eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2019

Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2019

2019-10-18 12:31

Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2019

Technology Fast 50 © violetkaipa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Litewski Voltas IT, czeskie Prusa Research s.r.o. i Blindspot Solutions s.r.o., słowacka Itrinity oraz reprezentujący Chorwację Prati me d.o.o. To pięć najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) - wynika z najnowszej, edycji zestawienia Deloitte Technology Fast 50. Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, główny ranking Technology Fast 50 zdominowały przedsiębiorstwa zajmujące się wykorzystaniem technologii informacyjnych. Tegoroczna lista dowodzi, że firmy technologiczne coraz śmielej wchodzą w nowe sektory - katalog branż wśród tegorocznych laureatów okazał się szerszy niż ostatnio.

Przeczytaj także: Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2016

W głównej kategorii „Fast 50” znalazło się 11 firm reprezentujących nasz kraj. Jedna z nich pojawiła się również w zestawieniu „Wielka Piątka”, a siedem znalazło dla siebie miejsce w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Tym razem największą reprezentacją firm w rankingu głównym (19) mogą pochwalić się Czechy. Na polskie i czeskie spółki przypadło zresztą aż 60 proc. miejsc rankingu. Na trzeciej pozycji Chorwacja, z której pochodzi sześciu laureatów. Wśród firm ujętych w „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły również spółki litewskie (5), węgierskie i słowackie (po 3), a także firmy technologiczne z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii i Estonii (po 1).

Czołówka „Technology Fast 50”


Na pierwszym miejscu najnowszego zestawienia „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” Voltas IT – pochodzący z Litwy producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych dla kierowców. Na przestrzeni ostatnich czterech lat spółce tej udało się osiągnąć wzrost na poziomie 5 734 proc.
– Voltas jest o tyle wyjątkowy, że działa w branży samochodowej, która do tej pory nie była szczególnie widoczna w naszym zestawieniu. Takich perełek mamy więcej. Aż 37 firm na 50 to debiutanci, co pokazuje jak ewoluuje rynek młodych firm technologicznych. – mówi Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Technology Fast 50, Deloitte Central Europe.

W pierwszej dwudziestce znalazły się trzy polskie firmy: Semantive (14 miejsce), Polski Standard Płatności (17 miejsce) oraz TestArmy Group (18 miejsce).

Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej w tym roku zgłosiła się rekordowa liczba spółek, ponad 300, z czego prawie 100 pochodziło z Polski.

Rosnąca różnorodność firm


Średni wzrost przychodów w 2018 roku w porównaniu do 2015 roku firm, które znalazły się w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe wyniósł 1 129 proc. Rok wcześniej było to 1 290 proc. (rok 2017 w porównaniu do 2014).

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Piaseczna, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa i Poznania.

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 31. Dziesięć firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Dwie spółki to fintechy.
– Zajęły one dwa pierwsze miejsca w kategorii „Wschodzące gwiazdy”, co może świadczyć o tym, że w przyszłości zagoszczą w głównym zestawieniu. Cieszy fakt, że katalog sektorów z roku na rok poszerza się. W tym roku mamy także znacznie więcej firm z branży medycznej, w tym mocną reprezentację z Polski – mówi Agnieszka Zielińska.

W tym roku po raz czwarty przyznano nagrodę Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Tegorocznym zwycięzcą jest chorwacka spółka Rimac Automobili - producent samochodów elektrycznych, zespołów napędowych i systemów akumulatorowych.

Z kolei laureatem Social Impact Award może zostać firma, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko. W tym roku nagrodę odebrała spółka Warsaw Genomics, twórcy programu Badamy Geny. Jego misją jest przebadanie za pomocą testów genetycznych całej populacji Polaków w celu znalezienia osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka.

Szczegółowe wyniki rankingu


Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii - Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młode firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” oraz duże firmy technologiczne, których przychody w 2018 roku przekroczyły 25 milionów euro („Wielka Piątka”). Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nich dane finansowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria:
  • posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia);
  • być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;
  • być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Kategoria główna „Technology Fast 50”


Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:
  • działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2014 r,
  • osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2015, 2016, 2017 oraz przychodów w 2018 roku na poziomie nie mniejszym niż 100 tys. euro.

fot. Deloitte

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Na pierwszym miejscu specjalizujący się w oprogramowaniu litewski Voltas IT.


Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”


Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”
  • historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych (2016 – 2018) osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 30 tys. euro.

fot. mat. prasowe

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

W pierwszej 10-tce zestawienia znalazła się jedna spółka z Polski.


Kategoria „Wielka Piątka”


Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka”
  • działalność na rynku co najmniej od czterech lat,
  • spółki te muszą spełnić te same kryteria, co współzawodnicy z kategorii głównej, z wyjątkiem poziomu przychodów w ostatnim analizowanym roku (2018), który musi przekraczać 25 mln euro.

fot. Deloitte

Kategoria „Wielka Piątka”

Zestawienie zamyka rodzimy RTB House S.A.


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: