eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Świąteczne wydatki Polaków 2014

Świąteczne wydatki Polaków 2014

2014-12-22 13:03

Świąteczne wydatki Polaków 2014

Najwięcej wydamy na Święta Bożego Narodzenia © Robert Kneschke - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z najnowszego raportu KPMG na temat zimowych planów i wydatków Polaków na Święta, Sylwestra oraz wyjazdy zimowe wynika, że tej zimy polskie gospodarstwa domowe przeznaczą na nie łącznie kwotę niemal 30 mld zł. Podobnie jak w ubiegłym roku, nieco ponad połowę tej sumy, tj. 15,3 mld zł,, będą stanowiły wydatki na Święta Bożego Narodzenia. W porównaniu z rokiem 2012 wzrosną wydatki na Sylwestra – o 4% do poziomu 10 mld zł.

Przeczytaj także: Świąteczne wydatki Polaków 2013

Tegoroczna edycja raportu uwzględnia również plany Polaków związane z urlopami świąteczno-noworocznymi oraz wyjazdami zimowymi. Wyjazdy są wciąż luksusem, na który pozwalają sobie tylko nieliczni. Ci, którzy decydują się na zimowe wypady w kraju lub za granicą, w tym sezonie wydadzą na nie łącznie 4,6 mld zł.

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester nieco bogatsze niż rok temu


15,3 mld zł - tyle właśnie pochłoną z kieszeni Polaków tegoroczne Święta Bożego Narodzenia. Taki wynik świadczy o tym, że jesteśmy nieco bardziej rozrzutni niż rok temu, wzrost sięga 6%. Przeciętne wydatki statystycznych Kowalskich będą wyższe o około 50 zł i wyniosą nieco ponad 1000 zł. Tradycyjnie już najistotniejszą grupą wydatków będą podarunki świąteczne. Polacy przeznaczą na nie niemal 6,5 mld zł, czyli 8% więcej niż rok temu.

fot. mat. prasowe

Planowane wydatki na Święta, Sylwestra i ferie

Tegoroczne wydatki Polaków będą o 6 procent wyższe niż zeszłoroczne.


Większą kwotę niż w zeszłym roku Polacy przeznaczą także na Sylwestra – w sumie wyniesie ona 10 mld zł (wzrost o 4%), a przeciętne gospodarstwo domowe wyda 692 zł (rok temu – 655 zł). Najważniejszą pozycją w sylwestrowym budżecie będą żywność oraz napoje bezalkoholowe. Konsumenci przeznaczą na nie 4,2 mld zł, czyli o 1% więcej niż w 2013 r. Spadną natomiast łączne wydatki na alkohol, o 2% do poziomu 860 mln zł. Nieco więcej, bo blisko 873 mld zł, pochłoną wydatki związane z wyjściem na bal lub zorganizowaną imprezę (wzrost o 9%). Na zakup fajerwerków Polacy przeznaczą w sumie 520 mln zł, co oznacza wzrost o 18%.

fot. mat. prasowe

Planowane wydatki na Sylwestra

Największą część sylwestrowych wydatków pochłoną zakupy spożywcze.


W momencie przeprowadzenia badania (pierwszy tydzień grudnia) 88% respondentów miało już sprecyzowane plany sylwestrowe. Tak samo jak rok temu blisko 60% dorosłych Polaków powita Nowy Rok w domu, w gronie najbliższych. Na prywatną imprezę wybiera się 12% (w 2013 r. – 13%). Wyjście na bal lub imprezę zorganizowaną (np. w hotelu) planuje 6%, co oznacza spadek o jeden punkt procentowy. Jedynie 3% planuje wycieczkę (w kraju lub za granicą), w 2013 r. taki zamiar miało 5% osób. Nie zmienił się odsetek respondentów, którzy chcą powitać Nowy Rok na imprezie plenerowej (1%). Tylko 2% nie zamierza świętować Sylwestra w żaden sposób – tyle samo, co w 2013 roku.
Porównując odpowiedzi respondentów z wynikami poprzednich edycji badania widać, że preferencje Polaków dotyczące sposobu spędzania Sylwestra od lat pozostają właściwie niezmienne. Powitanie Nowego Roku kojarzy się z imprezami i balami, ale w rzeczywistości większość dorosłych Polaków, niezależnie od wieku i wykształcenia, spędza Sylwestra
w domu, w rodzinnym gronie. Jedynym wyjątkiem jest grupa najmłodszych, czyli osób w wieku od 18-24 lat, w której ponad jedna czwarta preferuje imprezy prywatne, a podobny odsetek wybiera takie formy spędzania Sylwestra jak zorganizowany bal czy wycieczka w kraju lub za granicą. Co do zasady, im starsza grupa wiekowa, tym większy odsetek osób planuje spędzić Sylwestra w domu razem z rodziną – tłumaczy Andrzej Bernatek, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef grupy doradczej dla rynku dóbr konsumpcyjnych w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Planowany sposób spędzenia Sylwestra i ferii

Większość z nas zarówno ferie, jak i Sylwestra planuje spędzić w zaciszu domowym.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: