eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie bombki górą. Jesteśmy 3. eksporterem ozdób choinkowych na świecie

Polskie bombki górą. Jesteśmy 3. eksporterem ozdób choinkowych na świecie

2024-12-07 00:30

Polskie bombki górą. Jesteśmy 3. eksporterem ozdób choinkowych na świecie

Polskie bombki zdobią choinki na całym świecie © Freepik

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, co wyraźnie widać zwłaszcza w sklepach, w których świąteczne dekoracje pojawiły się już w listopadzie. I wprawdzie wiele tych ozdób wyprodukowano w Chinach, to warto mieć świadomość, że polski eksport bombek i innych ozdób choinkowych ma się również dobrze. Z danych opublikowanych przez Akcentę wynika, że jesteśmy 3. eksporterem tego rodzaju towarów w Europie.

Przeczytaj także: 5 mniej znanych hitów polskiego eksportu

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Który kraj dominuje na rynku ozdób choinkowych?
  • Gdzie są eksportowane polskie bombki choinkowe?
  • Skąd Polska importuje dekoracje świąteczne?

Zarówno na świecie jak i w Polsce widzimy wyraźną tendencję: konsumenci coraz częściej wybierają jakość. I tak Francuzi mogą pochwalić się najwyższej jakości serami, Szwajcarzy zegarkami, a Polacy produkują jedne z najpiękniejszych bombek na świecie. Często ręcznie malowane i starannie wykonane, cieszą się uznaniem na całym świecie, a Polska utrzymuje silną pozycję na rynku, nawet w trudniejszych czasach. Wartość globalnego eksportu ozdób choinkowych w 2023 roku spadła o 39 proc., osiągając 6,38 mld EUR w porównaniu z 10,3 mld EUR w 2022 roku. Chiny, które dominują na rynku, odnotowały aż 42 proc. spadku w ujęciu rocznym, podczas gdy Polska poradziła sobie znacznie lepiej, notując jedynie 7 proc. spadku. Jeśli ten trend się utrzyma, możemy liczyć lepsze wyniki w przyszłości – mówi Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Polskie bombki zdobią choinki na całym świecie

W 2023 roku Polska wyeksportowała ozdoby świąteczne o wartości 68,2 mln EUR, osiągając wysokie 5. miejsce na świecie i 3. w Europie.


Polskie bombki zdobią choinki na całym świecie


Polskie bombki choinkowe podbijają serca klientów na całym świecie, zdobywając uznanie nie tylko za wyjątkowy design, ale i trwałość. Z danych przeanalizowanych przez ekspertów Akcenty wynika, że w 2023 roku Polska wyeksportowała ozdoby świąteczne o wartości 68,2 mln EUR, osiągając wysokie 5. miejsce na świecie i 3. w Europie. Największym globalnym eksporterem ozdób choinkowych są Chiny, jednak ich produkty często ustępują pod względem jakości – polskie bombki, ręcznie malowane i pełne precyzyjnych zdobień, zyskały status luksusowych dekoracji. W Europie wyprzedzają nas tylko Holandia i Niemcy, a na świecie, poza Chinami, Indie.

Największym odbiorcą naszego eksportu bombkowego są Niemcy. Do naszego zachodniego sąsiada w ubiegłym roku trafiła co czwarta ozdoba choinkowa (łączny eksport do Niemiec wyniósł 15,6 mln EUR). Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, do których trafiły te towary o wartości 14,8 mln EUR. Podium zamyka Francja z wynikiem 4,3 mln EUR. Polskie bombki zdobią również czeskie, austriackie i słowackie domy, można je także znaleźć je w Rosji czy Australii.

Mniej chińskiego plastiku, więcej polskiego rzemiosła


Polska nie tylko jest ważnym graczem na globalnym rynku bożonarodzeniowych dekoracji, ale także importuje te produkty, choć na mniejszą skalę. W 2023 roku wartość importu wyniosła 46,7 mln EUR, podczas gdy eksport osiągnął aż 68,2 mln EUR, co daje nam dodatnie saldo na poziomie 21,5 mln EUR.

W 2023 roku zdecydowana większość bożonarodzeniowych dekoracji przyjechała do nas z Chin (36,2 mln EUR). Jednak warto zwrócić uwagę, że nieco rzadziej sięgamy po chińskie wyroby, które często nie spełniają naszych oczekiwań. W ubiegłym roku import dekoracji świątecznych z Chin spadł r/r. o 17 proc. Ozdoby choinkowe trafiają do Polski również z Niemiec (wartość importu wyniosła 4,6 mln EUR) oraz z Holandii (wartość importu wyniosła 1,7 mln EUR).
Dodatnie saldo handlowe w przypadku ozdób świątecznych to dowód, że polskie wyroby premium cieszą się uznaniem za granicą, a ich eksport przynosi wymierne korzyści gospodarce. Malejący popyt na chińskie ozdoby choinkowe w Polsce to nie tylko oznaka wzrostu świadomości zakupowej, ale także szansa na dalsze umacnianie marki „made in Poland” na światowych rynkach – podsumowuje Radosław Jarema.

Źródła danych:
W powyższym materiale wszystkie dane pochodzą z International Trade Cener za lata 2022 i 2023 według kategorii 950510 – Christmas articles (excl. candles and electric lighting sets, natural Christmas trees and Christmas tree stands).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: