eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Deloitte Technology Fast 50. Triumf Polaków, Packhelp na 1. miejscu

Deloitte Technology Fast 50. Triumf Polaków, Packhelp na 1. miejscu

2020-11-20 12:06

Deloitte Technology Fast 50. Triumf Polaków, Packhelp na 1. miejscu

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji rankingu Deloitte Technology Fast 50 CE © vchalup - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firma Deloitte opublikowała wyniki najnowszej, 21. już odsłony Technology Fast 50 - rankingu wyróżniającego najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy technologiczne. W zestawieniu nie brakuje polskich akcentów. Zwycięzcą głównej kategorii okazał się nasz rodzimy Packhelp S.A. Wśród „Wschodzących gwiazd” pojawiło się z kolei 9 firm znad Wisły.

Przeczytaj także: Technology Fast 50. Oto najlepsze spółki 2019

W tym roku „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” wyraźnie zdominowali Polacy i Czesi. Naszym reprezentantom przypadło 15 miejsc w zestawieniu głównym i 9 w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Sąsiadom z południa, odpowiednio, 21 i 10. Łącznie Polska i Czechy zajmują przeszło 70 proc. miejsc w rankingu. Pozostali uczestnicy mają znacznie skromniejszą reprezentację. Z Chorwacji pochodzi pięć firm, z Bułgarii trzy, a ze Słowacji dwie. Po jednym przedstawicielu mają Litwa, Kosowo, Łotwa i Estonia.

Czołówka „Technology Fast 50”


Po kilku latach przerwy miejsce lidera w zestawieniu ponownie przypadło polskiej firmie. Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest Packhelp – twórca platformy pozwalającej projektować i zamawiać spersonalizowane opakowania online. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat na poziomie 9 077 proc.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery polskie firmy: EGZOTech (5. miejsce), Solution4Labs (7. miejsce), Zdrowegeny.pl (8 .miejsce) oraz Tylko (9. miejsce).

Dominacja producentów oprogramowania


W 2019 roku w porównaniu do 2016 roku średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w rankingu wyniósł 1 460 proc. Rok wcześniej było to 1 129 proc. (rok 2018 w porównaniu do 2015).
Wzrost ten pokazuje, w jak dobrej kondycji znajduje się sektor firm technologicznych w naszym regionie. Od kilku lat średni wzrost przychodów spółek w rankingu przekracza tysiąc procent. Należy się spodziewać, że rewolucja technologiczna, która dokonuje się na skutek pandemii, tylko wzmocni ten trend i w przyszłorocznym rankingu wynik ten będzie jeszcze lepszy – mówi Agnieszka Zielińska.

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 30. 11 firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a cztery to producenci sprzętu komputerowego. Trzy spółki to fintechy, a dwie zaliczają się do sektora medycznego i biotechnologicznego.

W tym roku firmy technologiczne mogły zgłaszać swój akces do nowej nagrody „Impact Stars”. Kategoria została wprowadzona z myślą o firmach, które z powodzeniem łączą rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko i różnorodność. Każdy kraj mógł w tej kategorii nagrodzić trzy firmy. W Polsce wyróżnienie otrzymały spółki: Divante i Netguru (za wspólną inicjatywę Tech to the rescue), EGZOTech oraz Laparo.

Szczegółowe wyniki rankingu


Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młodsze firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nie dane finansowe.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria:
  • posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia);
  • być firmą technologiczną, której działalność zawiera się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;
  • być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Kategoria główna „Technology Fast 50”


Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:
  • działalność na rynku co najmniej od czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2015 r.,
  • osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2016, 2017, 2018 oraz przychodów w 2019 roku na poziomie nie mniejszym niż 100 tys. euro.

fot. mat. prasowe

Kategoria główna „Technology Fast 50”

W TOP 10 znalazło się aż pięć polskich spółek.


Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”


Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”
  • historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych (2017-2019) osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 30 tys. euro.

fot. mat. prasowe

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

W kategorii „Wschodzące Gwiazdy” mamy 9 polskich przedstawicieli.

Tegoroczny ranking ma charakter wyjątkowy. Pandemia pokazała, że firmy technologiczne nie tylko stymulują wzrost biznesów, ale też pozwalają nam funkcjonować w czasie izolacji. Ogromne zainteresowanie edycją, którą właśnie zamykamy, pokazuje jak wiele innowacyjnych firm rozwijało swój potencjał przez ostatnie lata, żeby w tym wyjątkowym roku służyć nam wsparciem. Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej zgłosiło się ponad 300 spółek. Aż 42 firmy spośród 50, które znalazły się w zestawieniu, to debiutanci – mówi Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: