eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europa Środkowa: najlepsze spółki 2015

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2015

2015-10-29 14:13

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2015

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2015 © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Można śmiało powiedzieć, że XVI edycję rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych Deloitte Technology Fast 50 zdominowała Polska. Wprawdzie w kategorii głównej palma pierwszeństwa przypadła tym razem czeskiej spółce Simplity, ale w pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy przedsiębiorstwa z naszego kraju. Rodzime firmy zdołały również "zgarnąć" 7 na 10 miejsc w kategorii Wschodzące Gwiazdy”.

Przeczytaj także: Firmy technologiczne: innowacyjność priorytetem

Jak już wspomniano we wstępie, w najnowszych zestawieniu znalazło się aż 19 przedsiębiorstw rodem z Polski. 12 z nich zdołało wejść do głównej kategorii „Technology Fast 50”, a 7 z nich znalazło swoje miejsca w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Drugim krajem pod względem liczby spółek w kategorii głównej jest Rumunia z dziesięcioma firmami, a na trzeciej pozycji uplasowała się Chorwacja z ośmioma podmiotami. W kategorii głównej znalazły się także przedstawiciele Słowacji (5), Czech (5), Węgier (4), Litwy (2) i Serbii (2) i Bułgarii (2).

W bieżącej edycji zestawienia postanowiono nieco zmodyfikować kryteria konieczne do pojawienia się w rankingu. Najbardziej znaczącą zmianą jest skrócenie (w kategorii głównej oraz Wielka Piątka) o rok okresu, w którym brane są pod uwagę przychody firm. Jeszcze w poprzedniej edycji pod uwagę brano ostatnie 5 lat, obecnie są to już tylko cztery lata. Najświeższe badanie dotyczyło zatem wyników finansowych z lat 2011 – 2014.

Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 okazała się zajmująca się oprogramowaniem czeska spółka Simplity, która jeszcze w ubiegłym roku zajmowała szóste miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugim miejscu uplasował się także debiutant - polska spółka Sky Cash Poland z Warszawy, zajmująca się płatnościami mobilnymi. Trzecie miejsce należy do zwycięzcy zeszłorocznej edycji Szallas.hu.
„To niezwykłe, że tegorocznemu rankingowi przewodzi firma, która jeszcze rok temu była zbyt młoda, by znaleźć się w głównym rankingu. To pokazuje, co mogą osiągnąć w krótkim czasie spółki, których usługi doskonale wpiszą się w potrzeby rynku i ducha czasu.

fot. mat. prasowe

Firmy - podział na kraje

Najwięcej firm w zestawieniu pochodzi z naszego kraju.

fot. mat. prasowe

Kategoria główna

W zestawieniu głównym pojawiło się 38 nowych firm.

Ważne jest jednak także to, by uczestnicy zestawienia utrzymali na tyle dynamiczne tempo wzrostu, które wkrótce pozwoli im znaleźć się w kategorii Wielka Piątka” – mówi Adam Chróścielewski, Partner Deloitte, Lider programu w Europie Środkowej.
W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru (5) oraz Traffic Trends (10).

W głównym rankingu Deloitte Technology Fast 50 znalazło się aż 38 nowych firm, 3 awansowały, 8 spadło, a jedna utrzymała pozycję sprzed roku.

fot. mat. prasowe

Wielka Piątka

W kategorii Wielka Piątka nie znalazło się ani jedno polskie przedsiębiorstwo.

fot. mat. prasowe

Wielka Piątka - dane

Średni wzrost zanotowany przez przedsiębiorstwa należące do Wielkiej Piątki sięgnął 247%.


Średni wzrost przychodów laureatów kategorii głównej wyniósł 560 proc. (przychody 2011 versus 2014 rok). Był to wynik niższy od osiągniętego rok wcześniej (698 proc.).
Firmom technologicznie innowacyjnym daleko do rezultatów osiąganych kilka lat wcześniej, gdy średnie wzrosty przychodów laureatów sięgały ponad tysiąc procent. Wystarczy przypomnieć, że w edycji z 2012 roku było to 1026 proc. Jednocześnie mimo tego spadku osiągnięty wzrost nadal jest znacznie i nieporównywalnie szybszy niż firm działających w innych specjalizacjach. Widać z tego, że warto inwestować w technologię, a myślenie innowacyjne jest drogą do szybkiego wzrostu” – mówi Magdalena Burnat Mikosz, Partner Zarządzająca zespołami Innovation Consulting i R&D and Government Incentives, Deloitte.
Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej kategorii programu wyniósł prawie 540 proc.

fot. mat. prasowe

Wschodzące Gwiazdy

Siedem Wschodzących Gwiazd pochodzi z Polski.

fot. mat. prasowe

Wschodzące Gwiazdy - dane

Średni wzrost spółek z tej kategorii sięgnął aż 787%


 

1 2

następna

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: