eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie języki programowania są najpopularniejsze?

Jakie języki programowania są najpopularniejsze?

2018-03-20 10:12

Jakie języki programowania są najpopularniejsze?

Programowanie © oatawa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dziś, aby zostać programistą, niepotrzebne jest już kierunkowe wykształcenie. W wielu przypadkach wystarczy zapał i determinacja. Dostępne na rynku kursy pozwalają poznać podstawy programowania już w kilka miesięcy. Z taką znajomością można rozpocząć poszukiwanie pracy w IT. Warto przy tym wiedzieć, że najpopularniejsze w tej chwili języki programowania to - według analizy GoldenLine - JavaScript, Java, SQL, PHP, C# oraz C++.

Przeczytaj także: Contracting w branży IT: zamrożone zarobki, ale nie rekrutacje?

Prowadzone statystyki wskazują, że w ubiegłym miesiącu zaproszenie do rekrutacji rozesłano do 49 310 osób właścicieli profilu zawodowego w serwisie GoldenLine. Najbardziej poszukiwani przez pracodawców okazali się - podobnie zresztą jak w poprzednich miesiącach, pracownicy specjalizujący się w rozwoju oprogramowania, do których skierowanych było 19% wiadomości.

Jakie języki programowania są najbardziej pożądane przez pracodawców?


Analiza przeszło 9 tys. profili zawodowych programistów, których zaproszono w lutym do rekrutacji pozwala stwierdzić, że 6 najpopularniejszych dziś języków programowania to:
  • JavaScript (62% osób, które zostały zaproszone do procesu rekrutacji miało na profilu zaznaczoną znajomość tego języka),
  • Java (48%),
  • SQL (42%),
  • PHP (33%),
  • C# (28%), oraz
  • C++ (17%).

Jakie kompetencje programistów są cenione na rynku?


Na profilach zawodowych najbardziej poszukiwanych programistów znalazły się również takie umiejętności jak znajomość biblioteki JQuery stworzonej dla języka JavaScript (48% programistów, którzy otrzymali w lutym wiadomość od rekrutera zna jQuery) oraz znajomość PostgreSQL i MySQL - systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Na 19% profili zawodowych osób, które dostały propozycję pracy od rekrutera, można było znaleźć informację o znajomości AngularJS, frameworku opartym na języku JavaScript, wspomagającym tworzenie aplikacji internetowych.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Prawie 30% programistów zaproszonych do procesu rekrutacji miało na profilu zawodowym zaznaczoną znajomość metodyki Scrum. Zarazem 10% zapytanych przez rekruterów programistów może się pochwalić doświadczeniem w zarządzaniu projektami.

Dane demograficzne najbardziej poszukiwanych programistów


Jak wynika z analiz GoldenLine, 33% programistów, którzy otrzymali propozycję pracy od rekrutera, mieszka w Warszawie, po 11% w Krakowie i we Wrocławiu, 6% w Poznaniu, z kolei 4% w Gdańsku; po 3% mieszka w Łodzi i Katowicach. 66% programistów, którzy dostali propozycję pracy bezpośrednio od rekrutera, jest w wieku 27 - 36 lat.

Direct search niezbędny w rekrutacji programistów


Wyszukiwarka Kandydatów GoldenLine służy pracodawcom do rekrutowania pracowników, szczególnie tych, których trudno jest pozyskać poprzez samą publikację ogłoszenia o pracę. Programiści w Polsce bez wątpienia należą do grupy zawodowej, która rzadko sama z siebie wysyła CV na oferty pracy, a raczej czeka na bezpośrednie zaproszenie do udziału w rekrutacji.

fot. mat. prasowe

Jakich programistów najbardziej potrzebuje rynek?

Prawie 30% programistów zaproszonych do procesu rekrutacji miało na profilu zawodowym zaznaczoną znajomość metodyki Scrum.


GoldenLine oferuje również usługę rekrutacyjną Jobile, której podstawą jest wykonanie direct search w imieniu klienta. W lutym 2018 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile poszukiwano głównie programistów znających język Java i PHP. HR Researcher wykonuje direct search w imieniu klienta wśród profili zawodowych założonych na GoldenLine oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. Finalnie pracodawca dostaje dopasowane do oferty aplikacje od kandydatów, którzy nie szukają aktywnie pracy, ale bezpośrednio zaproszeni do procesu rekrutacji podejmują decyzję o włączeniu się w proces.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2018-04-12 17:51:37

    Zrobiłem sobie kurs z javy w it academy, więc oszczędziłem czas i pieniądze a wiedza była na tyle skondensowana, że szybko ogarnąłem co i jak i udało się pierwsze zlecenia freelance ogarnąć. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: