eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak konflikt Rosja-Ukraina wpływa na handel zagraniczny?

Jak konflikt Rosja-Ukraina wpływa na handel zagraniczny?

2014-10-17 09:58

Jak konflikt Rosja-Ukraina wpływa na handel zagraniczny?

Konflikt na Wschodzie nie taki straszny polskim eksporterom i importerom © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niemal 2/3 respondentów ostatniego badania AKCENTY, instytucji płatniczej realizującej płatności zagraniczne i wymianę walut dla eksporterów i importerów, nie odczuwa żadnych skutków konfliktu na linii Rosja - Ukraina. Pozostała grupa badanych deklaruje, że odczuwa mniejsze (15,9 proc.) bądź większe (17,4 proc. ) straty.

Przeczytaj także: Polski eksport 4-5 proc. wzwyż

W grupie, która traci na konflikcie na Wschodzie poważne utrudnienia w działalności i straty odczuwa 17,4 proc. respondentów AKCENTY; 15,9 proc. zadeklarowało mniej uciążliwe skutki tj. ograniczenie działalności. Co ciekawe, 2,9 proc. wszystkich zapytanych w ankiecie klientów AKCENTY zauważa korzystne dla ich biznesu skutki konfliktu na Wschodzie.
Sytuacja na Wschodzie jest poważnym problemem, ale trzeba też pamiętać, że nasz handel zagraniczny jest skoncentrowany na Unii Europejskiej. Polska kieruje na unijne rynki ponad 75 proc. eksportu a z rynków tych przyjmuje ponad 50 proc. importu. Na konflikcie mocno straciły te firmy, które na rynkach wschodnich opierały całość lub dużą część biznesu. Takich firm wśród naszych polskich Klientów nie ma wielu. W przypadku pozostałych firm zadziałała poduszka bezpieczeństwa, którą zapewniła wcześniejsza dywersyfikacja rynków zbytu – mówi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce.

fot. mat. prasowe

Skutki konfliktu na Wschodzie

Większość respondentów utrzymuje, że konflikt na Wschodzie w żaden sposób nie oddziałuje na firmę.


W okresie I-VIII 2013 r. handel zagraniczny z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Rosją i Ukrainą stanowił 9,4 proc. udziału w strukturze całego polskiego eksportu i 13,7 proc. w przypadku importu. W analogicznym okresie w 2014 r. udział ten zmniejszył się i wynosi obecnie odpowiednio dla eksportu 7,6 proc. i 13 proc. dla importu. Jednocześnie w przypadku eksportu wzrósł udział handlu z UE.

Dobrą, pomimo utrudnień w handlu ze wschodnimi sąsiadami, kondycję polskiego handlu zagranicznego pokazują dane statystyczne. Wg GUS polski eksport w 2014 r. po ośmiu miesiącach nadal rośnie (+4,4 proc. r/r); podobnie import (+4,2 proc. r/r). Spore spadki wymiany handlowej z krajami Europy Środkowo-Wschodniej (eksport: -15,9 proc. r/r; import: -1,5 proc. r/r) są z powodzeniem rekompensowane na innych kierunkach, takich jak UE, gdzie wywóz wzrósł o 6,7 proc. r/r a import o 4,1 proc.

fot. mat. prasowe

Udział poszczególnych regionów w strukturze eksportu

W okresie I-VIII 2014 r. handel zagraniczny z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Rosją i Ukrainą stanowił 7,6 proc.


Analityczka AKCENTY, Monika Krzywda, przypomina, że polska gospodarka już kiedyś poradziła sobie ze spadkiem wolumenu wymiany handlowej z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym przede wszystkim z Rosją. W 2009 r. w związku m.in. ze światowym kryzysem gospodarczym, dewaluacją rubla pod koniec 2008 r. i podwyższeniem ceł przez rosyjskie władze, polski eksport do państw Europy Środkowo-Wschodniej spadł aż o 35 proc. r/r. a import o 37,7 proc. r/r. Załamanie było drastyczne, gdyż w poprzednich latach polscy eksporterzy i importerzy notowali nawet dwucyfrowe rokroczne przyrosty obrotów handlowych z krajami tego regionu. Kryzys z 2009 r. nie zatrzymał jednak ekspansji polskiego handlu zagranicznego, który już w następnym, 2010 r., podźwignął się i zanotował przyrosty na poziomie 31,6 proc. dla eksportu i 47,6 proc. dla importu.
Między obecną sytuacją i sytuacją z 2009 r. jest wiele podobieństw. Wtedy kryzys dotknął cały świat, a cła całą Unię, również teraz problem ma cała Unia. Jest jednak niestety zasadnicza różnica – obecna sytuacja ma przede wszystkim wymiar polityczny, a ten niesie za sobą dużo większe i właściwie niemożliwe do przewidzenia ryzyka – mówi Monika Krzywda.

fot. mat. prasowe

Zmiany udziału wymiany międzynarodowej z krajami Europy Środkowo-Wschodniej

Zarówno import jak i eksport zanotowały nieznaczne spadki.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: