eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa V 2019

Koniunktura przemysłowa V 2019

2019-05-22 12:41

Koniunktura przemysłowa V 2019

Koniunktura przemysłowa V 2019 © zorandim75 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Poznaliśmy wyniki najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w piątym miesiącu br. ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 102,3, co jest poziomem zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem, ale niższym aniżeli rok wcześniej. Wartości powyżej średniej długookresowej udaje mu się uzyskiwać już od od stycznia 2017 r.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2019

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w maju 2019 r.


Składowa dla przetwórstwa przemysłowego i usług kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w kwietniu br., dotycząca handlu detalicznego na poziomie wyższym, natomiast budownictwa - niższym. W stosunku do maja 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale niższe niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej dla budownictwa kształtuje się w maju na poziomie niższym niż w kwietniu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


W maju 2019 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie dodatnim, podobnie jak w kwietniu br. Bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny) oceniany jest bardziej korzystnie niż przed miesiącem. Prognozy produkcji są nieznacznie negatywne i zbliżone do formułowanych w kwietniu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych - niższy od odnotowanego w ubiegłym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się w maju na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w ubiegłym miesiącu.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


W maju 2019 r. wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na dodatnim poziomie, nieznacznie niższym od notowanego w kwietniu. Bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym oceniany jest mniej pozytywnie niż przed miesiącem, a prognozy zatrudnienia są mniej optymistyczne od formułowanych w kwietniu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, choć nieco niższym od notowanego w kwietniu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W maju 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, nieco wyższym niż w kwietniu br. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są bardziej korzystne od sygnalizowanych w kwietniu br. Przewidywania dotyczące sprzedaży są najmniej
optymistyczne od grudnia 2016 r. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności – Handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, nieco wyższym niż w kwietniu 2019 r.


Wskaźniki ufności – Usługi


W maju 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, zbliżonym do notowanego w kwietniu br. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i podobne do przewidywań z kwietnia br.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, zbliżonym do notowanego w kwietniu 2019 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: