eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe

Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe

2014-11-20 14:30

Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe

Pracodawca nie docenia kandydata © vadymvdrobot - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Większość polskich pracodawców (65 procent) jest przekonana, że wykazuje się należytą dbałością o relacje z kandydatami. Tymczasem okazuje się, że ten optymizm jest najwyraźniej zbyt daleko idący - aż 57 procent starających się o zatrudnienie uważa bowiem, że pracodawcy nie są zainteresowani przyjazną rekrutacją.

Przeczytaj także: Rekrutacja pracowników: oczekiwania są odmienne

Przedstawione we wstępie dane pochodzą z drugiej edycji badania Candidate Experience przeprowadzonego z inicjatywy Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji, z którego wynika również, że aż 46 procent kandydatów, źle potraktowanych podczas procesu rekrutacyjnego, zmienia zdanie na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę lub nawet całkowicie rezygnuje z ich zakupu.
Działania na polu candidate experience w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych są prowadzone już od kilkudziesięciu lat, podczas gdy w Polsce jest to jeszcze stosunkowo młode zagadnienie. Jednak z roku na rok obserwujemy, że coraz więcej naszych pracodawców udoskonala swoje praktyki w tym zakresie, bo zdaje sobie sprawę, że przekłada się to na ich część biznesową. Potwierdzają to wyniki tegorocznej edycji badania Candidate Experience, w ramach którego zdecydowana większość pracodawców – aż 85% – uważa, że wrażenia kandydatów wyniesione z procesu rekrutacji mają wpływ na postrzeganie produktów i usług firmy – mówi Marcin Sieńczyk, dyrektor zarządzający eRecruitment Solutions, która jest inicjatorem Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

fot. vadymvdrobot - Fotolia.com

Pracodawca nie docenia kandydata

57 procent starających się o zatrudnienie uważa, że pracodawcy nie są zainteresowani przyjazną rekrutacją.


Pracodawca nie docenia kandydata


Choć 65% pracodawców twierdzi, że dba o relacje z kandydatami, to tylko 29% z nich wysyła informację zwrotną o przebiegu rekrutacji do wszystkich kandydatów. Pozostali respondenci kontaktują się tylko z osobami, które dotarły do ostatniego etapu rekrutacji (35%) lub które otrzymały zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną (33%). Z drugiej edycji raportu, podobnie jak z ubiegłorocznej, wynika także, że 7 na 10 zapytanych pracodawców nie utrzymuje żadnego kontaktu z kandydatami, którzy nie przeszli do finalnego etapu, a jedynie zachowuje ich dane w bazie.
Te wyniki pokazują, że zdecydowana większość pracodawców nie liczy się z tzw. kandydatami odrzuconymi i nie jest świadoma, że może to mieć negatywne odbicie w rekrutacjach prowadzonych w przyszłości. W szczególności, kiedy będziemy mieć do czynienia z rynkiem pracownika. Wówczas z uwagi na pewność zatrudnienia oraz rosnący popyt na pracownika, firmy muszą zawalczyć o wartościowego kandydata także pozapłacowymi atutami – podkreśla Marcin Sieńczyk.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: