eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › KRD: pandemia przyspiesza windykację należności i wzmaga ostrożność

KRD: pandemia przyspiesza windykację należności i wzmaga ostrożność

2020-12-01 14:12

KRD: pandemia przyspiesza windykację należności i wzmaga ostrożność

40% firm mniej ufa swoim kontrahentom © Kzenon - Fotolia.com

Ostrożniejsze zawieranie kontaktów biznesowych i nowych zobowiązań, mniejsza skłonność do ustępstw, wprowadzanie do umów dodatkowych, zwiększających bezpieczeństwo zapisów, poleganie głównie na współpracy ze sprawdzonymi kontrahentami. Tak właśnie polskie firmy radzą sobie w czasach, kiedy o zaufanie w biznesie jest szczególnie ciężko - wynika z badania zrealizowanego przez KRD.

Przeczytaj także: 70% polskich firm odczuwa negatywne skutki pandemii. Jak sobie radzą?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak podczas pandemii zmienia się podejście do partnerów biznesowych?
  • Które firmy szczególnie szybko zabierają się za windykację należności?
  • Czy zaufanie w biznesie należy dziś do rzadkości?


Negatywne skutki pandemii nie pozostały bez wpływu na zachowania przedsiębiorców i ich podejście do partnerów biznesowych. Unaoczniają to wyraźnie wyniki przeprowadzonego przez KRD badania „Jak pandemia zmieniła biznes”. Pokazuje ono m.in., że aż 42% firm ufa swoim kontrahentom mniej niż wcześniej. I wprawdzie połowa badanych nie widzi w tej kwestii żadnej różnicy, a 6% mówi wręcz o wzroście ufności, to i tak większość badanych wskazuje na zmianę swojego stosunku wobec kontrahentów, w tym również dłużników.

Nowe zobowiązania zawierane ostrożniej


Badanie KRD potwierdza, że przedsiębiorcy w pandemii z większym dystansem podchodzą do nowych zobowiązań biznesowych – 44% deklaruje, że zawiera je ostrożniej. Niemal jedna czwarta stała się mniej elastyczna, rzadziej skora do ustępstw i deklaruje, że na pierwszym miejscu stawia zawsze interes własnej firmy. Co piąty zaczął sprawdzać sytuację finansową potencjalnego partnera przed zawarciem zobowiązania, a 16% wzbogaca umowy o dodatkowe zapisy, które zapewniają większe bezpieczeństwo. Koszty mają mniejsze znaczenie – tylko co dziesiąty w czasie pandemii zaczął szukać tańszych kontrahentów.

fot. Kzenon - Fotolia.com

40% firm mniej ufa swoim kontrahentom

Zmianę zachowań widać przede wszystkim w ostrożniejszym zawieraniu nowych zobowiązań.


Większa ostrożność w rozpoczynaniu nowych relacji biznesowych skłania firmy do rozwijania współpracy ze sprawdzonymi przedsiębiorstwami. 36% ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, że mocniej polega na partnerach, z którymi już prowadzili udaną kooperację.
Obostrzenia sanitarne i niepewność gospodarcza związana z trwającą pandemią koronawirusa wyostrzyły czujność przedsiębiorców. Zmienili swoje podejście do partnerów biznesowych, którym sprzedają towar lub usługę z odroczonym terminem płatności. Zamrożenie gospodarki w marcu sprawiło, że spadła liczba zawieranych transakcji, a co za tym idzie, mniej firm sprawdzało swoich kontrahentów pobierając raporty z Krajowego Rejestru Długów. Ale w przypadku MŚP, których klientami są przede wszystkim inne firmy, ta tendencja nie trwała długo. Już w maju przedsiębiorcy z tego sektora pobrali 6,5% raportów więcej niż przed rokiem, a w czerwcu aż 48,5% niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach mieliśmy do czynienia z sinusoidą, skokowe wzrosty były przeplatane spadkami, ale trend jest wyraźnie wzrostowy. Zmieniająca się sytuacja ekonomiczna skłania firmy do szybszego odzyskiwania swoich pieniędzy, także we współpracy z firmami windykacyjnymi. Okazuje się jednak, że pozytywnym efektem pandemii jest zacieśnienie współpracy z wieloletnimi, sprawdzonymi partnerami, co z pewnością jest rozsądnym rozwiązaniem w tych niepewnych czasach – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Trudne życie dłużnika


Badanie KRD pokazuje również, że w czasie pandemii firmy bardziej przyglądają się swoim finansom i są mniej skłonne do ustępstw w tej kwestii. Czterech na dziesięciu zapytanych zadeklarowało, że częściej przypomina swoim dłużnikom o płatnościach telefonicznie lub e-mailem, a 19% nie zwleka już z uruchamianiem windykacji należności.
Podejście do odzyskiwania należności przez przedsiębiorców z sektora MŚP w czasie pandemii zmienia się wraz z rozwojem sytuacji. W czasie wiosennego zamrożenia gospodarki nie tylko skokowo wzrosła liczba spraw oddawanych do windykacji przez firmy, ale i były one zgłaszane znacznie szybciej, często miesiąc-dwa po terminie płatności. Z kolei w czerwcu, gdy firmy otrzymały wsparcie rządowe, zainteresowanie zlecaniem odzyskiwania należności zmalało. Przedsiębiorcy mieli pieniądze, więc byli bardziej skłonni poczekać na zapłatę od kontrahentów. W drugiej połowie października takich głosów było już zdecydowanie mniej, a firmy zaczęły znowu naciskać na jak najszybsze odzyskanie pieniędzy. Wróciła obawa, że czekanie może skończyć się utratą należności – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Z windykacją należności nie zwlekają przede wszystkim najwięksi


Szczegółowe wyniki badania Krajowego Rejestru Długów wykazały jeszcze jedną ciekawą zależność - im większa firma, tym bardziej dochodzi swoich zobowiązań. Wśród firm liczących od 50 do 249 pracowników aż 67% deklaruje, że częściej przypomina o płatnościach, a 37% szybciej uruchamia procedury windykacyjne. W mniejszych firmach, liczących powyżej 10 pracowników, takie zmiany wdrożyło odpowiednio 50% i 24%. Najmniej skrupulatne w ściganiu swoich dłużników są mikrofirmy zatrudniające kilku pracowników. Wśród nich jedynie 28% częściej upomina się o długi, a co dziesiąta decyduje się na windykację.

Metodologia:
Badanie „Jak pandemia wpłynęła na biznes” zostało przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez MANDS Badania Rynku i Opinii na próbie 300 przedstawicieli firm z sektora MŚP metodą CAWI/CATI. W części zadawanych pytań respondenci mogli wskazywać więcej kilka odpowiedzi, stąd wyniki nie sumują się do 100%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Wezwanie do zapłaty

    sadinternetowypl / 2020-12-02 13:29:53

    Obecnie jak ktoś zalega to należy jak najszybciej wygenerować bezpłatne wezwanie do zapłaty https://sadinternetowy.pl/pozwy/kreator-wezwania-do-zaplaty/
    a przed Świętami złożyć pozew o zapłatę. Nakaz pewnie wyjdzie w styczniu akurat kiedy dłużnik dostanie kasę z tarczy. Później kasa rozejdzie się i tyle. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: