eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2014

Koniunktura przemysłowa XII 2014

2014-12-22 15:12

Koniunktura przemysłowa XII 2014

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie © photo 5000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

W grudniu bieżącego roku koniunktura przemysłowa w naszym kraju jeszcze nie zachwycała, jednak z pewnością godny zanotowania jest fakt, iż było lepiej niż w analogicznym okresie ostatnich trzech lat. Najmniej pesymistyczne są przedsiębiorstwa duże, najgorsze oceny formułują małe firmy. Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej są niestety negatywne, podobnie jak oczekiwania w ich zakresie. Możliwe są dalsze spadki cen wyrobów przemysłowych - podaje Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2014

W grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie niż w listopadzie, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy spodziewają się nieco większego od zapowiadanego w listopadzie spadku cen robót budowlano-montażowych.

W grudniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej optymistycznie niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Bieżąca sprzedaż rośnie, choć wolniej niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania oraz diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Przedsiębiorcy przewidują, iż dynamika cen będzie zbliżona do zapowiadanej miesiąc wcześniej.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieznacznie pesymistycznie, gorzej niż w listopadzie, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich sześciu lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw oczekują, iż w najbliższych trzech miesiącach ceny mogą spadać.

W grudniu najbardziej korzystnie, podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż przed rokiem, oceniają koniunkturę podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury formułują kierujący jednostkami z sekcji edukacja – są one zbliżone do zgłaszanych w listopadzie, ale gorsze od opinii sygnalizowanych w grudniu ubiegłego roku.

1. Przetwórstwo przemysłowe


W grudniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 3 (w listopadzie plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Koniunktura przemysłowa XII 2014

W grudniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 3


Oceny bieżącego portfela zamówień ogółem są negatywne, na co wpływają w podobnym stopniu niekorzystne opinie dotyczące zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfel zamówień. Przewidywania w zakresie portfela zamówień krajowego i zagranicznego są również pesymistyczne, gorsze od formułowanych w listopadzie. Bieżąca produkcja jest ograniczana. Odpowiednie prognozy są bardziej negatywne od formułowanych w listopadzie. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów nieznacznie zmniejsza się. Sytuacja finansowa oceniana jest pesymistycznie, gorzej niż w listopadzie, w najbliższych miesiącach można spodziewać się jej dalszego pogorszenia. Przedsiębiorcy przewidują, że redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do zapowiadanych w listopadzie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać nieco szybciej niż oczekiwano przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


Jednostki wszystkich badanych klas wielkości zgłaszają pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień. Negatywne prognozy w tym zakresie formułują jednostki małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób). W podmiotach dużych przewiduje się utrzymanie dotychczasowego portfela zamówień.

W podmiotach wszystkich badanych klas wielkości bieżąca produkcja w grudniu oceniana jest niekorzystnie. Przewidywania w tym zakresie w podmiotach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249) są również pesymistyczne. Prognozy podmiotów dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), podobnie jak przed miesiącem, są nieznacznie pozytywne.

Zarówno w przypadku ocen bieżących, jak i prognoz dotyczących sytuacji finansowej jednostki małe i średnie (o liczbie od 10 do 249) formułują opinie negatywne, a podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) – nieznacznie pozytywne.

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: