eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak wygląda dekoracja stołu świątecznego?

Jak wygląda dekoracja stołu świątecznego?

2014-12-22 12:19

Jak wygląda dekoracja stołu świątecznego?

Jak dekorujemy stół świąteczny? © Yotka (fotoaloja) - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wigilijny stół to nie tylko dwanaście tradycyjnych potraw. To również obrus, zastawa, sztućce i dekoracje. Jako że Boże Narodzenie to jedna z nielicznych okazji, kiedy możemy zasiąść do niego w większym gronie, przywiązujemy dość dużą wagę do jego aranżacji. Serwis Okazje.info sprawdził, jak w polskim wydaniu wyglądają pomysły na dekoracje oraz przygotowania do świątecznej kolacji?

Przeczytaj także: Stół wigilijny: tradycja czy nowoczesność?

Podstawą raportu stała się analiza popularności kategorii "Dom i wnętrze". Przygotowano ją w oparciu o dane uzyskane z obserwacji ruchu na stronie Okazje.info w okresie poprzedzającym święta, a jednocześnie zamykającym się w ostatnim kwartale 2014 roku.

ZANIM NAKRYJEMY DO STOŁU


W polskich domach przygotowania do Wigilii trwają już na kilka dni przed tym wydarzeniem. Jednym z kluczowych elementów, które nadają wnętrzu niepowtarzalnego wręcz, ciepłego klimatu, są ozdoby. Świąteczną atmosferę tworzy nie tylko choinka, ale świeczki, stroiki czy figurki stworzą wyjątkową atmosferę. Niebagatelne znaczenie ma również kolorystyka dekoracji, ich rodzaj, materiał, z których zostały wykonane oraz miejsce, w których się znajdą.

Jeśli chodzi o kolorystykę, tu Polacy mocno związani są z trzema tradycyjnymi kolorami: czerwienią, bielą i zielenią. Wśród 1,5 tysiąca ozdób bożonarodzeniowych na porównywarce cen właśnie one dominują. To pozwala nam na stwierdzenie, że pod względem kolorystyki tradycja nie pozwala przebić się nowym designerskim rozwiązaniom.

Oczywiście są one zauważalne. Jest coraz więcej kolorów złotych i srebrnych, błękitu i brązów, jednak ten rok nie przyniósł ich dominacji.

W Polsce ogromne znaczenie zawsze miała symbolika świąt, dlatego domy przyozdabiano figurkami aniołków, dzieciatka w żłobku, trzech króli, przed domami znajdowały się szopki, przypominające o sensie świąt bożonarodzeniowych. Ta tradycja zanika. Internauci maja do wyboru ozdoby zarówno kojarzące się z momentem narodzin Jezusa, jak i okołoświąteczne. Eksperci Okazje.info pogrupowali rodzaje ozdób według największego zainteresowania użytkowników.

JAKIE OZDOBY KUPUJEMY NA
ŚWIĘTA?


Największą popularnościaą internautów cieszą się:

  • Mikołaje i ich akcesoria (worki, skarpetki, czapki, strój)
  • Choinki i inne drzewka
  • Lampiony
  • Świeczki
  • Bałwanki
  • Renifery
  • Stroiki
  • Figurki (aniołki, choinki, misie, krasnoludki)
  • Stajenki
  • Gwiazdy
Od kilku lat duże znaczenie dla gospodarzy ma przystrajanie posesji. Na ścianach pojawiają się Mikołaje na drabinach, sanki z krasnalami, na drzwiach iglaste wieńce, drzewka z lampkami i same lampki na dachach i balkonach. Gdyby dokonać podziału na ozdoby na posesje i ozdoby do domu, większym zainteresowaniem obecnie cieszą się, co może wręcz zaskakiwać, te pierwsze.

Na porównywarce cen Okazje.info już od ponad miesiąca rośnie zainteresowanie internautów kategoria "Ozdoby bożonarodzeniowe". Choć ceny takich ozdób wahają się od 1 zł do kilkunastu tysięcy zł (np. drewniana piramida na kształt choinki), to Polacy nie zwracają uwagi na renomę producenta, który i tak w większości przypadków jest nieokreślony. Wiele ozdób wykonywanych jest ręcznie w domowym zaciszu na zamówienie sklepów. Ważniejszy jest wygląd, kolor, trend.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze ozdoby

Wśród najbardziej topowych produktów w tej kategorii znalazły się: lampion duży Carmani, świecący dmuchany bałwan Makstor.pl i świąteczny Mikołaj TwójPasaz.pl.


OBRUSY KOLOROWE CZY STONOWANE?


Obrus sam w sobie może być elementem dekoracji, jeśli zdecydujemy się, by miał motyw świąteczny. I właśnie tego rodzaju obrusy cieszą się największą popularnością. Internauci, decydując się na okrycie stołu, kierują się estetyka, dopasowaniem do otoczenia wokół, a także własna wizja świątecznego stołu. Cena nie stanowi w tym przypadku głównego czynnika wpływającego na decyzje o zakupie.

fot. mat. prasowe

Najczęściej wybierane obrusy

Wśród producentów obrusów zdecydowany prym wiodą: Dekoria, Wisan i Greno.


BIEŻNIKI NA STÓŁ I SUKIENKI NA KRZESŁA
- CORAZ BARDZIEJ POPULARNE


Każdy gospodarz chce, by świąteczny stół był wyjątkowy - w końcu to miejsce, które ma podkreślać wagę rodzinnych spotkań. W ostatnim miesiącu największym zainteresowaniem internautów w porównywarce cen Okazje.info cieszył się bieżnik z motywem świątecznym, choć popularne są tez te tradycyjne – białe i w jasnych odcieniach.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: