eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poznaj fakty o programistach

Poznaj fakty o programistach

2019-04-17 13:00

Poznaj fakty o programistach

Programista © dekdoyjaidee - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Programiści to grupa zawodowa, która na rynku pracy jest dziś rozchwytywana. Z tego też powodu warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Kim są? Odpowiedzi na to pytanie udziela analiza Stack Overflow Developer Survey, której autorzy przyjrzeli się aż 90 tys. pracowników IT z całego świata. Jak wypadli polscy specjaliści od programowania?

Przeczytaj także: Contracting w branży IT: zamrożone zarobki, ale nie rekrutacje?

  • Językiem programowania, który najszybciej zdobywa popularność, jest Python. Zdołał przegonić już Javę, a szybciej od niego rośnie tylko Rust.
  • Myślisz programista - widzisz białego mężczyznę. Stereotypy nie biorą się znikąd: ok. 90 proc. tej grupy zawodowej stanowią panowie, a około 70 proc. to biali Europejczycy.
  • Przygodę z programowaniem większość badanych zaczyna dość wcześnie, kodowaniem zajmując się od wieku nastoletniego.
  • Programiści z Europy okazują się być pesymistami, o optymistów najłatwiej jest w Chinach.

Inicjacja programisty


Na świecie większość programistów zaczęło swoją przygodę z kodowaniem jako nastolatkowie. Ponad połowa programistów pierwsze linijki kodu napisała w wieku 12-17 lat. Autorzy badania zwracają jednak uwagę na to, że dane zawyżają programiści z krajów wysoko rozwiniętych, jak Australia czy Wielka Brytania. W Indiach czy Brazylii przygoda z programowaniem następuje znacznie później. Niestety później niż mężczyźni zaczynają też kodować kobiety.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze języki

Na pierwszym miejscu ciągle utrzymuje się Java.


Z drugiej strony - mimo statystycznie wczesnego startu - “ponad 40 proc. praktykujących w zawodzie ma krótsze, niż 5-letnie doświadczenie koderskie”, czytamy w raporcie.

Pasje? Programowanie


Specyfikę świata IT pokazuje kolejna dana: dla ponad 80 proc. przebadanych programowanie to… pasja! - Powiem więcej: tylko takie osoby tak naprawdę sprawdzą się w świecie IT. Jeśli dla kogoś jedyną motywacją są wysokie zarobki, które po kilku latach od startu kariery rzeczywiście przyjdą, to nie zajdzie zbyt daleko - uważa Marcin Tchórzewski, założyciel Coders Lab, największej szkoły IT w Polsce.

Z tego może wynikać, że przygniatająca większość programistów (85 proc.) na własną rękę uczy lub uczyło się nowych języków czy środowisk programowania. Sześciu na dziesięciu ankietowanych brało udział w oficjalnych kursach online, a czterech na dziesięciu ma swój wkład w tzw. open-source’owe oprogramowanie.

fot. mat. prasowe

Pochodzenie

Znaczna większość przebadanych programistów to mężczyźni białej rasy.


Najpopularniejszym językiem programowania wciąż jest JavaScript (programuje w nim prawie siedmiu na dziesięciu programistów), który wyprzedza HTML/CSS (63 proc.) i SQL (54 proc.). Python uzyskał największe zainteresowanie wśród programistów w zeszłym roku, wyprzedzając Javę. Wysoko w zestawieniu pozostaje PHP, C++ i C#.

Ciekawą obserwacją twórców badania jest to, że programiści z Europy Zachodniej należą do najbardziej pesymistycznych. Optymizm bije za to od chińskich specjalistów IT. Jak zmierzono tę zmienną? Zapytano, czy osoby urodzone dzisiaj będą miały lepszą przyszłość, niż ich rodzice.

Co najbardziej uwiera programistów w pracy? Tu odpowiedzi znacznie różnią się w zależności od płci. Mężczyźni nie znoszą zlecania im zadań, które nie wiążą się bezpośrednio z kodowaniem. Kobiety wskazują natomiast na toksyczne relacje i niesprzyjające otoczenie w pracy.

Programista = biały mężczyzna pochodzący z Europy?


Świat IT nie jest wolny stereotypów, które wciąż znajdują swoje potwierdzenie w liczbach. Znaczna większość przebadanych programistów to mężczyźni białej rasy.

W badaniu Stack Overflow tylko 11 proc. ankietowanych stanowią kobiety, natomiast platforma zwraca uwagę, że wg amerykańskiej Bureau of Labor Statistics, kobiet w IT (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych) jest ok. 20 proc.
- Jeśli zobaczymy porównanie wszystkich respondentów najnowszego badania i studentów, którzy też zostali przebadani, to jasne jest, że w ciągu kilku-kilkunastu lat proporcje się nieco zrównają. Będziemy mieli więcej reprezentantów branży m.in. z Azji i Bliskiego Wschodu - tłumaczy Marcin Tchórzewski, prezes szkoły Coders Lab.

A jak jest w Polsce?
- W roku akademickim 2017/18 udział kobiet wśród studentów kierunków informatycznych wyniósł 14,3 proc. Choć to wciąż znaczna mniejszość, z raportu „Kobiety na politechnikach 2018. Rewolucja informatyczek?” wynika, że wzrost tego odsetka wyniósł jedną ósmą. Oznacza to, że ponad 1,1 tys. więcej dziewczyn zostało przyjętych na studia w roku 2017 niż w 2016. Sami też robimy wszystko, żeby propagować równość w branży IT. W 2013 roku, kiedy powstała szkoła Coders Lab, 100 proc. absolwentów stanowili mężczyźni. Rok później odsetek kobiet wynosił 20 proc., w 2018 roku już 30 proc. naszych absolwentów to kobiety - mówi Tchórzewski.

Kobiety stanowiły zaledwie 6 proc. wszystkich programistów z Polski biorących udział w badaniu Stack Overflow.

fot. mat. prasowe

Kiedy zaczęli kodować?

Na świecie większość programistów zaczęło swoją przygodę z kodowaniem jako nastolatkowie.


Kogo przebadano? Wśród 90 tys. respondentów z całego świata najwięcej zajmowało się full-stack’iem (ok. 52 proc.), na drugim miejscu znalazł się back-end (50 proc.), a na trzecim front-end (33 proc.) - procenty nie sumują się, bo wypełniający ankietę zaznaczali wszystkie opcje, które ich dotyczą. Większość respondentów pochodzi z Europy (35 tys.), Ameryki Północnej (25 tys.) i Azji (18 proc.), ale nie zabrakło przedstawicieli Ameryki Południowej, Australii i Oceanii oraz Afryki (zbliżona liczba badanych - od 2,5 do 3,5 tys.). Wśród Polaków średni wiek badanych wyniósł 28,4 lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: