eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czas wolny chętnie spędzamy w internecie

Czas wolny chętnie spędzamy w internecie

2024-03-31 00:55

Czas wolny chętnie spędzamy w internecie

Czas wolny chętnie spędzamy w internecie © Peter Olexa z Pixabay

Polacy spędzają dziennie średnio od 3 do 4 godzin wolnego czasu w internecie - wynika z najnowszego raportu Santander Consumer Banku "Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci". Ponad 60 proc. badanych sprawdza informacje z Polski i ze świata, 57 proc. ogląda filmy i słucha muzyki, a 54 proc. korzysta z bankowości elektronicznej.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w sieci: dbamy o ustawienia prywatności

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co najczęściej robimy w internecie?
  • Ile czasu spędzamy w sieci?
  • Jakich informacji szukamy w internecie?


W dobie nieustannego postępu technologicznego oraz powszechnej dostępności internetu, ten stał się dla wielu osób nie tylko źródłem informacji i narzędziem pracy, lecz także formą spędzania wolnego czasu.

Jak wynika z raportu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci” Polacy spędzają dziennie po kilka godzin na aktywnościach online, a najczęściej do korzystania z internetu wykorzystują smartfony – tę odpowiedź wskazało aż 84 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazł się laptop (58 proc.). Znacznie rzadziej ankietowani wskazywali komputer stacjonarny (22 proc.), tablet (13 proc.) czy urządzenia ubieralne np. smartwatch (6 proc.).

Polacy spędzają wolny czas w internecie niezależnie od wieku


Internet oferuje wiele możliwości, które zachęcają do spędzania wielu godzin przed ekranami. Z raportu Santander Consumer Banku wynika, że niezależnie od wieku Polacy chętnie korzystają z sieci poza wypełnianiem obowiązków zawodowych. Czterech na dziesięciu respondentów spędza w swoim wolnym czasie w internecie od 1 do 2 godzin dziennie. Podobny odsetek (36 proc.) przeznacza na to od 3 do 4 godzin. Znacznie mniejsza grupa Polaków jest online między 5 a 6 godzin dziennie poza wypełnianiem obowiązków służbowych (14 proc.). Z kolei co trzynasty badany przyznaje, że spędza w swoim wolnym czasie więcej niż 6 godzin w sieci każdego dnia.

fot. Peter Olexa z Pixabay

Czas wolny chętnie spędzamy w internecie

Polacy spędzają wolny czas w internecie niezależnie od wieku.


Wyniki badania Santander Consumer Banku wskazują tendencję, że im starsza grupa wiekowa, tym mniej godzin przeznacza na działania w internecie. Połowa osób w wieku 50-59 lat oraz prawie 60 proc. seniorów powyżej 60 roku życia poświęca na to od 1 do 2 godzin dziennie swojego wolnego czasu, przy czym w grupie wiekowej 18-29-latków odsetek ten wynosi tylko 11 proc. Najmłodsi badani najczęściej są online po pracy między 5 a 6 godzin dziennie – tę odpowiedź wybrało prawie 40 proc. ankietowanych z tej grupy. Nieco mniej, bo jedna trzecia respondentów w tym wieku spędza od 3 do 4 godzin dziennie w sieci w swoim czasie wolnym. Taki zakres godzinowy wskazywali często także badani w wieku 30-39 lat (46 proc.) oraz 40-49-latkowie (41 proc.).
Jak pokazują wyniki naszego badania, im młodsza grupa wiekowa, tym więcej godzin wpatruje się w ekran. Aż dwie na dziesięć osób między 18 a 29 rokiem życia przyznało, że jest online ponad 6 godzin dziennie poza obowiązkami zawodowymi. Z kolei wśród seniorów, żadna osoba nie zadeklarowała, że przeznacza tyle wolnego czasu na internet. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, ale z pewnością znaczącą jest fakt, że starszym osobom sieć służy zaspokojeniu konkretnej potrzeby. Z kolei młodsze grupy traktują internet jako integralną część ich życia – mówi Ewelina Krzynowy-Gaweł, Dyrektorka ds. Sprzedaży Internetowej z Santander Consumer Banku.

Wiadomości i rozrywka tylko z internetu


Współczesny świat cyfrowy stawia wiele wyzwań, ale również otwiera drzwi do nowych możliwości i doświadczeń. Wyniki badania Santander Consumer Banku pokazują, że Polacy spędzają wolny czas online, korzystając z różnorodnych treści i opcji, jakie oferuje świat wirtualny. Wśród najpopularniejszych aktywności podejmowanych online badani wskazywali sprawdzanie wiadomości z Polski i ze świata (64 proc.), rozrywkę m.in. oglądanie filmów, słuchanie muzyki (57 proc.), korzystanie z bankowości elektronicznej lub mobilnej (54 proc.) oraz mediów społecznościowych (49 proc.). Znacznie rzadziej poświęcają czas spędzany w sieci na wypełnianie spraw urzędowych (16 proc.), dokształcanie się (16 proc.) czy śledzenie nowych trendów w wybranej dziedzinie (15 proc.). Ponadto 47 proc. ankietowanych robi zakupy online, a 25 proc. szuka promocji, rabatów i wyprzedaży.

Raport Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci” dowodzi również, że w zależności od wieku, Polacy inaczej przeznaczają czas na aktywność online. Aż 85 proc. osób powyżej 60 roku życia deklaruje, że w sieci najczęściej sprawdza wiadomości z Polski i ze świata, a wśród 18-29-latków robi to tylko 40 proc. Najmłodsza badana grupa najwięcej wolnego czasu w internecie spędza na rozrywce (83 proc.) np. oglądając filmy bądź słuchając muzyki oraz na korzystaniu z mediów społecznościowych (55 proc.). Z kolei 30-39-latkowie najczęściej ze wszystkich grup wiekowych robią zakupy online (59 proc.). Osoby między 30 a 39 rokiem życia najchętniej szukają też promocji, rabatów i wyprzedaży w sieci (35 proc.). W następnej kolejności najczęściej postępują tak 40-49-latkowie (32 proc.).

Wyniki wskazują jednocześnie, że respondenci swój wolny czas przeznaczają nie tylko na rozrywkę, ale także na sprawy finansowe. Ponad połowa Polaków korzysta z bankowości elektronicznej lub mobilnej, a im starsza grupa, tym częściej to robią. Już sześć na dziesięć osób powyżej 30 roku życia deklaruje, że najwięcej czasu w sieci spędza w bankowości elektronicznej lub mobilnej. Znacznie mniej, bo tylko 36 proc. osób w wieku 18-29 lat przeznacza na to swój wolny czas.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 7-22 lutego 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków korzystających z internetu. Próba n = 1000.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: