eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2024, czyli urlop pod znakiem oszczędności

Wakacje 2024, czyli urlop pod znakiem oszczędności

2024-06-26 10:20

Wakacje 2024, czyli urlop pod znakiem oszczędności

1/5 Polaków wybiera wakacje w ojczyźnie ©  Jerzy Górecki z Pixabay

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rankomat.pl przedstawia wyniki badania poświęconego tegorocznym planom urlopowym Polaków. Okazuje się, że blisko 3 na 10 z nas na tegoroczne wakacje przeznaczyć chce maksymalnie 2 tys. zł. To zdecydowanie za mało, aby myśleć o wyjeździe za granicę, dlatego też co 5. z respondentów urlop spędzi w Polsce.

Przeczytaj także: Wakacje w Polsce, za granicą czy w domu?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Gdzie Polacy planują spędzić tegoroczne wakacje?
  • Jaki budżet zamierzamy przeznaczyć na letni urlop wypoczynkowy?
  • Na jakim poziomie kształtują się ceny tygodniowego wyjazdu zagranicznego w lipcu?

Przy okazji zbliżających się wakacji eksperci rankomat.pl zapytali Polaków, gdzie planują spędzić wakacje i ile chcą na nie wydać. Polacy planują wyjazdy – zarówno krajowe jak i zagraniczne, ale ich budżety są w tym roku mocno ograniczone.

1/5 Polaków wybiera wakacje w ojczyźnie


18% rodaków deklaruje, że letnie wakacje spędzi w Polsce. 33% z nich jest pewnych, że wybierze się nad Bałtyk. Więcej osób, bo aż 27%, zdecyduje się na urlop w jednym z Europejskich państw. Prawie 20% z nich wybierze Włochy, a nieco mniej Chorwację, Grecję i Hiszpanię. Z 7% osób decydujących się na wyjazd na inny kontynent, prawie 60% poleci do Azji. 16% badanych nie ma jeszcze planów, a 33% nie planuje wakacji w tym roku.

fot. mat. prasowe

Gdzie Polacy planują spędzić tegoroczne wakacje?

18% rodaków deklaruje, że letnie wakacje spędzi w Polsce.


Wakacje do 2000 tys. zł poproszę


Największa grupa badanych Polaków (17%) wskazała w badaniu rankomat.pl, że na wakacje chce wydać od 2001 zł do 3000 zł od osoby. Nieco mniej (16%) ma nadzieję za urlop zapłacić od 1001 zł do 2001 zł. Podobna liczba (15%) deklaruje, że na ten cel w portfelu znajdzie od 3001 zł do 5000 zł. Do 1000 zł jest w stanie wydać 11% respondentów, a powyżej 5000 zł na osobę jest w stanie zapłacić 13% ankietowanych. 14% nie wie jeszcze ile przeznaczy na ten cel, a 9% przyznaje, że na wakacje nie wyda ani złotówki.

Czy 2 tys. zł wystarczy?


Na stronie jednego z największych biur podróży ceny tygodniowego wyjazdu w lipcu do Włoch zaczynają się od 2 tys. zł. Jednak oferta zawiera tylko dwa posiłki dziennie oraz zakłada podróżowanie autokarem. Podobna wycieczka do Chorwacji to już wydatek rzędu 2200 zł. Hiszpania kosztuje 1900 zł, ale nie uwzględnia dojazdu. Tydzień w Grecji zaczyna się od 3 700 zł. Jak widać nawet w najbardziej ekonomicznych wariantach ciężko o wycieczkę do głównych planowanych destynacji Polaków, która mogłaby się zamknąć w planowanych przez nich wydatkach. Podobnie będzie z Azją, nawet jeśli wybiorą Turcję, która jest najtańszą opcją i zaczyna się od 2200 zł, ale nie uwzględnia kosztów dojazdu.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy wydadzą w tym roku na wakacje?

Największa grupa badanych Polaków (17%) wskazała w badaniu rankomat.pl, że na wakacje chce wydać od 2001 zł do 3000 zł od osoby.


A może Polska?


To nie zaskoczenie, że wakacje w Polsce są droższe od zagranicznych. Od wielu lat panuje powszechna opinia, że taniej można je spędzić w zagranicznych kurortach. Ceny w tym samym biurze podróży dla tygodniowych wakacji w lipcu w naszym kraju zaczynają się od 2500 zł w Krynicy-Zdroju i 2900 zł w Jastarni. Do obu miejsc trzeba jednak dojechać, a organizator zapewnia tylko śniadania.

Na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać


Badania rankomat.pl pokazują, że decydujemy się raczej na budżetowe wakacje. To, co może je popsuć to nieszczęśliwe wypadki. Do walizki warto spakować ubezpieczenie, które zapewnia spokój i wsparcie finansowe w przypadku choroby, hospitalizacji czy innych nieprzewidzianych wydarzeń. Dzienna stawka ubezpieczenia to tylko ułamek procenta tej sumy, a koszty wypadków za granicą sięgają nawet 250 tys. zł za złamaną nogę na Wyspach Kanaryjskich.
W Unii Europejskiej popularną formą wsparcia jest karta EKUZ, ale zapewnia ona dostęp do pomocy medycznej w wąskim, podstawowym zakresie. Za dodatkowe usługi turyści muszą płacić z własnej kieszeni. Przy zakupie wycieczki w biurze podróży dołączone ubezpieczenie nie zawsze pokryje wszystkie koszty. Swoją polisę warto dostosować do uprawianych w czasie urlopu sportów, albo rozszerzyć o OC lub ubezpieczenie bagażu - tłumaczy Wojciech Piesta, ekspert rankomat.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wakacje 2024, czyli urlop pod znakiem oszczędności

    steeve / 2024-06-26 13:10:15

    Nie śpię na pieniądzach, a budżet przeznaczony na wakacje jest dość napięty, więc czekałem na opcję last minute i poleciałem enter air do Turcji. Nie zapłaciłem majątku, a jedzenie i hotel były przyzwoite. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: