eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europa Środkowa: najlepsze spółki 2011

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2011

2011-10-18 13:51

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2011

Kategoria główna „Technology Fast 50” TOP 10 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rekordowa ilość przedsiębiorstw z Polski znalazła się w zestawieniu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej. Tegorocznym zwycięzcą rankingu Deloitte Technology Fast 50, po 7 latach nieprzerwanej dominacji firm z naszego kraju, została rumuńska spółka Vola.ro.

Przeczytaj także: Europa Środkowa: najlepsze spółki 2010

W zestawieniu znalazły się firmy z Bułgarii, Czech, Węgier, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii i Słowacji. Dziewiętnaście z nich po raz pierwszy trafiło do finałowej pięćdziesiątki. Średni wzrost przedsiębiorstw w zestawieniu wyniósł 1 068% (przychody 2006 r. versus 2010 r.), i jest to trzeci najlepszy wynik w 12-letniej historii konkursu, który znacznie przewyższa ubiegłoroczny rezultat - 967%. Największy przychód uzyskały ponownie firmy ze Słowacji, wyniósł on 35 mln EUR, za nimi znalazły się przedsiębiorstwa z Bułgarii (przychód na poziomie 8,6 mln EUR), Litwy (7,9 mln EUR) i Polski (7,1 mln EUR). To duże osiągnięcie, mając na uwadze trudności ekonomiczne.

XII edycję corocznego rankingu zdominowały firmy z sektora oprogramowania, których było 22 i branży internetowej - 21. Podobnie jak w roku ubiegłym, siedem z dziesięciu najszybciej rozwijających się firm reprezentuje sektor internetowy. „Największa grupa uczestników rankingu to firmy polskie – w zestawieniu znalazło się ich aż 20, drugie miejsce pod względem liczebności zajmują dopiero firmy czeskie - 9, kolejne - firmy węgierskie i rumuńskie, które mają po 6 przedstawicieli. W tym roku niemal podwoiła się liczba uczestników z naszego kraju, w wyniku czego stanowią one niemal 2/3 wszystkich przedsiębiorstw obecnych w zestawieniu. Niewątpliwie dobry stan gospodarki polskiej i stosunkowo wysoki wzrost PKB wpłynął pozytywnie na szybkość rozwoju firm technologicznych i wzrastający udział polskich firm w programie Fast 50” – mówi Dariusz Nachyła, Partner Deloitte odpowiedzialny za sektor Technologii, Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowej.

Zwycięzcą w głównej kategorii rankingu w tegorocznej edycji zestawienia jest rumuńska firma Vola.ro, sprzedająca bilety lotnicze w Internecie. W osiągnięciu sukcesu swój udział ma także dwóch Polaków – Michał Wrodarczyk i Jarosław Adamski. „Tworząc Vola.ro, oraz jej bliźniacze przedsięwzięcie w Polsce – FRU.PL, od samego początku postawiliśmy na technologię jako podstawowy czynnik przewagi konkurencyjnej. Cieszymy się, że ta decyzja dziś procentuje” – mówi Michał Wrodarczyk, współzałożyciel Vola.ro i FRU.PL.

Polski operator portalu internetowego Netmedia S.A., zwycięzca głównego rankingu z dwóch ostatnich lat obronił w tym roku pozycję zwycięzcy w kategorii „Wielka Piątka”. Jednocześnie trzeci rok z rzędu utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingu głównego.

W kategorii “Wschodzące gwiazdy” wygrała polska spółka biotechnologiczna Selvita S.A., której przychody zwiększyły się o 2 623% w ciągu trzech lat. „Wygrana jest dla nas niebywałym wyróżnieniem. Miniony rok był dla Selvity bardzo ważny, jak i bardzo szczęśliwy pod względem strategicznym. Jako pierwsza firma w historii polskiej biotechnologii zawarliśmy kontrakt partnerski na rozwój potencjalnego leku na chorobę Alzheimera, zadebiutowaliśmy na rynku NewConnect i znacząco zwiększyliśmy swoje przychody w działalności usługowej. Ta nagroda jest pięknym dopełnieniem tego pasma sukcesów.” – mówi Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvita SA.

Szczegółowe wyniki rankingu

Ranking Deloitte Technology Fast 50 identyfikuje najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie procentowego wzrostu przychodów operacyjnych. Posiada kategorię główną „Technology Fast 50” i dwie podkategorie: „Wschodzące Gwiazdy” oraz „Wielka Piątka”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: