eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce VII-IX 2012

Praca w Polsce VII-IX 2012

2012-12-27 13:24

Praca w Polsce VII-IX 2012

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy według kwartałów (w tys.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Według wyników badania popytu na pracę liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej w końcu III kwartału 2012 roku wynosiła 10452,6 tys. osób, w tym ponad 2/3 to pracujący w sektorze prywatnym (68,8%). Udział pracujących w podmiotach według wielkości w ogólnej liczbie pracujących kształtował się następująco: w jednostkach dużych - 58,4%, w jednostkach średnich - 24,9% oraz małych - 16,7% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Praca w Polsce I-III 2015

Najwięcej pracujących było w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), handlu i napraw (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), edukacji (z przewagą sektora publicznego i jednostek średnich) oraz budownictwa (głównie w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach dużych). W ogólnej liczbie pracujących największą grupę zawodową stanowili specjaliści – 21,3% (głównie specjaliści nauczania i wychowywania), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy – 16,4% (najczęściej robotnicy obróbki metali, mechanicy maszyn i urządzeń i pokrewni) oraz pracownicy biurowi – 13,3% (przede wszystkim pracownicy obsługi klienta).

Na ogólną liczbę 533,2 tys. podmiotów, 17,8 tys., tj. 3,3% dysponowało w końcu III kwartału br. wolnymi miejscami pracy, z tego 15,8% to jednostki sektora publicznego, a 84,2% jednostki sektora prywatnego, najczęściej były to jednostki małe i średnie.

fot. mat. prasowe

Podstawowe wyniki badania

Według wyników badania popytu na pracę liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej w końcu III kwartału 2012 roku wynosiła 10452,6 tys. osób, w tym ponad 2/3 to pracujący w sektorze prywatnym (68,8%).


Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy wynosiła 43,5 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (84,1%) i w jednostkach dużych (48,2%).

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (24,7%), głównie zaliczanych do działalności związanej z produkcją metalowych wyrobów gotowych z wyłączeniem maszyn i urządzeń, produkcją maszyn i urządzeń gdzie indziej nie sklasyfikowanych, produkcją wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych oraz produkcją odzieży. Występowały one najczęściej w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach dużych.

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy wg sektorów i wielkości jednostek

Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy wynosiła 43,5 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (84,1%) i w jednostkach dużych (48,2%).


Dość dużą liczbą wolnych miejsc pracy dysponowały jednostki prowadzące działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych – 13,7%, budownictwa – 12,0% oraz transportu i gospodarki magazynowej – 8,2%.

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych miejsc pracy ogółem spadła (o 24,6%), najbardziej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie górnictwa i wydobywania (o 52,0%), zakwaterowania i gastronomii (o 50,8%) oraz dostaw wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (47,3%).

W trzecim kwartale 2012 roku w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano spadek ogólnej liczby wolnych miejsc pracy (o 15,9%), szczególnie w podmiotach prowadzących działalność związaną z: górnictwem i wydobywaniem (o 68,1%), zakwaterowaniem i gastronomią (o 45,9%), handlem; naprawą pojazdów samochodowych (o 20,8%) oraz dostawą wody; gospodarowaniem ściekami i odpadami, rekultywacją (o 20,5%). W niektórych rodzajach działalności nastąpił wzrost liczby wolnych miejsc pracy, najwięcej w podmiotach prowadzących działalność w zakresie edukacji (o 43,5%), działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (o 7,1%) oraz pozostałą działalnością usługową (o 4,4%).

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy według wybranych sekcji na koniec III kwartału 2012 roku

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (24,7%).


Jednostki dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników (23,1%), głównie pozostałych robotników budowlanych i pokrewnych, specjalistów (22,0%), operatorów i monterów maszyn i urządzeń (13,3%), głównie kierowców i operatorów pojazdów, pracowników usług i sprzedawców (11,8%) najczęściej sprzedawców i pokrewnych oraz pracowników biurowych (11,3%).

W końcu III kwartału 2012 r. największą liczbą ofert pracy dysponował region centralny (35,5% ogółu wolnych miejsc pracy, głównie województwo mazowieckie), a najskromniejszą ofertą – region wschodni (9,1%), przede wszystkim województwo świętokrzyskie.
Przeczytaj także: Praca w Polsce X-XII 2014 Praca w Polsce X-XII 2014

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: