eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy bez własnego biura

Małe firmy bez własnego biura

2015-03-28 00:31

Małe firmy bez własnego biura

Większość małych firm nie ma wlasnego biura © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Przeważająca większość właścicieli mikrofirm nie dysponuje miejscem nadającym się do przyjmowania klientów czy kontrahentów. Zaledwie co trzeci posiada biuro przystosowane do odbywania spotkań biznesowych.

Przeczytaj także: Jak znaleźć lokal na działalność gospodarczą?

Co robi przedsiębiorca, który chce omówić coś ważnego ze swoim kontrahentem? Proponuje spotkanie … u niego w biurze. Biuro kontrahenta to zdecydowanie najchętniej wybierane miejsce spotkań biznesowych. Taką opcję preferuje grubo ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców – wynika z badania sondażowego przeprowadzonego przez Idea Bank na próbie 300 osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Badanie wykonano metodą wywiadu telefonicznego w dniach 19-24 lutego. Z ankiety wynika również, że zaledwie co trzeci właściciel małej firmy, dokładnie 35% respondentów, dysponuje własną powierzchnią, która nadaje się do odbywania spotkań biznesowych. Co piąty badany przedsiębiorca spotyka się ze swoimi klientami i kontrahentami w kawiarni lub restauracji. Z badania przeprowadzonego przez Idea Bank wynika ponadto, że dla 38% ankietowanych, brak stałego, reprezentacyjnego miejsca jest problemem.

fot. mat. prasowe

Gdzie przedsiębiorcy odbywają spotkania z klientami i kontrahentami?

Co piąty przedsiębiorca na miejsce spotkania biznesowego wybiera kawiarnię.


W kawiarni wygodnie, ale głośno


Przykładem przedsiębiorcy, który nie dysponuje własnym biurem nadającym się do organizowania spotkań biznesowych, jest Justyna Krawczyk, style coach (coacherka i stylistka w jednym), właścicielka firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą.
– Z moimi klientkami najczęściej spotykam się w kawiarniach, tam prezentuję swoją ofertę i omawiamy warunki współpracy – mówi Justyna Krawczyk.
Przyznaje jednocześnie, że choć spotkania w kawiarniach są wygodne ze względu na możliwość wyboru miejsca, do którego łatwo dojechać, to mają swoje minusy.
– Jest ciasno, głośno, mało intymnie. A moje klientki często mówią o sprawach bardzo osobistych, dlatego staramy się wybierać mniej uczęszczane kawiarnie żeby moc w miarę możliwości swobodnie rozmawiać – przyznaje Justyna Krawczyk.
Oprócz indywidualnej pracy z klientkami, właścicielka firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą organizuje też szkolenia ze stylizacji.
–Sale na szkolenia wynajmuję. Szukam miejsc klimatycznych, ale położonych w centrum. Unikam hoteli, ze względu na wysokie ceny i brak atmosfery – wyjaśnia Justyna Krawczyk.

Biuro we własnym domu


Właścicielka firmy Jak Być Szczęśliwą Kobietą, podobnie, jak większość przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowała firmę w miejscu zamieszkania. Z badania przeprowadzonego przez Idea Bank wynika, że aż 59,3% ankietowanych, wykonuje czynności administracyjne związane z prowadzeniem firmy we własnym domu czy mieszkaniu. W mniejszości (45%) są przedsiębiorcy, którzy posiadają lub wynajmują biuro. Niewielu korzysta też z centrów coworkingowych, ze względu na to, że jest to jeszcze nowość na polskim rynku, ale też z powodu słabej lokalizacji czy kosztów wynajęcia biurka.

fot. mat. prasowe

W jakim miejscu przedsiębiorcy zajmują się zarządzaniem firmą i czynnościami administracyjnymi

Niemal 60 procent respondentów wykonuje czynności administracyjne we własnym domu czy mieszkaniu.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: