eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europa Środkowa: najlepsze spółki 2009

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2009

2009-10-22 13:54

Europa Środkowa: najlepsze spółki 2009

Procentowy udział sektorów gospodarki w rankingu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polskie firmy technologiczne zajęły pozycje liderów w dziesiątej edycji rankingu Technology Fast 50 przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. W rankingu wzięły udział firmy z 10 krajów regionu. W tegorocznym rankingu dominują producenci oprogramowania. Firmy zakwalifikowane do rankingu odnotowały średni wzrost rzędu 933%, jednak w ubiegłym roku było to aż 1.271%.

Przeczytaj także: Europa Środkowa: najlepsze spółki 2008

W tegorocznym rankingu Technology Fast 50 pierwsze miejsce zdobyła firma Netmedia, operator portali internetowych takich jak ubezpieczenia.com, fundusze.com czy audyt.com, ze wskaźnikiem wzrostu 7.210%. Tegoroczny ranking uwzględnił firmy pochodzące z Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Litwy i Estonii – w porównaniu z edycjami wcześniejszymi charakteryzuje go zatem największa różnorodność.

fot. mat. prasowe

Ranking Technology Fast 50 w Europie Środkowej (miejsca 1-25)

Ranking Technology Fast 50 w Europie Środkowej (miejsca 1-25)


Dziewięć miejsc w rankingu zajęły polskie firmy, przy czym aż pięć z nich znajduje się w pierwszej piętnastce najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw Europy Środkowej. Najwyższe miejsca zajęły firmy: Netmedia, Kompan.pl oraz Sunrise System, które osiągnęły odpowiednio 7.210%, 2.411% i 2.364% wzrostu. Firmy uczestniczące w tegorocznym rankingu Fast 50 wykazały średni wzrost o 933%.

Dariusz Nachyła, Partner zarządzający działem Technologii, Mediów i Telekomunikacji Deloitte w Europie Środkowej, stwierdził: - Choć wzrost pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm stracił nieco tempo – wyniósł 933% w porównaniu do 1.271% w poprzednim roku, w obecnie panujących warunkach gospodarczych musi być oceniany jako spory sukces”.

fot. mat. prasowe

Ranking Technology Fast 50 w Europie Środkowej (miejsca 26-50)

Ranking Technology Fast 50 w Europie Środkowej (miejsca 26-50)

Ranking Technology Fast 50 to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej, oparty o wzrost ich przychodów w okresie pięciu lat. Przyjęcie firmy do rankingu wymaga spełnienia kilku kryteriów: roczne przychody muszą osiągać poziom co najmniej 50,000 EUR w każdym z pięciu lat objętych analizą (2004-2008), centrala firmy musi znajdować się w Europie Środkowej a firma musi opracowywać lub produkować własne technologie lub przeznaczać znaczne kwoty na działalność badawczo-rozwojową. Ponadto w jej strukturze własnościowej nie może dominować partner strategiczny. Zwycięzców typuje się w oparciu o procentowy wzrost przychodów w okresie pięciu lat od 2004 do 2008.

fot. mat. prasowe

Procentowy udział sektorów gospodarki w rankingu

Procentowy udział sektorów gospodarki w rankingu

- Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród prezesów firm dowodzą, że firmy stoją przed wyzwaniami zasadniczo odmiennymi od zeszłorocznych. Najważniejszą sprawą jest obecnie osiągnięcie i utrzymanie rentowności, zarządzanie ryzykiem, zmiennością oraz pozyskanie kapitału – dodaje Dariusz Nachyła - Prognozy na najbliższych 12 miesięcy są generalnie pozytywne, ponieważ 76% respondentów wierzy lub głęboko wierzy, że nastąpi wzrost gospodarczy.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: