eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Freelancerzy z branży IT niechciani

Freelancerzy z branży IT niechciani

2011-03-25 11:09

Przeczytaj także: Młodzi specjaliści branży IT chcą rozwijać pasje


„W Europie Zachodniej, a zwłaszcza Niemczech, gdzie rynki pracy są bardziej dojrzałe, firmy częściej nawiązują taką formę współpracy ze względu na unikalne doświadczenie i umiejętności wybranych kontraktorów IT i jest to zawsze wpisane w wewnętrzną politykę organizacji. W Polsce częstszym powodem rekrutacji jest: brak możliwości zatrudnienia na pełen etat (np. z uwagi na zamrożenie procesów rekrutacyjnych), wypadek losowy lub konieczność znalezienia osoby w krótkim czasie (np. choroba kluczowego pracownika lub nowe podejście do wdrażanego projektu)”.

Sytuacja może się zmienić po 1 maja, gdy Niemcy otworzą granice dla pracowników z Polski. Według danych jednego z największych zespołów zajmujących się IT kontraktingiem w Niemczech, HAYS IT Contracting Germany, aż 20% zatrudnionych tam specjalistów IT to kontraktorzy, zarabiający średnio 30%-40% więcej niż etatowi pracownicy. „Freelancing to tak naprawdę świadomy wybór innego stylu życia - jeśli chcesz pracować przez 6 miesięcy a następne 6 odpoczywać ta forma zatrudnienia Ci na to pozwala, a wyższe wynagrodzenie to bonus, który zrekompensuje brak dopływu gotówki między kolejnymi projektami” komentuje Krzysztof Andrian. „Myślę, że polscy informatycy skuszeni nowymi możliwościami chętnie podejmą pracę zagranicą, a po powrocie do kraju zmienią także nastawienie polskich pracodawców. Na to potrzeba jednak czasu, niemiecki rynek ewaluował przez ostatnie 15 lat, nam może starczy dekada”.

fot. mat. prasowe

Największe zalety IT Contractingu

Największe zalety IT Contractingu


„Przymusowi” freelancerzy

Bogata wiedza i doświadczenie, kreatywność, elastyczność w podejściu do miejsca i czasu wykonywanej pracy to największe atuty kontraktora IT, za którymi idzie odpowiednio wyższe wynagrodzenie. 33,3% ankietowanych wskazało, iż freelancerzy zarabiają 50% i więcej niż etatowi pracownicy na tym samym stanowisku. „Dziwią natomiast dane, z których wynika, iż w 16,7% badanych firm kontraktorzy zarabiają mniej, nawet o 30%, niż etatowi pracownicy” dodaje Krzysztof Andrian. „To nieporozumienie, niezrozumienie pojęcia kim tak naprawdę jest „wolny strzelec”. Od razu nasuwa się pytanie: czy w takich firmach kontraktorzy IT to po prostu osoby, które zostały zmuszone zrezygnować z etatowej pracy i założyć własną działalność, aby firma mogła obniżyć stałe koszty? ”. Według anonimowej wypowiedzi jednego z ankietowanych freelancerów: „W Polsce „kontaktor” to często po prostu pracownik etatowy, najczęściej zmuszony jest założyć własną działalność i idzie pracodawcy na rękę, by nie stracić zatrudnienia, a w zamian dostaje pensje taką samą, powiększoną czasem o obcięte świadczenia, co jest tak naprawdę bez sensu. Łamane są przy tym postanowienia umowy i prawo, gdy taki „kontraktor” jest zmuszany np. do przestrzegania etatowego czasu pracy. W efekcie „kontraktor”' kończy umowę z firmą, z pensją poniżej średniej europejskiej, bez ZUSu, ubezpieczenia medycznego i jeszcze musi sobie księgową zatrudnić do rozliczenia podatku, żeby do interesu nie dopłacić”.

Kogo będą zatrudniać

Z badania wynika, że pracodawcy, którzy wskazali iż będą zatrudniać freelancerów IT w najbliższych sześciu miesiącach, najczęściej będą poszukiwać programistów (53,8%), specjalistów zajmujących się konsultingiem wdrożeniowym, zarządzaniem projektem czy analiza biznesową (po 23,1%) oraz administrowaniem infrastruktury IT i supportem (15,4%). Stanowiska na które planowane jest zwiększenie zatrudnienia kontraktorów to te związane z technologiami ERP (30,8%), platformą sprzętową Mainframe/Unix/Intel (30,8%), CRM (23,1%), Java (23,1%), Oracle/DB2/MS SQL (15,4%), Storage/Pamięci masowe (7,7%) oraz .Net(7.7%).

Informacje o badaniu
Badaniem zostało objętych 523 menedżerów i dyrektorów IT w całej Polsce. Uczestnicy badania odpowiadali na pytania zamknięte i otwarte, które zostały do nich rozesłane w postaci elektronicznej ankiety.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: