2020-11-09 10:59
Przeczytaj także: Pandemia COVID-19 nie budzi już naszego niepokoju?
fot. mat. prasowe
Ile czasu przetrwa firma podczas kolejnego lockdownu?
Co czwarta firma nie wie, ile będzie w stanie przetrwać w razie kolejnego lockdownu.
fot. mat. prasowe
Ile czasu przetrwa firma podczas kolejnego lockdownu wg wielkości
Ledwie trzy miesięczną perspektywę wśród mikro firm widzi nawet 34 proc. badanych.
fot. mat. prasowe
Ile czasu przetrwa firma podczas kolejnego lockdownu wg branż
Najczarniejsze perspektywy, czyli wytrzymałość co najwyżej na miesiąc, formułuje transport.
Uderzający w wynikach badań jest fakt, że przyszłość staje się coraz bardziej mglista, dziś co czwarty przedsiębiorca właściwie nie potrafi przewidzieć jak długo jest w stanie wytrwać i czy mu się to uda. W badaniu przeprowadzanym pół roku wcześniej mówiło tak 8 proc. ankietowanych – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Z danych GUS widać, że z jednej strony w ostatnim czasie zwiększa się liczba nowych firm, ale z drugiej, zamyka się ich znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu. Konsekwencje ciężkiej sytuacji gospodarczej widać też w odsetku przedsiębiorstw z sektora MŚP, które zdecydowały się zawiesić działalność. Co oczywiste, najczęściej dotyczy to branż, które na wprowadzanych obostrzeniach najbardziej ucierpiały. W związku z nowymi regulacjami ich sytuacja może się jeszcze pogorszyć, prowadząc do dalszego znikania z rynku kolejnych podmiotów – mówi Sławomir Grzelczak. – Z drugiej strony, zapowiadane nowe programy pomocowe z pewnością przynajmniej części przedsiębiorców dają jakąś nadzieję – dodaje.
fot. mat. prasowe
Posiadane oszczędności
O posiadaniu starych oszczędności mówi 17% firm.
fot. mat. prasowe
Oszczędności w firmach - branże
36% firm transportowych nie posiada żadnych oszczędności.
fot. mat. prasowe
Oszczędności w firmach - wielkość przedsiębiorstwa
Najlepszą rezerwą finansową mogą poszczycić się firmy średnie.
Jak wynika z naszego badania, pomoc trafiała w różnym zakresie do różnych branż. Najrzadziej korzystali z niej usługodawcy, a najpowszechniejsza była w sektorze transportowym, gdzie jej spożytkowanie zadeklarowało aż 82 proc. firm – mówi Sławomir Grzelczak. – Oczywiście, powody takiej sytuacji są bardzo różne – dodaje.
fot. mat. prasowe
Powody niewykorzystania rządowego programu pomocy
38% firm nie skorzystało z tarcz antykryzysowych, ponieważ nie widziało takiej potrzeby.
Najwięcej obaw wyrażają firmy z branży transportowej – co trzecia uważa, że po zakończeniu rządowego programu pomocowego będzie trudno przetrwać ze względu na brak perspektyw na zwiększenie popytu na ich usługi. 15 proc. firm w tej branży obawia się, że koniec wsparcia może oznaczać dla nich upadłość. Niewiele lepiej jest też w usługach – mówi Sławomir Grzelczak.
fot. mat. prasowe
Ocena sytuacji firmy po zniesieniu rządowego wsparcia
Wśród 29% firm panuje optymizm.
Gdyby jednak oceniać minione 6 miesięcy pod kątem przyrostu zaległości przedsiębiorstw to widać, że oszczędności firm i umiejętność zarządzania, a także pomoc państwa oraz wakacje kredytowe zrobiły swoje. Wzrost zaległości w II i III kw. tego roku był porównywalny do tego co obserwowaliśmy w analogicznym okresie minionego roku i wyniósł niecałe 4 proc. Na tym jednak podobieństwa się kończą, bo o ile wcześniej problem rozkładał się w miarę równomiernie na wiele sektorów, teraz mocno uderza punktowo m.in. w Kulturę, rozrywkę i rekreację (gdzie zarejestrowane są m.in. kluby fitness), Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierającą (w której znajdują się mocno dotknięci lockdownem wynajmujący maszyny i pojazdy, firmy turystyczne), Rolnictwo, Transport, Pozostałą działalność usługową. Tam notujemy znaczące kilunasto-kiludziesięcioprocentwe wzrosty zaległości, podczas gdy jednocześnie w niektórych częściach gospodarki wartość przeterminowanych zobowiązań maleje – podkreśla Sławomir Grzelczak.Na koniec września zaległości przedsiębiorstw widoczne w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK zbliżyły się do 34,4 mld zł, od marca wzrosły o ponad 1,2 mld zł. Problemy z rozliczeniami z partnerami biznesowymi i bankami (raty kredytów opóźnione o min. 30 dni w wysokości min. 500 zł) ma ponad 6 tys. firm - więcej niż po I kw. tego roku, łącznie niemal 321 tys. działających, zawieszonych i zamkniętych przedsiębiorstw.
oprac. : eGospodarka.pl
Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu
BIG InfoMonitor: fryzjerzy i kosmetyczki wracają do pracy z długiem na 86 mld zł
Rynek pracy: ile godzin i miejsc pracy straciliśmy przez pandemię?
Polacy martwią się o oszczędności bardziej niż o własne zdrowie
Tracisz płynność finansową? Naucz się upominać o pieniądze
Branża turystyczna z coraz większymi długami. Winny zimowy lockdown
Które sieci handlowe wygrały z pandemią? Żabka liderką
Polscy konsumenci: przed świętami mniejsze obawy i pełne koszyki
Zatory płatnicze firm rosną. To negatywny wpływ pandemii
U kolegi z pracy stwierdzono koronawirusa na cotygodniowym obowiązkowym badaniu. Miałem kontakt z osobą zakażoną i zostałem skierowany tego ...
Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie pracodawca może zmienić rodzaj zatrudnienia z cały etat na 0,8 etatu. Przy ...