eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy fizyczni: dlaczego chcą zmiany pracy?

Pracownicy fizyczni: dlaczego chcą zmiany pracy?

2021-06-17 11:52

Pracownicy fizyczni: dlaczego chcą zmiany pracy?

Dlaczego pracownicy fizyczni chcą zmienić pracę? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pandemia niewątpliwie popsuła sytuację na rynku pracy. Perturbacje związane z COVID-19 dotknęły również pracowników fizycznych – 4 na 10 przedstawicieli tej grupy zawodowej przyznaje, że ich sytuacja uległa pogorszeniu, a 9 na 10 otwarcie deklaruje gotowość zmiany pracy. Blisko połowa fachowców aktywnie poszukuje nowych możliwości. To niektóre wnioski, do jakich prowadzi opracowany przez Pracuj.pl raport „Kariera okiem fachowca”. Co jeszcze udało się ustalić?

Przeczytaj także: Pracownicy fizyczni gotowi na zmianę pracy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakich ofert pracy poszukują pracownicy fizyczni?
  • Czy rekrutacja pracowników fizycznych przysparza pracodawcom trudności?
  • Czy w przypadku pracowników fizycznych można mówić o mobilności zawodowej?
  • Dlaczego fachowcy wykazują gotowość na zmianę pracy?
  • Jakiej rekrutacji oczekują fachowcy?


Praca widziana okiem fachowca


Wykwalifikowani pracownicy fizyczni należą do grup kandydatów, których rekrutacja przysparza pracodawcom największych problemów. To druga specjalizacja obok IT, która w minionych kilku latach znacznie zwiększyła swój udział w puli ofert pracy dostępnych w sieci. Na przykład, na Pracuj.pl między styczniem i majem 2021 liczba ogłoszeń kierowanych do pracowników fizycznych wzrosła o 50% w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Jednocześnie jednak wizerunek tej grupy jest często zniekształcany przez stereotypowe przekonania na temat jej celów i postaw. By sprawdzić, jak wygląda obraz rynku pracy widziany z perspektywy pracowników fizycznych, Pracuj.pl przygotowało raport „Kariera okiem fachowca”. Oparty został on na badaniu opinii pracowników z segmentu blue collars – czyli wykonujących pracę fizyczną i fachową. W pierwszym tekście z serii poświęconej raportowi przyglądamy się mobilności zawodowej i postawom rekrutacyjnym badanych.

fot. mat. prasowe

Aktywność rekrutacyjna pracowników fizycznych

Bardzo wysoki jest odsetek osób otwartych na przyjęcie nowych, ciekawych ofert pracy.


Trudne doświadczenia czasów COVID-19


Badanie Pracuj.pl dowodzi, że wpływ COVID-19 na rynek pracy stanowił trudne wyzwanie dla dużego odsetka pracowników fizycznych. Ponad 4 na 10 respondentów deklaruje, że ich sytuacja zawodowa uległa pogorszeniu w stosunku do okresu przed pandemią – to niewiele niższy odsetek niż osób, których sytuacja nie uległa zmianie (50,5%). Udział badanych deklarujących lepsze warunki zawodowe niż przed pandemią był śladowy (6,5%).

Mimo negatywnych doświadczeń badanych wywołanych konsekwencjami COVID-19 powodem do optymizmu może być fakt, że tylko 6% wszystkich respondentów deklaruje poszukiwanie nowej pracy ze względu na utratę poprzedniej. Wyniki mogą potwierdzać, że wpływ pandemii na sytuację zawodową pracowników fizycznych miał bardziej pośredni charakter, odzwierciedlając się częściej w obniżkach wynagrodzeń, trudnościach w negocjacjach płacowych, większym stresie, a rzadziej – w formie zwolnień.

Proaktywni i gotowi do rekrutacji


Jak wykazuje badanie Pracuj.pl, respondenci wykazują się dużą deklarowaną mobilnością zawodowa respondentów – blisko połowa z nich aktywnie poszukuje obecnie nowej pracy. Bardzo wysoki jest także odsetek osób otwartych na przyjęcie nowych, ciekawych ofert pracy – taką deklarację składa aż 9 na 10 badanych. To kolejny pomiar Pracuj.pl w ostatnich latach pokazujący ogromny potencjał rekrutacyjny mimo stosunkowo niskiej stopy bezrobocia.

Jednocześnie badani pracownicy fizyczni są wyraźnie podzieleni w ocenie dostępności pracy i sytuacji kadrowej na rynku. Najwięcej, bo 41% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że w swojej branży łatwo znaleźliby nową pracę.

