eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ile kosztuje dostęp do internetu? W Polsce najlepsze oferty

Ile kosztuje dostęp do internetu? W Polsce najlepsze oferty

2023-11-16 10:18

Ile kosztuje dostęp do internetu? W Polsce najlepsze oferty

Ile kosztuje dostęp do internetu? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ile kosztuje dostęp do internetu? Z analizy przeprowadzonej przez Picodi Polska wynika, że ceny na świecie są bardzo zróżnicowane. Na jej potrzeby wzięto pod lupę oferty 364 dostawców sieci z 85 zakątków naszego globu. Oto, co udało się ustalić.

Przeczytaj także: Ukryte koszty wolnego Internetu - jak firmy tracą na słabym Internecie?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaką prędkość internetu najczęściej oferują operatorzy?
  • Jaki internet oferują operatorzy w cenie do 20 euro?
  • Gdzie i w jakich cenach dostępny jest internet 1 Gb/s?

100 Mb/s najczęściej oferowaną prędkością na świecie


Według najnowszych danych Speedtest.net, średnia prędkość internetu na świecie wynosi 85 Mb/s. Z kolei do oglądania wideo o jakości 4K UHD na najpopularniejszych platformach streamingowych wystarczy łącza od 15 Mb/s do 50 Mb/s.

fot. mat. prasowe

Ceny internetu na świecie

Za komfortowe 100 Mb/s najwięcej muszą płacić mieszkańcy Norwegii


Z danych Picodi.com wynika, że oferta 100 Mb/s występuje w ofertach dostawców internetu najczęściej – bo w 74 z 85 analizowanych krajów. W takich krajach jak Chiny, Hiszpania, Francja czy Singapur najwięksi dostawcy internetu już nie oferują takiego „wolnego” internetu.

Za komfortowe 100 Mb/s najwięcej muszą płacić mieszkańcy Norwegii (średnio 76,4 € miesięcznie), Islandii (59,5 €/mies.) oraz Australii (58,3 €/mies.). Z kolei najniższe ceny za prędkość 100 Mb/s odnotowano w Rosji (5,3 €/mies.), Ukrainie (5,6 €) oraz Rumunii (6,1 €).

Polska uplasowała się w dolnej połowie rankingu – za 100 Mb/s płacimy średnio 11,7 €/mies. Aczkolwiek w naszym kraju najczęściej występującą prędkością w ofertach największych dostawców internetu jest 600 Mb/s, którego średnia cena wynosi 15,5 €/mies.

Internet do 20 € miesięcznie


Podobnie jak w 2019 roku, sprawdziliśmy, na jaką prędkość można liczyć, przeznaczając do 20 € miesięcznie na internet (ok. 90 zł). Z zestawienia wypadły 34 kraje, głównie z Europy Zachodniej, ale też Kanada, RPA, Japonia, Australia czy Nowa Zelandia. W tych krajach najwięksi dostawcy nie oferują internetu w takim przedziale cenowym.

fot. mat. prasowe

Internet do 20 euro miesięcznie

W Kanadzie, RPA, Japonii, Australii czy Nowej Zelandii nie ma ofert internetu poniżej 20 euro


Na szczycie tego rankingu znalazła się Łotwa, gdzie w cenie poniżej 20 € można dostać prędkość 1,2 Gb/s. Polska dzieli 2. miejsce aż z 13 innymi krajami, gdzie poniżej tej kwoty oferowana jest prędkość 1 Gb/s. W tej grupie krajów są m.in. Węgry, Litwa, Słowacja i Ukraina.

Ile kosztuje internet 1 Gb/s na świecie


Według danych Picodi.com gigabitowy internet na przestrzeni 4 lat potaniał na świecie średnio o 15% (w Polsce – o 14%). Zwiększyła się także o połowę liczba krajów, gdzie taka prędkość jest oferowana na rynku.

fot. mat. prasowe

Gdzie i w jakich cenach dostępny jest internet 1 Gb/s?

W Wenezueli dostęp do internetu z prędkością 1 Gb/s kosztuje około 100 €


W szeregu państw tak szybki internet jest luksusem dostępnym dla nielicznych: na Filipinach, Kostaryce, w Paragwaju, Peru i Wenezueli dostęp do internetu z prędkością 1 Gb/s kosztuje około 100 € lub więcej.

W Polsce 1 Gb/s jest dostępny już od 15,3 € (69 zł) miesięcznie.

Najmniej za abonament 1 Gb/s płaci się w Ukrainie (7,8 € miesięcznie), Rumunii (8,7 €/mies.) i Rosji (9,7 €/mies.).

Uwagi metodologiczne
Badanie objęło 85 krajów Europy, obu Ameryk, Azji i Pacyfiku oraz niektóre kraje afrykańskie. Pod uwagę braliśmy największych dostawców oferujących nielimitowany internet domowy poprzez światłowód lub poprzez najbardziej zaawansowaną technologię dostępną w danym kraju. Uwzględniliśmy ceny obowiązujące po zakończeniu okresu promocyjnego. Pominęliśmy z kolei oferty, składające się z pakietu kilku usług, jak np. internet + telewizja, internet + dostęp do płatnych serwisów streamingowych wideo i/lub audio itp. Pominęliśmy również mniejszych lokalnych dostawców, działających w obrębie jednego regionu lub zaledwie kilku miast. Jeśli u danego dostawcy wypożyczenie routera było płatne osobno, to ta kwota została również uwzględniona. Różnicę cen abonamentu 1 Gb/s w 2023 roku względem 2019 roku obliczono w walutach lokalnych.
Ceny według stanu na listopad 2023 roku. Waluty zostały przeliczone po średnim kursie z października 2023 roku według Google Finance.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: