eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mikro i małe firmy poczuły się bezpiecznie. Chcą więcej

Mikro i małe firmy poczuły się bezpiecznie. Chcą więcej

2018-11-19 11:06

Mikro i małe firmy poczuły się bezpiecznie. Chcą więcej

Właścicielka mikrofirmy © highwaystarz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

SW RESEARCH przedstawia Indeks Bezpieczeństwa Finansowego. Badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku dowodzi, że poczucie bezpieczeństwa finansowego deklaruje dziś aż 87% mikro i małych firm. To spory optymizm, ale jednocześnie niepokojem napawać może fakt, że przeszło 60% respondentów obawia się o przyszłość finansową swojego przedsiębiorstwa.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo finansowe: czego boją się mikrofirmy?

Mikrofirmy poczuły się bezpiecznie na polskim rynku. Mają świetne pomysły na biznes, a ich przychody nieprzerwanie rosną. Kredyt w ofercie już nie wystarczy. To dla banków duże wyzwanie. Stajemy się elastycznym partnerem dostępnym wszędzie tam, gdzie działa przedsiębiorca, szybko, intuicyjnie i bezpiecznie - mówi Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku

Drobny biznes rośnie w siłę


Dane publikowane przez GUS dowodzą, że liczba firm zatrudniających poniżej 9 pracowników rośnie systematycznie już od 2010 roku. W minionym oku było ich 2073,6 tys., a więc o przeszło 20 więcej aniżeli rok wcześniej. Tendencja wzrostowa objęła również dochody tej grupy firm - wzrost względem 2010 roku wyniósł w tym przypadku przeszło 47,5%.

Mikro i małe firmy w Polsce zyskują na rynku coraz większą pewność. Jak pokazuje Indeks Bezpieczeństwa Nest Banku, poczucie bezpieczeństwa finansowego towarzyszy aż 87% przedsiębiorców z tej grupy. Co więcej, równie spora, bo licząca sobie 59% badanych rzesza wskazała również na poczucie stabilności finansowej.
Jak pokazują nasze badania, mikro i małe firmy poczuły się bezpiecznie na polskim rynku. Potrafią odnaleźć się w dynamicznym i niepewnym otoczeniu. To dla instytucji finansowych duże wyzwanie, bo nie wystarczy już oferta kredytowa, aby być dla nich partnerem. Jako bank od początku działalności skupiamy się na potrzebach takich firm i chcemy działać jak one – dynamicznie, szybko, intuicyjnie. Wykorzystujemy nowoczesne technologie, aby być wszędzie tam, gdzie potrzebuje tego klient - mówi Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku

Co sprawia, że mali przedsiębiorcy czują się bezpiecznie?


Okazuje się, że poczucie bezpieczeństwa właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw zależy w największej mierze od pracowników oraz płynności finansowej firmy i popytu na ich usługi. Ponadto dla 71,5% badanych znaczenie ma wsparcie instytucji finansowych, w tym banków.

Co niepokoi mikro i małe firmy?


Indeks Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku wykazał, że ponad 60% mikro i małych firm obawia się o finansową przyszłość swojej firmy. Wśród najczęstszych obaw przedsiębiorcy wskazywali brak płynności finansowej, opóźnienia w płatnościach od kontrahentów, niewypłacalność klientów, nieprzewidywalność rynku, trudności w prowadzeniu księgowości czy braku dostępu do kredytów czy pożyczek. Jedynie 4% badanych wskazało, że nie ma żadnych obaw w obszarze finansowym firmy.

fot. mat. prasowe

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego mikro i małych firm

87% mikro i małych firm ma poczucie bezpieczeństwa finansowego.


Mikro i mali przedsiębiorcy a banki


57% badanych przedsiębiorców zadeklarowało, że ma pełne zaufanie do swojego banku. Co więcej prawie 45% z nich twierdzi, że otrzymuje od niego wsparcie w rozwijaniu biznesu. Przeciwnego zdania jest 36% badanych.

To ważne, że większość przedsiębiorców ufa swojemu bankowi. Ciekawsze jest jednak, co możemy zrobić dla 36% badanych, którzy nie czują się wspierani w rozwijaniu biznesu.
W Nest Banku jesteśmy przekonani, że wsparcie to dużo więcej, niż obsługa w zakresie finansowania. Dlatego stale unowocześniamy nasze procesy. Udostępniamy porównywarki ofert, dajemy dodatkowe usługi, jak np. pakiet 1000 zł na rozwój firmy w Internecie czy pakiet związany z finansowaniem faktur. Jako jedni z pierwszych na rynku udostępniliśmy przedsiębiorcom płatności zbliżeniowe Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay. Od października 2018 r. mamy także nowoczesny system bankowości elektronicznej z funkcjonalnościami dedykowanymi firmom, takimi jak dostęp dla dowolnej liczby użytkowników z indywidualnymi uprawnieniami czy wielopoziomowa autoryzacja przez więcej niż jedną osobę. Jako pierwszy bank na rynku dajemy możliwość założenia konta dla wybranych spółek w pełni online, bez konieczności pojawienia się w oddziale czy wizyty kuriera. Chcemy towarzyszyć klientowi w każdej jego decyzji, dając narzędzia oszczędzające czas i otwierające nowe możliwości - mówi Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku.

Informacja o badaniu
Indeks Bezpieczeństwa Finansowego* to badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku we wrześniu i październiku 2018 roku przez agencję SW RESEARCH na reprezentatywnej grupie polskich mikro i małych firm. Celem badania było sprawdzenie postaw i przekonań przedsiębiorców w zakresie bezpieczeństwa finansowego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: