eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fryzjerzy i kosmetyczki mają 95 mln zł zaległości. Czy pomoże nowa Tarcza antykryzysowa?

Fryzjerzy i kosmetyczki mają 95 mln zł zaległości. Czy pomoże nowa Tarcza antykryzysowa?

2021-04-21 12:50

Fryzjerzy i kosmetyczki mają 95 mln zł zaległości. Czy pomoże nowa Tarcza antykryzysowa?

Fryzjerzy i kosmetyczki mają 95 mln zł zaległości © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Salony kosmetyczne i fryzjerskie są już zamknięte prawie miesiąc, i nie wiadomo jeszcze, kiedy będą mogły wznowić działalność. Tymczasem ich zaległości w czasie pandemii urosły o ponad 10 proc. do 95 mln zł - wynika z danych rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Czy branży jest w stanie pomóc kolejna tarcza antykryzysowa, dostępna od 26 kwietnia?

Przeczytaj także: Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu

Kolejna tarcza antykryzysowa skierowana została do fryzjerów i kosmetyczek, a także innych branż, które zostały zamknięte z powodu pandemii COVID-19 w marcu i kwietniu 2021 roku. W ramach wsparcia firmy, m.in. posługujące się kodem PKD 9602Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne na koniec marca br., będą mogły skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za marzec i kwiecień, otrzymać świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł lub 2080 zł oraz dotację do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy. Przewidziane są też dopłaty 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników, a także wsparcie w zakresie regulacji czynszowych dla najemców. Tak jak we wcześniejszych Tarczach, aby otrzymać wsparcie, należy wykazać spadek przychodów na poziomie 40 proc. rok do roku lub miesiąc do miesiąca.

Jak wygląda sytuacja w branży beauty?


Obecny lockdown jest kolejnym dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych, które w ubiegłym roku były zamknięte od 1 kwietnia do 17 maja. Według wyliczeń jednej z platform rezerwacyjnych, wskutek pandemii przychody w salonach urody spadły o ponad 30 proc., a wiele z nich musiało w ogóle zamknąć swoją działalność. W konsekwencji wprowadzonych wtedy obostrzeń branża straciła ponad 7 mld zł, a każdy kolejny dzień lockdownu kosztuje ją ponad 127 mln zł przychodu.

Fryzjerzy i kosmetyczki tracą także na skutek zakazu organizowania hucznych wesel i imprez oraz przejścia na pracę zdalną.

Jak wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w ciągu ostatniego roku, między pierwszym kwartałem 2020 r. a końcem lutego 2021 r. nieuregulowane zadłużenie firm oferujących usługi fryzjerskie i inne zabiegi kosmetyczne wzrosło z 86,1 mln zł do prawie 95 mln zł. Średnia zaległość firmy z tej branży podwyższyła się z 27,8 tys. zł do 29,4 tys. zł. Liczby te nie pozostawiają wątpliwości, że firmom fryzjerskim i kosmetycznym w pandemii dzieje się źle, choć są biznesy, które ucierpiały jeszcze bardziej.

fot. mat. prasowe

Kwota zaległości branży beauty

Zaległości w czasie pandemii urosły o ponad 10 proc. do 95 mln zł


Branża beauty zanotowała bardzo wyraźny, ponad 10-proc. wzrost zaległości. Na tle całości gospodarki, gdzie ten przyrost między pierwszym kwartałem minionego roku a lutym bieżącego roku wyniósł 2,2 proc. to naprawdę dużo. Choć w niektórych innych obszarach działalności było znacznie gorzej, np. artyści i twórcy odnotowali zwyżkę sumy przeterminowanych zobowiązań o 33 proc., obiekty sportowe o 30 proc., a przynależący do branży turystycznej, agenci turystyczni zwiększyli nieregulowane zobowiązania u dostawców i w bankach grubo o ponad połowę. Sama turystyka podwyższyła swoje zaległości o jedną czwartą – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Liczba firm z zaległościami w branży beauty

Liczba firm z zaległościami wzrosła o 4,1%.


Wśród ogółu firm, zaległości widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wzrosły przez 11 miesięcy pandemii o 715 mln zł do 33,87 mld zł, podwyższyły się o 2,2 proc. Jakim obciążeniem są dla firm przedłużające się obostrzenia wynikające z COVID-19, pokazuje m.in. fakt, że niemal połowa nowej kwoty pojawiła się ostatnio, czyli w pierwszych dwóch miesiącach tego roku.

W sektorze beauty prawidłowość tę da się akurat zauważyć w przypadku liczby nowych niesolidnych płatników. Gdy przez niemal rok przybyło ich 127 do 3230, to aż 81 podmiotów doszło w styczniu i lutym br.

Opóźniających płatności kontrahentom i bankom przedsiębiorstw w całej gospodarce jest już 323,7 tys. (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych). To o 9,5 tys. więcej niż przed pandemią, z tego 3,2 tys. doszło w styczniu i lutym tego roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: