eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo finansowe: czego boją się mikrofirmy?

Bezpieczeństwo finansowe: czego boją się mikrofirmy?

2019-10-18 11:20

Bezpieczeństwo finansowe: czego boją się mikrofirmy?

85% mikrofirm ma poczucie bezpieczeństwa finansowego © Karolina Chaberek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak jest z bezpieczeństwem finansowym mikro i małych firm? Odpowiedzi na to pytanie udziela kolejna już edycja zrealizowanego dla Nest Banku Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego. Okazuje się, że optymistami w tej kwestii jest większość badanych - 85% przedsiębiorców wskazuje, że pod względem finansowym czuje się bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że śpią zupełnie spokojnie - 62% respondentów obawia się bowiem o przyszłość. Skąd te obawy? Co leży u ich źródła?

Przeczytaj także: Mikro i małe firmy poczuły się bezpiecznie. Chcą więcej

Przed nami najświeższa odsłona Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego[1]. Cykliczne badanie, zlecone instytutowi agencji badawczej SW Research przez Nest Bank, zrealizowano w sierpniu i wrześniu bieżącego roku. Jego autorzy przyjrzeli się reprezentatywnej grupie przedsiębiorców z sektora mikro i małych firm, po raz kolejny sprawdzając poziom bezpieczeństwa finansowego oraz przyglądając się przekonaniom i postawom względem tej kwestii.

Statystyki pokazują, że liczba mikro i małych firm rośnie systematycznie już od kilku lat. Rodzimy sektor MŚP jest wyraźnie zdominowany przez mikrofirmy - ich udział w ogólnej strukturze przedsiębiorstw to aż 96,5%. Działalność nad Wisłą prowadzą obecnie ponad 2 mln mikroprzedsiębiorców, co względem 2016 roku oznacza wzrost o 3,5%, a w porównaniu do 2008 r. - zwyżkę rzędu 12%[2].

Jak pokazuje najnowsza odsłona Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku, rodzime mikrofirmy czują się na rynku dość komfortowo – poczucie bezpieczeństwa finansowego towarzyszy aż 85% badanych. 38% mikroprzedsiębiorców deklaruje nawet, że ma poczucie stabilności finansowej w firmie. Jednak spora grupa mikrofirm ciągle obawia się o swoją finansową przyszłość – aż 62%. Tylko 2% mikroprzedsiębiorców deklaruje, że zdecydowanie nie obawia się o finanse w przyszłości.

fot. mat. prasowe

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego

Poczucie bezpieczeństwa rośnie, jednak obawa o przyszłość pozostaje.


Co sprawia, że przedsiębiorcy czują się bezpiecznie?


Mikroprzedsiębiorcy zapytani o to, co ma kluczowe znaczenie w budowaniu poczucia bezpieczeństwa finansowego najczęściej odpowiadali, że płynność finansowa oraz duża liczba zleceń. Aż 27% badanych podkreślało, że kluczowy jest brak zatorów płatniczych, który pozwala na utrzymanie płynności finansowej – Polskie mikrofirmy są świadome, że działają na bardzo wymagającym rynku. Co ciekawe, czują się na nim bezpiecznie i śmiało podejmują decyzje inwestycyjne – aż 64% z nich deklaruje, że w ostatnich 5-latach poczyniło inwestycję przekraczającą 10 tys. złotych – mówi Agnieszka Porębska-Kość, Członek Zarządu Nest Banku.

Niemal 1/5 mikrofirm (19%) najbardziej obawia się utraty płynności finansowej. Niewiele mniej boi się natomiast braku zapłaty za swoje usługi (13%), nieprzewidywalności rynku (13%) oraz niewypłacalności partnerów biznesowych (12%). Jedynie 2% mikroprzedsiębiorców nie ma żadnych obaw.

fot. mat. prasowe

Czego obawiają się mikrofirmy?

Niemal 1/5 mikrofirm (19%) najbardziej obawia się utraty płynności finansowej.


W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa finansowego firmy 36% ankietowanych zredukowałoby wydatki, prawie co piąty wykorzystałby własne oszczędności, a 13% rozważyłoby wzięcie kredytu w banku. Tym samym kredyt w banku znalazł się znacznie wyżej niż takie rozwiązania jak zawieszenie działalności firmy (5%), redukcja zatrudnienia (8%) czy pożyczka od znajomych (6%).
– Niepokojące jest, że aż 36% mikrofirm woli zredukować wydatki, niż zwrócić się po pomoc do banku. Prawdopodobnie w przypadku części przedsiębiorców wynika to z przekonania, że wzięcie kredytu w banku to skomplikowana i czasochłonna procedura. Jednak w ostatnich kilku latach pojawiły się rozwiązania, dzięki którym firma może uzyskać pieniądze w kilka dni. Aby uzyskać finansowanie w Nest Banku wystarczy zadzwonić do doradcy, który na podstawie wywiadu telefonicznego poda kwotę kredytu dostępną dla danego klienta. Uzyskanie takiej informacji nie wymaga angażowania klienta w czasochłonne zbieranie dokumentów czy wizyty w banku. Wystarczy potwierdzić chęć uzyskania finansowania przy pomocy smsa. Resztą formalności zajmie się doradca, a pieniądze znajdą się na rachunku nawet następnego dnia - mówi Agnieszka Porębska-Kość, Członek Zarządu Nest Banku

fot. mat. prasowe

Co zrobiłby mikroprzedsiębiorca w sytuacji awaryjnej?

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa finansowego firmy 36% ankietowanych zredukowałoby wydatki.


Informacja o badaniu
Indeks Bezpieczeństwa Finansowego[1] Nest Banku to badanie, które zostało zrealizowane w dniach 27.08-04.09.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1001 ankiet z osobami samozatrudnionymi oraz właścicielami mikro i małych przedsiębiorstw. Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw 2019, źródło: PARP[2]

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: