eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europa Środkowa: najlepsze spółki 2010

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2010

2010-10-20 10:55

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2010

Kategoria Główna: Technology Fast 50 2010 – Europa Środkowa miejsca 1-20 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Najszybciej rozwijająca się polska firma osiągnęła wzrost przychodów operacyjnych na poziomie 15 005% (wyniki za rok 2009 vs 2005) i wygrała kolejną edycję rankingu Deloitte Technology Fast 50 dla Europy Środkowej. Netmedia po raz drugi z rzędu została zwycięzcą tego konkursu. W rankingu znalazło się jeszcze 10 innych firm z Polski, które w ciągu ostatnich 5 lat urosły w trzycyfrowym tempie.

Przeczytaj także: Europa Środkowa: najlepsze spółki 2009

fot. mat. prasowe

Kategoria Główna: Technology Fast 50 2010 – Europa Środkowa miejsca 1-20

Kategoria Główna: Technology Fast 50 2010 – Europa Środkowa miejsca 1-20

Tegoroczny ranking jest 11 edycją konkursu i zgromadził firmy z dziesięciu krajów Europy Środkowej: Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Estonii, Węgier, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii oraz Słowacji. Szesnastu uczestników po raz pierwszy znalazło się w finałowej pięćdziesiątce. W najnowszej edycji, pod względem łącznej liczby firm, przodują producenci oprogramowania. Najbardziej dynamicznie rozwija się jednak sektor internetowy - aż sześć firm, które znalazły się w pierwszej dziesiątce działa w tej branży. Średnia stopa wzrostu pięciu najszybciej rozwijających się firm wyniosła 4 729%. Stanowi to wzrost w porównaniu ze średnim wynikiem uzyskanym w roku ubiegłym, czyli 3 536%. Wszystkie firmy objęte rankingiem wzrosły średnio o 967% (wzrost przychodów w latach 2005-2010).

W ubiegłorocznej edycji średnia stopa wzrostu wynosiła 933 %. Taka dynamika rozwoju jest szczególnie godna podziwu, biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku szczególnie silnie odczuwano w regionie skutki kryzysu ekonomicznego. Jak podaje Deloitte, w liczbach bezwzględnych całkowite przychody 50 firm biorących udział w rankingu spadły jednak z 434 mln € w roku 2009 do 378 mln € obecnie.

fot. mat. prasowe

Kategoria Główna: Technology Fast 50 2010 – Europa Środkowa miejsca 21-40

Kategoria Główna: Technology Fast 50 2010 – Europa Środkowa miejsca 21-40

Według sondażu przeprowadzonego wśród prezesów najszybciej rozwijających się firm technologicznych, załamanie gospodarcze zmusiło wiele organizacji do podejmowania pewnych środków zaradczych, takich jak redukcja wydatków uznaniowych, nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia. „Poprawa średniej stopy wzrostu w stosunku do zeszłego roku może oznaczać, że firmy technologiczne w naszym regionie podjęły właściwe kroki w celu złagodzenia skutków recesji. Silne przywództwo i jasna strategia w zakresie tego, jak należy przewodzić organizacji są szczególnie istotne w miarę, jak gospodarka powoli wychodzi z kryzysu”, zaznacza Dariusz Nachyła, Partner zarządzający dla sektora Technologii, Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowej.

Analizując wyniki rankingu w podziale na sektory, widać, że na pierwszą pozycję pod względem liczby firm obecnych w Technology Fast 50 wysunęły się przedsiębiorstwa produkujące oprogramowanie - w rankingu znalazło się 29 takich spółek. Ostatnio branża zajmująca się oprogramowaniem była tak licznie reprezentowana w 2006 roku. Tuż za nimi znalazły się firmy z branży internetowej (17 firm), firmy z branż telekomunikacji/sieci telekomunikacyjnych oraz komputerów/urządzeń peryferyjnych (po dwie z każdego z tych sektorów). Cztery z sześciu najszybciej rozwijających się spółek należy do branży internetowej, co wskazuje na ogromny potencjał tego segmentu gospodarki.

Polska jest krajem najsilniej reprezentowanym w rankingu Fast 50 – jest w nim 11 polskich spółek. Większość przedsiębiorstw obecnych w zestawieniu posiada centrale w Budapeszcie (10 firm) oraz w Pradze (7). Spośród 11 firm z Polski prawie połowa, tj. 6 firm, zlokalizowanych jest w Warszawie.

Badanie opinii prezesów firm

fot. mat. prasowe

Kategoria Główna: Technology Fast 50 2010 – Europa Środkowa miejsca 41-50

Kategoria Główna: Technology Fast 50 2010 – Europa Środkowa miejsca 41-50

Sondaż przeprowadzony wśród prezesów firm, równolegle z badaniem, wykazał, że 81% ankietowanych głęboko wierzy, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nastąpi wzrost gospodarczy; większość z nich oczekuje, że jego tempo wyniesie co najmniej 11%. Wyniki ankiety wyraźnie pokazują, że zarówno firmy, jak i ich kierownictwo stanęło przed wyzwaniami odmiennymi od zeszłorocznych. „Prezesi firm, w odpowiedzi na widoczny na rynku brak dostępu do wykwalifikowanych pracowników, postanowili skoncentrować się na rozwoju umiejętności własnego personelu. Dodatkowo największym osobistym wyzwaniem dla dyrektorów jest przygotowywanie nowej kadry kierowniczej/liderów oraz delegowanie odpowiedzialności. Stanowi to kolejną oznakę, że prezesi firm z branż technologicznych czują potrzebę opracowania odpowiednich, dalekowzrocznych planów na przyszłość dla swoich organizacji”, mówi Dariusz Nachyła z Deloitte.

 

1 2

następna

Przeczytaj także


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: