eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › W e-commerce ciągle króluje tradycyjny przelew

W e-commerce ciągle króluje tradycyjny przelew

2015-03-30 10:41

W e-commerce ciągle króluje tradycyjny przelew

Jak płacimy w e-sklepie? © Vladimir Gerasimov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zakupy w sklepach internetowych stają się powoli nową świecką tradycją. Wraz z nią poznajemy nowe metody płatności i dostawy. Czy tak gwałtowny rozwój e-zakupów wpłynął także na bardziej nowoczesne podejście do płatności?

Przeczytaj także: E-commerce przegania handel tradycyjny dzięki seniorom?

Jak podaje raport Narodowego Banku Polskiego pt. „Zwyczaje płatnicze Polaków”, aż 82% wszystkich płatności detalicznych w Polsce jest realizowanych za pomocą gotówki. To najpowszechniejsza forma płatności. Jak wygląda to w przypadku coraz bardziej popularnych zakupów w sieci? Z badań wynika, że przeszło 1/3 Polaków regularnie kupuje przez Internet. Czy ta popularna forma zakupów wpływa na wzrost zainteresowania także nowymi formami płatności?

Zakupy przez Internet to wygoda i oszczędność czasu. Możemy je robić w dowolnym momencie, gdziekolwiek tylko mamy dostęp do komputera i Internetu, i co najważniejsze bez stania w długich kolejkach do kasy. W sklepach internetowych klienci, którzy już kupili dany produkt mają możliwość podzielenia się swoją opinią na jego temat z innymi obecnymi lub przyszłymi klientami sklepu. W największych sklepach, produkty są nie tylko szeroko opisane, czy pokazane na zdjęciach z różnych ujęć, ale coraz częściej prezentowane na demonstracji wideo. Łatwiej jest więc podjąć racjonalną decyzję zakupową, niż przy tradycyjnej półce sklepu, gdzie działamy zdecydowanie bardziej impulsywnie, znajdując metkę z ceną i ewentualnie opłaconego promotora polecającego daną markę.

Co kupujemy w e-sklepie?


W sieci najczęściej kupujemy elektronikę, odzież i perfumy. W dużych miastach coraz więcej ludzi przekonuje się do kupowania w e-marketach także produktów spożywczych. Sklep Agito.pl jako jedno z nielicznych miejsc w internecie z asortymentem w aż 12 różnych kategoriach, przyjrzał się najpopularniejszym kategoriom zakupowym. Należą do nich:
 1. Elektronika: AGD, IT, RTV
 2. Produkty dla dzieci
 3. Dom i ogród
 4. Zdrowie i Uroda
 5. Sport i Turystyka

fot. Vladimir Gerasimov - Fotolia.com

Jak płacimy w e-sklepie?

Aż w 44 przypadkach na sto za zakupy płacimy tradycyjnym przelewem bankowym. Najrzadziej korzystamy przy płaceniu z kart płatniczych i systemów ratalnych.


Jak płacimy w e-sklepie?


Jeśli jednak spojrzymy na formy płatności okazuje się, że najchętniej korzystamy z form tradycyjnych. Aż w 44 przypadkach na sto za zakupy płacimy tradycyjnym przelewem bankowym. Następną najbardziej popularną formą płatności jest opłata za pobraniem. Najrzadziej korzystamy przy płaceniu z kart płatniczych i systemów ratalnych. Przy czym, jeżeli już zdecydujemy się na raty to wybieramy Raty Santander, w których cały proces decyzyjny jest zdecydowanie dłuższy.
 1. Tradycyjny przelew bankowy 48%
 2. Płatność za pobraniem 35%
 3. Przelew online 12%
 4. Karta płatnicza 3,7%
 5. Raty Santander/ PayU 1%
 6. Karta podarunkowa 0,3%

Skąd taka przewaga tradycyjnego przelewu nad wygodnymi i szybkimi płatnościami online? Zapewne z obawy o bezpieczeństwo transakcji i świadomości korzystania z pośrednika przekazującego wpłatę do sklepu. Płacąc tradycyjnym przelewem w pełni kontrolujemy cały proces płatniczy i czujemy się bardziej anonimowi. Tymczasem transmisja danych w płatnościach online odbywa się za pośrednictwem certyfikatu typu SSL EV (Extended Validation Secure Sockets Layer), który zapewnia najwyższy standard bezpiecznej komunikacji. Włamanie na konto może zdarzyć się nam niezależnie czy korzystamy samodzielnie z e-konta, czy poprzez płatności z zewnętrznym operatorem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: