2021-09-25 00:12
Pracownicy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Pracownicy fizyczni: dlaczego chcą zmiany pracy?
Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. – Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25% więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33% więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21% na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku, a dalej – niemal na równi – sprzedaż i obsługa klienta.
Trendem, który ma charakter globalny, jest rosnąca rola usług pośredniczących, zwłaszcza związanych z cyklem życia produktu, w coraz większej liczbie transakcji (B2B i B2C). Obserwujemy zmianę modelu zakupowego, w którym coraz więcej kupujemy, więc potrzeba nam analogicznie coraz więcej magazynierów, kurierów czy kasjerów – komentuje zmiany Kinga Makowska, współzałożycielka agencji HRrebels.
fot. mat. prasowe
Pracownicy
90% ankietowanych Polaków ocenia pracę fizyczną na równi z pracą umysłową
Szkoda, gdyż oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje – komentuje wyniki badania Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.
Pandemia wywróciła rynek pracy do góry nogami, dlatego mierzymy się z silnym rynkiem pracownika w naszym sektorze. Pozyskanie kandydatów z odpowiednią wiedzą i kompetencjami wymaga od nas wielu zabiegów. Często decydujemy się na zatrudnianie osób bez doświadczenia, które chcą się rozwijać i uczyć. Inwestujemy w nowych pracowników zapewniając im niezbędne szkolenia oraz kursy. Sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie powoduje konieczność weryfikacji i podniesienia widełek płacowych w naszej organizacji.
Dodatkowo, chcąc zwiększyć atrakcyjność naszej oferty w oczach kandydatów, oferujemy im pakiety benefitów pozapłacowych, np. dofinansowanie do nauki języków czy finansowanie kursów na wózki widłowe. W pakiecie benefitów, od dłuższego czasu, mamy również m.in. smartfon także do użytku prywatnego, prywatną opiekę medyczną, dodatkowe ubezpieczenie na życie, dofinansowanie do karty Multisport, system poleceń kandydatów do pracy, czyli dodatkowe pieniądze dla naszych pracowników czy rabat na zakupy w naszych sklepach – Agata Janaszek, Specjalista ds. Rekrutacji w Bricoman Polska Sp. z o.o.
Dziś benefitami dla kandydatów są nie tylko świadczenia pozapłacowe. Dla niektórych osób pewnego rodzaju benefitem jest stabilność zatrudnienia, możliwość jasnego określenia ścieżki rozwoju czy atmosfera w zespole, w którym wręcz chce się pracować. W Play standardowymi benefitami dostępnymi dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę były dotąd opieka medyczna Medicover, karta Multisport oraz ubezpieczenie na życie.Auchan, jeden z topowych pracodawców na OLX w kategoriach sprzedaż i obsługa klienta, kasjer/pracownik sklepu:
Wiemy, że potrzeby pracowników zmieniają się wraz ze stylem życia, dlatego Playersi mają też dostęp do platformy kafeteryjnej Worksmile, która umożliwia znacznie szerszy wybór benefitów pozapłacowych niż te podstawowe. Można w niej znaleźć zniżki do wielu sklepów, zakupić vouchery do teatru czy kina, pakiet usług weterynaryjnych czy dołączyć do inicjatyw wspierających działania ekologiczne – Gabriela Machajek, Recruitment & Candidate Experience Manager w Play.
Posiadamy szeroki wachlarz benefitów pozapłacowych dla pracowników na stanowiskach fizycznych. Po pierwsze dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej w ponad 2000 placówek, dla pracowników, jak i ich bliskich, po drugie partycypujemy w koszcie karty sportowej. Każdy z pracowników może zapisać się do grupowego ubezpieczenia na życie. W Auchan od 2001 roku funkcjonuje program akcjonariatu pracowniczego, do którego mogą przystąpić wszyscy współpracownicy w Polsce. Jako firma handlowa wyznajemy zasadę Wszyscy jesteśmy klientami Auchan!, dlatego też każdy z naszych pracowników może skorzystać z 5% zniżki na zakupy. Rozwój naszych pracowników jest dla nas bardzo ważny, dlatego też zapewniamy im dostęp do szerokiej oferty szkoleń stacjonarnych i e-learningowych. Dofinansowujemy również posiłki, które można zakupić w stołówkach pracowniczych lub cateringu zewnętrznym. Pracownicy otrzymują również dofinansowanie do wypoczynku w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – wymienia Madalena Morgaś, Manager ds. Rekrutacji Budowania Wizerunku Pracodawcy w Auchan Retail Polska.
oprac. : eGospodarka.pl
Czego pracownik fizyczny wymaga od rekrutacji?
25% pracodawców planuje redukcję etatów
Rekrutacja pracowników w co czwartej firmie. Tyle samo planuje redukcję etatów
Pracownik produkcji przemysłowej potrzebny od zaraz. Kogo szukają firmy?
1/3 ofert pracy wymaga kompetencji cyfrowych
Rotacja pracowników wyhamowała
Problemy z rekrutacją pracowników z pożądanymi kwalifikacjami zgłasza 7 na 10 firm
Produkcja przemysłowa: rekrutację pracowników planuje co trzecia firma
Czy firmy planują rekrutacje pracowników w III kw. 2022?
Witam, podatnik VAT świadczy usługi rekrutacji. Usługi rekrutacji nie podlegają pod GTU. Natomiast świadczy również usługi dotyczące ...
Karta multisport - 50 procent ponosi pracodawca / 50 procent pracownik. Koszt karty to 89 zł netto. Jaki koszt miesięczny poniesie pracodawca oraz ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Zakup mieszkania na kredyt 2% nie będzie problemem
Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca? Sprawdź wyliczenia ekspertów podatkowych.
Planujesz zakup auta elektrycznego? Do wyboru masz ponad 100 modeli
Długi Polaków wobec sądów to prawie 750 mln zł
Ustawa Antylichwiarska 3.0 - co się zmieniło?
Historyczny rekord brytyjskiego FTSE 100
UKNF łagodzi warunki oceny zdolności kredytowej. Jak to wpłynie na rynek mieszkaniowy?