Wśród grup zawodowych zdecydowanie najczęściej przekonani o mocnej pozycji na rynku i łatwości znalezienia pracy byli kierowcy zawodowi, kurierzy i dostawcy, a w drugiej kolejności – fachowcy w dziedzinie budownictwa i wykończeni. Więcej informacji o postawach tych grup będziemy ujawniać w kolejnych materiałach z serii poświęconej raportowi.

fot. mat. prasowe

Powody poszukiwania pracy

Zasadniczym powodem poszukiwania pracy są pieniądze.


Motywacja do zmiany pracy: zarobki i ewolucja


Jakie są główne przyczyny poszukiwania pracy wskazywane przez badanych pracowników fizycznych? Badania Pracuj.pl pokazują, że podobnie, jak w innych grupach zawodowych są to zarobki. Fachowców wyróżnia jednak także duże znaczenie stabilizacji i bezpieczeństwa miejsca zatrudnienia, a także jeszcze wyższe niż np. wśród specjalistów oczekiwanie prezentacji widełek zarobków w ofertach pracy.
Mimo, że połowa badanych deklaruje, że pandemia COVID-19 pogorszyła ich sytuację zawodową, to wiemy, że wciąż należą oni do grup intensywnie poszukiwanych przez pracodawców. Kluczowe w przyciągnięciu odpowiednich kandydatów jest podanie na ofercie pracy interesujących informacji. Najważniejsze jest wynagrodzenie. Otwarte i czytelne zakomunikowanie widełek zarobków nie tylko zwraca uwagę kandydata, ale też wspiera wizerunek uczciwego pracodawcy. Pracodawcy powinni eksponować w ogłoszeniach informacje o firmie: liczbie pracowników, branży czy czasie obecności na rynku. Liczby, fakty i konkrety uwiarygadniają potencjalnego pracodawcę w oczach kandydatów
-- mówi Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj.

Jak zauważa ekspertka, zdecydowanie najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy jest chęć uzyskiwania wyższych zarobków – to czynnik motywujący do zmiany pracy blisko połowę badanych (49%) aktywnie szukających nowego miejsca zatrudnienia. Na kolejnych dwóch miejscach podium znalazły się czynniki związane z rozwojem – brak możliwości awansu (33%) oraz poczucie bycia niedocenionym przez pracodawcę (25%).

Warto zauważyć, że więcej niż co piąty badany (22%) szukający aktywnie pracy robi to z myślą o zmianie branży lub wykonywanego zawodu. To także istotna wskazówka dla pracodawców, którzy powinni podkreślać wsparcie w nabywaniu nowych kwalifikacji dla nowych pracowników.

TOP 3: wynagrodzenie, stabilizacja i lokalizacja


Badacze Pracuj.pl sprawdzili, jakie czynniki pracownicy fizyczni wymieniali w topowej trójce kwestii, na które zwracają uwagę przy wyborze ofert pracy. Blisko 2/3 badanych (64%) wskazało na odpowiednie wynagrodzenie. Na kolejnej pozycji znalazła się stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia – jest ono kluczową kwestią przy przeglądaniu ofert dla połowy badanych (50%). To już kolejne badanie Pracuj.pl, które potwierdza bardzo silną pozycję kwestii stabilizacji na liście priorytetów pracowników w obliczu pandemii.

Trzecim najczęściej wskazywanym atutem ofert jest łatwość dojazdu do pracy (38%) – co jest dość zaskakujące, bo czynnik ten wyprzedził pod względem znaczenia m.in. elastyczne godziny pracy, ciekawe zadania, benefity pozapłacowe czy opinię firmy wśród znajomych i pracowników. Wygoda dotarcia do miejsca wykonywania obowiązków jest więc atutem, który pracodawcy powinni uwzględniać przy konstruowaniu ofert.

Otwartość i wygoda są doceniane


Badanie „Kariera okiem fachowca” potwierdza, że pracownicy fizyczni – podobnie jak inni kandydaci – coraz częściej oczekują od pracodawców dzielenia się proponowanymi widełkami wynagrodzeń. Takie oczekiwanie wyraża blisko 3/4 respondentów (73%). Analizy wewnętrznych danych Pracuj.pl dowodzą, że oferty z podanym wynagrodzeniem odnotowują wyraźny wzrost aktywności kandydatów w stosunku do tych, w których takie widełki nie są ujawniane. Jak dodaje Małgorzata Skonieczna, wygoda procesu rekrutacyjnego i jasne ustalenie oferowanych warunków przynosi w rekrutacji fachowców świetne rezultaty.
Z licznych badań Pracuj.pl z przeszłości wiemy, że pracownicy fizyczni to grupa szczególnie zainteresowana prostym procesem rekrutacyjnym. Łatwe aplikowanie, szybkość kontaktu i mała liczba etapów to oczekiwania kandydatów. Pracuj.pl stara się na nie odpowiadać np. możliwością zaaplikowania bez pliku CV lub bezpośrednim kontaktem telefonicznym. Kandydaci chętnie wybierają te formy aplikowania -- komentuje Małgorzata Skonieczna.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: