eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 30 tys. ukraińskich działalności gospodarczych w Polsce od wybuchu wojny

30 tys. ukraińskich działalności gospodarczych w Polsce od wybuchu wojny

2023-07-22 00:20

30 tys. ukraińskich działalności gospodarczych w Polsce od wybuchu wojny

Wśród ukraińskich JDG dominuje branża budowlana © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Od wybuchu wojny w Ukrainie do końca czerwca 2023 r. w bazie CEIDG zarejestrowano 29,4 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych - podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Branżą dominującą jest budownictwo, a najwięcej firm powstało na Mazowszu.

Przeczytaj także: Firmy z Ukrainy w Polsce po wybuchu wojny. Są najnowsze statystyki

W styczniu 2022 r. obywatele Ukrainy otworzyli w Polsce zaledwie 188 działalności gospodarczych, podobna liczba została odnotowana w lutym 2022 r. Sytuacja diametralnie zmieniła się po wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W kwietniu 2022 r. w porównaniu do marca liczba firm zwiększyła się niemal trzykrotnie, a od maja ubiegłego roku co miesiąc rejestrowano nie mniej niż 1000 nowych firm.
W 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce blisko 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Co prawda od października do grudnia 2022 r. obserwowaliśmy spadek tempa powstawania nowych firm, jednak 2023 r. przyniósł rekordowe wielkości. W pierwszej połowie 2023 r. zarejestrowano 13,9 tys. nowych firm ukraińskich, co stanowiło aż 87 proc. liczby wszystkich firm z tym kapitałem wpisanych do bazy w całym 2022 r. Od początku 2023 r. co miesiąc obserwujemy powstawanie ponad 2 tys. ukraińskich JDG. Ukraińskie firmy stanowiły w pierwszym półroczu 2023 r. 67 proc. wszystkich nowych zagranicznych działalności gospodarczych i 10 proc. wszystkich zakładanych w tym czasie JDG – mówi Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

fot. mat. prasowe

Liczba zakładanych ukraińskich JDG w Polsce

W 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce blisko 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.


Ponad połowa (61 proc.) zagranicznych jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. ma właściciela z obywatelstwem ukraińskim. W 2022 r. firmy zakładane przez obywateli Ukrainy stanowiły 57 proc. firm otwieranych przez cudzoziemców w Polsce, a w pierwszej połowie 2023 r. było to prawie 67 proc.

Dominuje branża budowlana i Mazowsze


23 proc. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych to firmy budowlane. Znaczna grupa ukraińskich firm (18 proc.) działa w sekcji informacja i komunikacja, a 14 proc. profilem swojej działalności wpisuje się w pozostałą działalność usługową. Wśród 7,2 tys. funkcjonujących obecnie w Polsce firm budowlanych prym wiodą te, które zajmują się wykonywaniem robót wykończeniowych (29 proc.) oraz robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (18 proc.). Na 5,5 tys. firm z sekcji informatyka i komunikacja 77 proc. zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem. A wśród pozostałej działalności usługowej, gdzie ulokowało się 4,3 tys. ukraińskich firm, 85 proc. stanowią usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Większość ukraińskich JDG funkcjonuje na Mazowszu (24 proc.). Inne województwa, w których dość często zakładane były ukraińskie działalności gospodarcze to dolnośląskie (15 proc.), małopolskie (13 proc.) i pomorskie (11 proc.) – informuje Aleksandra Wejt-Knyżewska, starszy analityk zespołu foresightu gospodarczego PIE.

fot. mat. prasowe

Ukraińskie JDG wg sekcji PKD

23 proc. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych to firmy budowlane.


fot. mat. prasowe

Ukraińskie JDG wg województw

Większość ukraińskich JDG funkcjonuje na Mazowszu (24 proc.).


Tempo zakładanych w Polsce ukraińskich działalności gospodarczych nie spowalnia. Nie można tego zjawiska określić jako zryw po wybuchu wojny. Firmy nadal się zakładają, prowadzą w Polsce działalność i nie obserwujemy ich masowego likwidowania. W 2022 r. i w pierwszej połowie 2023 r. zamknięto 933 firmy, co stanowi zaledwie ok. 3 proc. wszystkich założonych w tym czasie ukraińskich działalności. Dla uchodźców wojennych to często lepsze rozwiązanie niż praca na etacie, sposób na utrzymanie siebie i rodzinny, a także praca zgodna z posiadanymi kwalifikacjami – podsumowuje Katarzyna Dębkowska.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: