eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jaki jest świąteczny nastrój Polaka?

Jaki jest świąteczny nastrój Polaka?

2014-12-23 15:14

Jaki jest świąteczny nastrój Polaka?

Galeria Krakowska © fot. mat. prasowe

Nadszedł czas prezentów, świątecznych dekoracji na ulicach miast i pachnących choinek. Okazuje się, że słynący z malkontenctwa Polacy są w większości zadowoleni, że już wkrótce przyjdzie im zasiąść do wigilijnej wieczerzy. Jakie nastroje towarzyszą nam podczas Świąt Bożego Narodzenia? Odpowiedź na to pytanie przynoszą wyniki badania, jakie PBS zrealizowało przy okazji szóstej już edycji akcji „Świeć się z Energą”, w ramach której organizowany jest konkurs na najpiękniejsze iluminacje świąteczne miast.

Przeczytaj także: Jak wygląda dekoracja stołu świątecznego?

Jak wynika z badania, statystyczny Kowalski zwykł zwracać uwagę na to, co go otacza - aż 96 procent respondentów badania twierdzi, że lubi świąteczne iluminacje, którymi przyozdobione są ulice wielu polskich miast. Pozwalają one nie tylko poczuć magię Świąt, ale przynoszą też radość, zadowolenie i pozytywną energię.

94 procent z nas kultywuje tradycję związaną z drzewkiem świątecznym. Wolimy jednak (62 procent), aby w naszych domach gościła żywa choinka, którą ponad 2/3 badanych uważa za główny symbol świąt.

Badanie dowodzi również, że jesteśmy lokalnymi patriotami - przywiązanie do rodzinnej miejscowości deklaruje aż 90 procent osób w wieku 55+, ale już wśród osób młodych (18-34 lata), aż 21% nie czuje się związana ze swoim miastem.

Kobiety (87,1%), częściej od mężczyzn (61,2%) biorą udział w konkursach lub plebiscytach, a robimy to najchętniej kiedy mają one charakter charytatywny.

Lubimy dawać, 91% Polaków kupuje swoim bliskim prezenty na święta. Kwota przeznaczona na prezenty to najczęściej od 251-500 zł, taki budżet przeznacza na upominki pond 40% badanych. Budżetem podarunkowym na ponad 1000 zł dysponuje 7,2% mężczyzn a zaledwie 1,4% kobiet. 77% badanych odwiedza w okresie przedświątecznym centra handlowe. Lubią i cenią świąteczny wystrój i klimat galerii szczególnie kobiety – aż 95% z nich. Wyszło jednak na jaw, że uważamy iż sklepy są przyozdabiane na święta zbyt wcześnie - tak uważa 70% respondentów. Większość biorących udział w badaniu sugeruje aby bożonarodzeniowe dekoracje pojawiały się w okresie Mikołajek (58,6%).

fot. mat. prasowe

Galeria Krakowska

Tradycyjnie już w okresie bożonarodzeniowym Galeria Krakowska rozbłysła feerią barw.


Pomimo szerokiej gamy dostępnych produktów spożywczych, Polacy pozostają tradycjonalistami. Według 60% osób biorących udział w badaniu na wigilijnym stole nie może zabraknąć karpia. Świąt bez barszczu czerwonego z uszkami nie wyobraża sobie 33%, a pozbawionych pierogów z kapustą lub grzybami 23%
Stereotypowo Polacy to naród narzekający, jednak aż 30% respondentów deklaruje, że nie ma takiej rzeczy, która denerwowałaby ich w święta. Jedynie 12,4%, twierdzi, że męczące są przygotowania i przedświąteczny pośpiech. Kobiety bardziej irytują kolejki w sklepach, tłok, szał zakupów, a mężczyzn nadmierna ilość reklam w telewizji i komercjalizacja świąt.

Informacje o badaniu
Badanie ogólnopolskie zostało przeprowadzone metodą CATI na próbie 503 Polaków przez PBS w grudniu 2014 r. na zlecenie Grupy Energa.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: