eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europa Środkowa: najlepsze spółki 2014

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2014

2014-10-17 11:31

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2014

Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50” została węgierska spółka Szallas.hu © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Aż 22 przedsiębiorstwa z Polski znalazły się w 15. edycji zestawienia najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej. Tym razem liderem rankingu Deloitte Technology Fast 50 okazała się węgierska spółka Szallas.hu, drugie miejsce przypadło polskiej firmie Comperia.pl, trzecie serbskiej High Tech Engineering Center. Średnia dynamika wzrostu przychodów laureatów była wyższa niż w minionym roku (698% wobec 671% w 2013 r.), co może świadczyć o tym, że firmy coraz lepiej radzą sobie ze skutkami spowolnienia.

Przeczytaj także: Europa Środkowa: najlepsze polskie spółki 2013

W zestawieniu uplasowały się 22 firmy z Polski. Aż 17 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars” i dwie w podkategorii „Wielka Piątka – Big 5”.

W tegorocznej edycji rodzime spółki stanowią 34 proc. głównego zestawienia rankingu, w ubiegłym roku było to 45 proc. Na drugim miejscu są Węgry, które w rankingu głównym mają dziesięciu swoich przedstawicieli. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Rumunii z sześcioma firmami. Poza tym swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Chorwacji (4), Słowacji (3), Czech (3), Litwy (3) i Serbii (2), Bułgarii (1) i Estonii (1).

W kategorii głównej największy średni przychód w 2013 roku uzyskały firmy z Czech z wynikiem 37,6 mln euro. Na drugiej pozycji znalazły się rumuńskie spółki ze średnimi przychodami w wysokości 14 mln euro, a na trzeciej z wynikiem 8 mln euro uplasowały się polscy laureaci.

Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50” została węgierska spółka Szallas.hu, która w tym roku zadebiutowała w zestawieniu. Firma zajmuje się internetową sprzedażą miejsc hotelowych. Na drugim miejscu znalazła się porównywarka finansowa Comperia.pl, której siedziba mieści się w Warszawie. Rok temu spółka zajmowała czwarte miejsce. Trzecie miejsce należy także do debiutanta: spółki High Tech Engineering Center z Serbii. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru oraz ITMAGINATION.
„Utrzymanie tak dobrego tempa wzrostu przychodów to przede wszystkim zasługa naszej silnej specjalizacji, orientacji na potrzeby klientów i innowacyjności. Stale inwestujemy w rozwój firmy - co roku zyski przeznaczamy na dalsze inwestycje, wzrost zatrudnienia, rozwój nowych obszarów biznesowych, jak np. outsourcing kompetencji, rozwiązania Corporate Performance Management (Tagetik) czy ekspansję nowych rynków” – mówi Daniel Arak, Business Development Director i współzałożyciel ITMAGINATION.

fot. mat. prasowe

Kategoria „Technology Fast 50”: pierwsza 10-tka oraz polscy laureaci

W pierwszej dziesiątce zestawienia pojawiły się trzy firmy z Polski.


W głównym zestawieniu znalazło się aż 26 nowych firm, 10 awansowało, a 14 spadło.
„To pokazuje jak szybko rynek firm technologicznie innowacyjnych ulega dynamicznym zmianom. W tym roku aby stać się jednym z laureatów trzeba było osiągnąć dynamikę przychodów ponad 300 proc. a w poprzedniej edycji wystarczył poziom 230 proc. Konkurencja między firmami była większa a oznacza to, że firmy szybciej rosły. Z kolei badanie, które przeprowadziliśmy wśród prezesów spółek pokazuje wyraźnie, że siłą napędową, która pozwala osiągać tak spektakularne wyniki jest innowacyjność” – wyjaśnia Adam Chróścielewski, Partner w Dziale Audytu Deloitte, Lider konkursu w Europie Środkowej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: