eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 70% polskich firm odczuwa negatywne skutki pandemii. Jak sobie radzą?

70% polskich firm odczuwa negatywne skutki pandemii. Jak sobie radzą?

2020-11-20 11:47

70% polskich firm odczuwa negatywne skutki pandemii. Jak sobie radzą?

Fryzjer © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Oferteo.pl przedstawia raport dotyczący kondycji i nastrojów panujących wśród polskich firm. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że większość z nich odczuwa na własnej skórze związane z pandemią straty. Problemem okazuje się przede wszystkim ograniczona ilość zleceń. Optymizmem może napawać fakt, że większości przedsiębiorców udało się uniknąć redukcji etatów.

Przeczytaj także: Firmy w pandemii. Jak sobie radzą? Gdzie trwa rekrutacja pracowników?

Polskie firmy po miesiącach utrudnień


Pierwszy lockdown gospodarczy został w naszym kraju wprowadzony niedługo po rozpoznaniu pierwszego, polskiego przypadku zakażenia koronawirusem. Niemal całkowite zamrożenie wielu gałęzi gospodarki trwało kilka tygodni. Nie pracowały m.in. centra handlowe, gastronomia i kultura.

Począwszy od 6 kwietnia ograniczenia były stopniowo znoszone. Dość dobrym okresem dla polskich firm okazały się
wakacje. Punkty mogły być otwarte, jednak musiały spełniać warunki takie jak ograniczona liczba osób w pomieszczeniach, stosowanie maseczek i częsta dezynfekcja. Państwo uruchomiło też kilka programów, których celem było wsparcie firm najbardziej dotkniętych kryzysem.

Jesienne wzrosty zakażeń sprawiły, że ponownie zaczął wchodzić w życie scenariusz, który mieliśmy wiosną.

70% firm z gorszą sytuacją finansową


W październiku 2020 roku Oferteo.pl, największy polski portal łączący poszukujących usług z ich dostawcami, przeprowadził drugą edycję badania wśród polskich przedsiębiorców. Jego celem było lepsze poznanie sytuacji, w jakiej znaleźli się właściciele firm – ich odczuć, obaw i przemyśleń po pół roku pracy w wyjątkowych warunkach.

Kluczowe były pytania o sytuację finansową i o to, jak wpłynęła na nią pandemia. 39% badanych stwierdziło, że w ostatnim czasie sytuacja finansowa ich firmy pogorszyła się, a 31% – że znacznie się pogorszyła. Dodatkowo 60% przyznało, że spadła liczba nowych klientów korzystających z ich usług.

fot. mat. prasowe

W ciągu ostatnich 6 miesięcy sytuacja finansowa w Pana firmie

39% badanych stwierdziło, że w ostatnim czasie sytuacja finansowa ich firmy pogorszyła się


Wśród 70% przedsiębiorców, którzy stracili na pandemii, największa część (38%) określiła swoje przychody jako 26–50% mniejsze niż w poprzednim półroczu. Co trzeci przyznał, że były one niższe nawet o połowę.

Przedsiębiorcy chętnie sięgali po pomoc finansową oferowaną przez rząd. Najczęściej było to zwolnienie z ZUS (56% z nich), mikropożyczka (51%) oraz świadczenie postojowe (27%). Często jedno przedsiębiorstwo skorzystało z więcej niż jednego programu wsparcia, natomiast aż 22% polskich firm nie skorzystało z żadnej formy pomocy.

Brak zleceń i klientów


Pytani o największe problemy, z jakimi musieli się zmierzyć, przedsiębiorcy najczęściej wskazywali na zmniejszoną liczbę zleceń (63%) oraz rezygnację dotychczasowych klientów (36%). Często pojawiały się też problemy, takie jak brak środków na bieżącą działalność, a także zaburzona płynność finansowa. 17% polskich firm miało trudność z dostosowaniem się do wymogów sanitarnych. Bardzo podobnie te obawy układały się w pierwszej edycji badania Oferteo.pl.

fot. mat. prasowe

Z jakimi problemami Pana firma musiała się zmierzyć w trakcje pandemii

Największym problemem okazała się mniejsza liczba zleceń


Największym wyzwaniem dla 60% badanych jest obecnie niepewność wynikająca z dynamicznie rozwijającej się sytuacji. Wielu odpowiadało też, że obawia się o pozyskiwanie nowych klientów (54%) oraz utrzymanie finansowej płynności (42%).

fot. mat. prasowe

Jakie największe wyzwania związane z prowadzeniem biznesu widzi Pan obecnie

Na pierwszym miejscu przedsiębiorcy wymieniają niepewność związaną z dynamicznymi zmianami


Zwolnienia są ostatecznością


Wyniki badania pokazują, że w 81% przypadków polskim firmom udało się jak dotąd uniknąć zwolnień pracowników. Jednak pracodawcy często rozważali taki krok, a nawet wciąż go planują. Redukcję liczby zatrudnionych przeprowadziło 19% badanych.

fot. mat. prasowe

Czy w związku z epidemią musiał Pan zwolnić pracowników

Większości firm udało się jak dotąd uniknąć zwolnień pracowników


Co piąty przedsiębiorca zdecydował się obniżyć płace pracownikom lub zmniejszyć etaty. Co dziesiąty planuje taki krok.

Niepotrzebne ograniczenia?


Z perspektywy czasu aż 66% przedsiębiorców ocenia ograniczenia wprowadzane przez rząd jako zbyt surowe. Zaledwie co piąty badany przyznaje, że były one odpowiednie.
Po 6 miesiącach od wprowadzenia pierwszych obostrzeń ponad połowa właścicieli firm stwierdziła, że sprawy biznesowe potoczyły się gorzej, niż przewidywali jeszcze pół roku temu. U niemal 30% sytuacja wygląda tak, jak się tego spodziewali, a 20% stwierdza, że rzeczywistość okazała się nawet bardziej pozytywna niż początkowe założenia.

fot. mat. prasowe

Oceniając z perspektywy czasu, lockdown wprowadzony przez rząd był Pana zdaniem

Pierwszy lockdown co 4. firma uznaje za zbyt restrykcyjny


Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w październiku 2020 roku na grupie 870 przedsiębiorców.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: