eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy3 scenariusze i 5 zadań: polska energetyka przed epokową szansą

3 scenariusze i 5 zadań: polska energetyka przed epokową szansą

2025-05-04 00:20

3 scenariusze i 5 zadań: polska energetyka przed epokową szansą

Polska energetyka w dobie transformacji © Freepik

Na przestrzeni nadchodzących 10 lat sektor elektroenergetyczny w Polsce ulegać ma głębokim przemianom. Jak podaje opracowany przez McKinsey & Company raport pt. "Polska Energetyka 2050. Czas odważnych decyzji", w 2035 r. udział OZE w wytwarzaniu energii będzie porównywalny z obecnym udziałem paliw kopalnych. Eksperci przekonują, że jest to epokowa wręcz szansa zarówno na znaczne obniżenie emisji, jak i obniżenie cen energii oraz poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki.

Przeczytaj także: 6 rekomendacji dla Polski na drodze do transformacji energetycznej

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:



Polska energetyka w dobie transformacji


Na podstawie analiz trendów rynkowych, kosztów technologii oraz danych dotyczących miksu energetycznego, raport McKinsey & Company „Polska Energetyka 2050. Czas odważnych decyzji” przedstawia obraz polskiego systemu elektroenergetycznego w procesie transformacji. Rosnące ceny uprawnień do emisji CO₂, wysokie koszty wydobycia węgla i malejąca konkurencyjność elektrowni węglowych poddają w wątpliwość ekonomiczną opłacalność stosowania dotychczasowego modelu energetyki opartej na paliwach kopalnych.

Jednocześnie dynamicznie rozwijają się odnawialne źródła energii – zwłaszcza fotowoltaika i farmy wiatrowe – których tempo wzrostu jest najwyższe w historii. Nowoczesne źródła, w tym wysokosprawne bloki gazowe i OZE, już dziś oferują niższe koszty wytwarzania energii niż większość istniejących elektrowni węglowych, otwierając drogę do bardziej konkurencyjnego i zrównoważonego systemu.
Polska energetyka stoi przed historyczną szansą. Konieczne będą odważne i mądre decyzje dotyczące przyszłego kształtu systemu. Skala niezbędnych inwestycji, szacowanych na blisko 275 mld zł do końca dekady i nawet 1,9 biliona (tysiąc mld) do 2050 r., może stać się impulsem rozwoju gospodarczego, tworząc nowe łańcuchy wartości i miejsca pracy. Jednocześnie modernizacja sektora energetycznego może obniżyć intensywność emisji CO₂ nawet o 95% względem dzisiejszego poziomu – informuje Gustaw Szarek, Partner w McKinsey & Company w Polsce.

Polska energetyka w dobie transformacji

Dynamicznie rozwijają się odnawialne źródła energii – zwłaszcza fotowoltaika i farmy wiatrowe – których tempo wzrostu jest najwyższe w historii.


Trzy scenariusze transformacji polskiej energetyki


W raporcie przeanalizowano dziewięć scenariuszy rozwoju systemu elektroenergetycznego, z których trzy uznano za najbardziej prawdopodobne: rynkowy, przyspieszony i opóźniony.

W każdym z nich przewidziano znaczny wzrost zapotrzebowania na energię, konieczność odchodzenia od węgla i rozwój niskoemisyjnych źródeł energii.
  1. Scenariusz rynkowy zakłada umiarkowany wzrost zapotrzebowania na energię oraz realizację inwestycji z lekkimi opóźnieniami względem planów – to wariant najbardziej zbliżony do obecnych trendów.
  2. Scenariusz przyspieszony przewiduje szybszą elektryfikację przemysłu, transportu i ogrzewania oraz terminowe uruchamianie nowych źródeł energii – co pozwala na większe oszczędności i silniejsze wsparcie wzrostu gospodarczego.
  3. Scenariusz opóźniony wiąże się z wolniejszym wdrażaniem inwestycji i dłuższym okresem eksploatacji elektrowni węglowych, co prowadzi do wyższych cen energii i mniejszych redukcji emisji.

Redukcja emisji i spadek cen energii


Efektem transformacji będzie nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także znaczące obniżenie cen energii elektrycznej i emisji gazów cieplarnianych. Według scenariusza rynkowego przedstawionego w raporcie, średnie hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce mogą spaść o około 15% do 2035 r., a do 2050 r. nawet o 30% w porównaniu do poziomu z 2023 r. Oznacza to, że ceny mogłyby obniżyć się z ok. 500 zł/MWh do około 350 zł/MWh (w wartościach realnych), co przełoży się na oszczędności rzędu 25 mld złotych rocznie dla gospodarki i gospodarstw domowych.

Jednocześnie, zwiększenie udziału niskoemisyjnych źródeł energii – takich jak fotowoltaika, lądowe i morskie farmy wiatrowe oraz nowoczesne bloki gazowe – umożliwi radykalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Do 2030 r. sektor elektroenergetyczny może zredukować emisje o 60% względem 2023 r., a do 2050 r. – nawet o 97%. W praktyce oznacza to niemal pełną dekarbonizację wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Redukcja emisji wpłynie nie tylko
na realizację celów klimatycznych, ale również na poprawę jakości powietrza oraz zdrowia publicznego. Ponadto, mniejsza emisja CO₂ oznacza niższe koszty związane z zakupem uprawnień w systemie EU ETS, co z kolei ogranicza ryzyko kolejnych wzrostów cen energii w przyszłości.

5 zadań dla polskiej energetyki


Transformacja polskiego sektora energoelektrycznego, wymaga zdecydowanych i strategicznych decyzji. Raport przedstawia pięć zadań dla polskiego sektora elektroenergetycznego, które wymagają natychmiastowego działania:
  1. Określenie harmonogramu zastępowania elektrowni węglowych.
  2. Przygotowanie realistycznego harmonogramu budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce i jego upublicznienie.
  3. Określenie krótko- i długoterminowej roli elektrowni gazowych w systemie elektroenergetycznym.
  4. Wypracowanie mechanizmów finansowych i ram regulacyjnych wspierających rozbudowę OZE.
  5. Poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie elastyczności popytu.

Najbliższa dekada przedefiniuje polski sektor energetyczny – od kierunku i tempa podjętych decyzji będzie zależeć nie tylko sposób wytwarzania energii elektrycznej, ale konkurencyjność całej gospodarki oraz jakość życia milionów Polaków– podsumowuje Gustaw Szarek, Partner w McKinsey & Company w Polsce.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: