakty: Škoda Fabia combi, Ford Focus, Hyundai i30, Opel Astra, Toyota Auris. Łączą one średniej wielkości rozmiary, pozwalające na swobodne przemierzanie miejskich arterii oraz komfortową jazdę na drogach krajowych, wojewódzkich, autostradach – mówi Tomasz Czarnecki z Autoplac.pl.
fot. Tomasz Czarnecki
Pałac w Mosznej - architektoniczna perła Opolszczyzny
Imponujący pałac w Mosznej zachwyca bajkową architekturą, bogato zdobioną fasadą i otaczającymi go ogrodami. To jedno z najpiękniejszych miejsc Opolszczyzny, idealne na rodzinne wycieczki i romantyczne spacery. Wnętrza pałacu i park przyciągają miłośników historii oraz fotografii.
Nad Bałtykiem
Chłapowo, Rowy, Mrzeżyno, Międzywodzie
Te kilka małych miejscowości nadmorskich ulokowanych w różnych częściach Polski gwarantuje wypoczynek, plaże, a do tego wiele opcji aktywności rowerowo-spacerowych. Czyli połączenie smaku smacznej rybki, błogiego lenistwa i delektowania się przyrodą. W okolicach Chłapowa mamy klify, Hel, cypel Rewski, latarnię morską. Blisko Rowów są genialne trasy rowerowe z punktami widokowymi i jeziorami.
W okolicach Mrzeżyna znajdziemy ciekawe miasto Trzebiatów, Niechorze oraz kilka innych mniejszych kurortów. Z Międzywodzia blisko na punkty widokowe, zagrodę żubrów, ruiny kościoła w Trzęsaczu, historyczny Wolin. Olbrzymią popularnością cieszy się wspomniana jazda na rowerze, czemu sprzyja coraz lepsza infrastruktura.
Wschód Polski
Podlasie
I na koniec „polecajek” docieramy na wschód Polski. Idealne miejsce na spacery, kontemplowanie kultury, przyrody, inny świat jak to czasem mawiają turyści. Takie właśnie jest Podlasie. Rekomendacje? Drezyny w okolicach Białowieży, Kraina Otwartych Okiennic, klimatyczny Skit w Odrynkach (pustelnia), tatarskie Kruszyniany, ruiny kościoła w Jałówce, zalew Siemianówka, fabryka sękaczy, Św. Góra Grabarka, Cerkiew Koterka, Rezerwat Pokazowy Żubrów. Można tak wymieniać i wymieniać. Najlepiej wsiąść do auta i poszukać swojego miejsca na Podlasiu, choćby związane z kulinariami. Wbrew obiegowym opiniom stan dróg jest dobry.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Gdzie chcą pracować Polacy? Nowy ranking atrakcyjnych miejsc pracy
-
Samochodem po Europie i Polsce - 10 inspirujących miejsc na nietuzinkowe wakacje
-
Sztuczna inteligencja zmienia SEO: Jak GEO wpływa na widoczność marki w internecie
-
Cyberzagrożenia na wakacjach: porty USB, kody QR, Wi-Fi i fałszywe strony - jak się chronić?