eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel chce zatrudniać nowych pracowników

Handel chce zatrudniać nowych pracowników

2021-04-08 10:43

Handel chce zatrudniać nowych pracowników

Handel chce zatrudniać nowych pracowników © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Handel to jeden z sektorów, które zostały najmocniej dotknięte przez pandemię i związane z nią obostrzenia. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że przedsiębiorcy reprezentujący tę branżę planują w okresie od kwietnia do czerwca zatrudniać nowych pracowników. Tak wynika z Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2021 roku.

Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe

W II kwartale 2021 roku co dziesiąty przedsiębiorca z branży handlowej planuje rekrutację pracowników. Natomiast o redukcji zatrudnienia myśli jedynie 1% z nich. 84% pracodawców z sektora handlowego nie zamierza przeprowadzać żadnych zmian w zatrudnieniu. 5% organizacji nie ma sprecyzowanych planów rekrutacyjnych na najbliższe miesiące.

Z Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia wynika, że prognoza netto zatrudnienia (czyli różnica pomiędzy odsetkiem firm deklarującym wzrost a odsetkiem przewidującym spadek zatrudnienia) dla sektora handel detaliczny i hurtowy osiągnęła poziom +8%. A znaczące jest, że firmy były ankietowane w czasie trwania lockdownu, kiedy galerie handlowe były zamknięte.

fot. mat. prasowe

Handel detaliczny i hurtowy - plany rekrutacyjne firm

Prognoza netto zatrudnienia dla sektora handel detaliczny i hurtowy osiągnęła poziom +8%.


Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego nauczyli się już funkcjonować w pandemicznej rzeczywistości i dostosowali do niej swoje biznesy – dlatego też wykazują większą śmiałość w zakresie rozbudowywania zespołów. Sytuacja na rynku wciąż pozostaje jednak dynamiczna – trudno więc jednoznacznie określić, czy optymistyczne trendy w zatrudnieniu utrzymają się w nadchodzących kwartałach. Należy mieć nadzieję, że wraz z postępującym procesem masowych szczepień obserwować będziemy stopniowe odmrażanie gospodarki. Na chwilę obecną dane z raportu wskazują na to, że w drugim kwartale 2021 roku kandydaci mogą spodziewać się stosunkowo dużej liczby ofert pracy w sektorze handlowym. Sprzyja temu intensywny rozwój e-commerce – wielu przedsiębiorców przeniosło bowiem sprzedaż do internetu. Wraz z digitalizacją pojawiło się wśród nich zapotrzebowanie na nowych specjalistów – mówi Dominik Malec, dyrektor regionalny w Manpower.

Ekspert zauważa również, że obecnie obserwujemy ciekawy, niejako „dualistyczny” trend zakupowy, napędzający polski handel.
Choć bardzo wielu konsumentów przyzwyczaiło się już do kupowania przez internet, a branża e-commerce od początku pandemii notuje wysokie wzrosty – w momencie znoszenia restrykcji związanych z lockdownem, klienci korzystają z ponownego otwarcia galerii handlowych. Zakupy w czasie pandemii stały się jedną z form rozrywki. Jednocześnie praca zdalna wymusiła na nas przystosowanie mieszkań do potrzeb domowego biura, co również nie było bez znaczenia dla sektora handlu detalicznego i hurtowego. W związku z rozpoczęciem remontów w wielu polskich domach, bardzo wysokie wzrosty zanotowała w czasie pandemii na przykład sprzedaż sprzętów AGD – komentuje Dominik Malec.

Plany rekrutacyjne pracodawców w pierwszej połowie 2021 roku są zdecydowanie bardziej optymistyczne niż w analogicznym okresie 2020 roku, kiedy to prognoza netto zatrudnienia wynosiła odpowiednio +5% i +3% dla pierwszego i drugiego kwartału.
Firmy z sektora handlu detalicznego i hurtowego, w związku z dynamicznym rozwojem e-commerce, poszukują specjalistów z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami cyfrowymi. Pożądani na rynku pracy są także pracownicy magazynowi. Przedsiębiorcy oczekują od kandydatów dużej otwartości na zmiany i zaangażowania. W związku z nieprzewidywalnością rynku, sinusoidalnym zamrażaniem i odmrażaniem gospodarki, firmy bardziej niż wcześniej nastawione są na elastyczne formy zatrudnienia. Taki model współpracy jest szczególnie atrakcyjny dla studentów, którzy – w związku z ograniczeniem zatrudnienia w branży restauracyjnej – często przekwalifikowują się i próbują swoich sił właśnie w handlu – podsumowuje ekspert.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: