eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel i budownictwo to najpopularniejsze branże wśród mikrofirm

Handel i budownictwo to najpopularniejsze branże wśród mikrofirm

2014-12-23 00:40

Handel i budownictwo to najpopularniejsze branże wśród mikrofirm

Wśród mikrofirm królują sklepy, hurtownie i warsztaty © highwaystarz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najwięcej mikrofirm zarejestrowanych w Polsce zajmuje się handlem, zarówno hurtowym jak i detalicznym, a także naprawą samochodów. Jak wynika z danych z rejestru Regon, przedsiębiorcy z tej grupy stanowią blisko 28% wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą. Na drugim miejscu są firmy budowlane – stanowią one blisko 14% najmniejszych przedsiębiorstw – wynika z analizy Tax Care.

Przeczytaj także: Fundusze unijne nie dla małych firm

Na koniec października bieżącego roku w rejestrze Regon wpisanych było 2 956 128 jednoosobowych działalności gospodarczych. Z tego ponad połowa działała w trzech branżach.

Królują sklepy, hurtownie i warsztaty


Największy udział w całej populacji mikrofirm ma branża handlowa. Przedsiębiorców, który zajmowali się zarówno handlem detalicznym, jak i hurtowym, oraz handlem i naprawą samochodów i motocykli, było ponad 824 tys. To oznacza, że w tej branży działa blisko 28% wszystkich zarejestrowanych działalności gospodarczych.

fot. mat. prasowe

Branże, w jakich działają mikrofirmy

Branża handlowa jest wśród mikrofirm najliczniej reprezentowana


Jeśli przyjrzeć się dokładniej branży handlowej, okazuje się, że największe grono stanowią w niej detaliści. Spośród wspomnianych już 824 tys. mikrofirm blisko 64% zajmuje się handlem detalicznym. Przedsiębiorcy, którzy parają się handlem hurtowym, stanowią ok. 20% tej grupy, zaś firmy, które zajmują się handlem samochodami i motocyklami oraz ich naprawą, to blisko 16%.

Druga pod względem liczebności grupa firm – blisko 14% ogółu – działa w branży budowlanej. Jest ich blisko 403 tys. Swego czasu, kiedy padały firmy zaangażowane w program budowy autostrad, zwracano uwagę na złą sytuację podwykonawców tych inwestycji. Ale firmy zajmujące się budową tzw. obiektów inżynieryjnych i lądowych stanowią nieco ponad 6% wszystkich mikrofirm działających w tej branży. Największą część przedsiębiorstw budowlanych stanowią osoby zajmujące się różnego rodzaju instalacjami w budynkach oraz pracami wykończeniowymi. Ta grupa to 67% wszystkich firm budowlanych. Pozostali przedsiębiorcy z tej branży zajmują się wznoszeniem budynków.

Trzecią pod względem liczebności grupę mikrofirm stanowią te, których działalność zaliczana jest do „działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej”. Na koniec października stanowiły one ponad 10% zarejestrowanych mikrofirm.

Tu największe grono w tej, liczącej przeszło 307 tys. firm branży, stanowią przedsiębiorcy oferujący usługi księgowe, prawnicze i doradztwa podatkowego. Stanowią one ok. ¼ tej grupy firmy. Na kolejnym miejscu są architekci i inżynierowie oraz firmy oferujące badania techniczne (niespełna 24%) oraz przedsiębiorcy zajmujący się tzw. pozostałą działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. W tym gronie kryją się m.in. fotografowie, tłumacze przysięgli, projektanci wnętrz itp.

Jak widać, firmy z tych trzech branż stanowią prawie 52% całej populacji najmniejszych przedsiębiorstw. Dopiero na czwartym miejscu, z udziałem na poziomie nieco ponad 9%, znaleźli się przedsiębiorcy zajmujący się produkcją.

Ubywa handlowców


Struktura branżowa mikrofirm w Polsce zmienia się. W roku 2014, wg danych na koniec października, najwięcej przybyło firm zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Ich udział w ogólnej liczbie jednoosobowych działalności gospodarczych zwiększył się o 0,34%.

fot. mat. prasowe

Zmiana udziału niektórych branż w liczbie mikrofirm w 2014 r.

W mijającym roku przybyło głównie firm zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną


Przybyło także przedsiębiorców świadczących usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz zajmujących się administrowaniem i działalnością pomocniczą (tu wliczane są m.in. biura podróży, firmy dbające o porządek w budynkach i na zewnątrz, firmy detektywistyczne, sprzątające).

Spadł za to odsetek firm handlowych oraz zajmujących się naprawą aut. Ten proces trwa już od kilku lat, co wynika z dużej konkurencji ze strony sieci handlowych oraz sklepów internetowych. W tym roku udział detalistów i hurtowników zmalał o ponad 0,5%. Zmniejszył się także odsetek firm budowlanych w ogólnej liczbie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Marek Siudaj,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: