eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa IV 2019

Koniunktura przemysłowa IV 2019

2019-04-19 12:22

Koniunktura przemysłowa IV 2019

Budowa © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie kwietniowe dane na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w czwartym miesiącu tego roku ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 102,2, co jest wynikiem niższym od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem. Od stycznia 2017 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej.

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w kwietniu 2019 r.


Składowa dla budownictwa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w marcu br., a dotycząca przetwórstwa przemysłowego, handlu detalicznego i usług na poziomie niższym. W stosunku do kwietnia 2018 r. wartości składowych dla handlu detalicznego i usług są niższe, natomiast dotyczące przetwórstwa przemysłowego i budownictwa – zbliżone. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są niższe od zgłaszanych przed miesiącem oraz przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej dla budownictwa kształtuje się w kwietniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego w marcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się w kwietniu na dodatnim poziomie, choć niższym od formułowanego przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny) oceniany jest mniej korzystnie niż w marcu. Prognozy produkcji są negatywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych - niższy od notowywanego w marcu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się w kwietniu na dodatnim poziomie, choć niższym od notowanego w ubiegłym miesiącu.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w kwietniu na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym, natomiast prognozy zatrudnienia są mniej optymistyczne niż w marcu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, zbliżonym do notowanego w marcu 2019 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W kwietniu 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć nieznacznie niższym od prezentowanego w marcu br. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są nieznacznie korzystne, ale ostrożniejsze od sygnalizowanych w ostatnich czterech latach. Przewidywania dotyczące sprzedaży są optymistyczne, lepsze od formułowanych w ostatnich trzech miesiącach. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć nieznacznie niższym niż w marcu 2019 r.


Wskaźniki ufności – Usługi


W kwietniu 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, niższym od notowanego w marcu br. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i gorsze od przewidywań z marca br.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki ufności – Usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, niższym od prezentowanego w marcu 2019 r.


Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych


W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 84,2% (przed rokiem 82,8%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w sekcji przetwórstwo przemysłowe wynosi 81,4% (przed rokiem 82,8%). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują producenci odzieży, pozostałego sprzętu transportowego, mebli oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – producenci podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: