eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mikrofirmy zatrudniają ok. 3 mln osób

Mikrofirmy zatrudniają ok. 3 mln osób

2015-03-06 13:17

Mikrofirmy zatrudniają ok. 3 mln osób

Mikrofirmy zatrudniają ok. 3 mln osób © turgaygundogdu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Liczba aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce wynosi między 2 a 2,4 mln – wynika z danych ZUS i Ministerstwa Finansów. Mikrofirmy zatrudniają ok. 3 mln osób, czyli ponad 20% wszystkich pracujących w Polsce i więcej niż jedną czwartą osób pracujących w sektorze prywatnym – wynika z raportu Grupy Idea Banku, poświęconego przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze.

Przeczytaj także: Handel i budownictwo to najpopularniejsze branże wśród mikrofirm

Głównym źródłem o liczbie aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych jest rejestr REGON, w którym gromadzone są dane o wszystkich przedsiębiorstwach istniejących w kraju. Według tego rejestru na koniec października 2014 roku w Polsce funkcjonowało 2 956 128 jednoosobowych działalności gospodarczych.

fot. mat. prasowe

Liczba zarejestrowanych działalności gospodarczych

W 2014 r. najwięcej zarejestrowanych działalności gospodarczych było w czerwcu


Liczba zarejestrowanych osób prowadzących działalność gospodarczą w październiku spadła w stosunku do końca 2013 roku o 5 605. Najwięcej zarejestrowanych działalności było w czerwcu tego roku – 2 964 260. Od tego czasu widać spadek liczby funkcjonujących najmniejszych przedsiębiorstw.

Rejestracja nie oznacza aktywności


Jednak, niestety, w REGON-ie znajdziemy wyłącznie informacje o zarejestrowanych oraz oficjalnie wyrejestrowanych jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Dane podawane przez REGON nie obejmują na przykład firm, które zostały zawieszone. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca ma prawo dokonać takiego zawieszenia na 2 lata (a w niektórych przypadkach – na 5 lat).

Te dane również są gromadzone przez REGON i także są publikowane, lecz już znacznie rzadziej, bo co pół roku (wcześniej takie informacje podawane były co rok). Na koniec czerwca 2014 roku, jak wynika z publikacji GUS, liczba zawieszonych firm wynosiła 352 069. Jeśli odjąć liczbę zawieszonych od wszystkich widniejących w rejestrze mikroprzedsiębiorstw na koniec czerwca, otrzymamy liczbę 2 612 191 jednoosobowych firm.

fot. mat. prasowe

Liczba zawieszonych działalności gospodarczych

Według danych GUS, na koniec czerwca zawieszonych było 352 069 firm


Tyle, że nawet ta liczba nie przekazuje rzeczywistej informacji o aktywnych działalnościach gospodarczych w Polsce. Choć wiele z jednoosobowych firm jest wykreślanych z rejestru, to ogromna liczba osób po zakończeniu działalności nie przekazuje odpowiedniej informacji do REGON-u. Zdarzają się przypadki, że takie ciche zawieszenia trwają nawet 10 lat. Do tego trzeba jeszcze doliczyć przypadki, kiedy dochodzi do śmierci przedsiębiorcy, o której nikt nie informuje urzędu gminy. Ministerstwo Gospodarki, które jest odpowiedzialne za dane gromadzone przez rejestr, samo przyznało, że z oboma tymi elementami ma problem, co wynika m.in. z faktu, że przy każdym wykreśleniu firmy z rejestru trzeba wszczynać postępowanie administracyjne.

Według GUS aktywnych firm jest znacznie mniej


W tej sytuacji bardziej precyzyjnych danych o liczbie aktywnych mikroprzedsiębiorstw należy szukać w innych źródłach. Takim źródłem może być opublikowany przez GUS raport o „Działalności gospodarczej przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2013 r.”. Wg zamieszczonych tam informacji, w 2013 roku działalność prowadziło 1754,4 tys. przedsiębiorstw, z czego 1643,2 tys. to jednostki należące do osób fizycznych. Kłopot w tym, że nie jest jasne, czy są to dane dotyczące całego roku, czy też obejmujące stan na koniec roku 2013, a także czy obejmują wszystkie firmy działające w danym okresie, czy też jedynie te, które odpowiedziały na ankietę. Na dodatek, wg danych GUS za rok 2012, pochodzących z publikacji o „Działalności przedsiębiorstw niefinansowych w 2012 r.”, liczba wówczas istniejących jednoosobowych działalności gospodarczych wynosiła 1 643 288, czyli była niemal identyczna jak w roku 2013. Wg REGON-u zaś średnia liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w 2013 roku była o przeszło 50 tys. większa niż w roku 2012.

Przydatne linki:
- Własna firma
- Niezbędnik firmowy


W kontekście danych z obu raportów GUS pojawia się pytanie o wiarygodność danych z REGON-u. Jeśli liczby podawane przez GUS uznać za prawdziwe, okazałoby się, że 43-44% jednoosobowych firm wpisanych do rejestru tak naprawdę nie funkcjonuje.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: