eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Jakość owoców i warzyw w IV kw. 2009

Jakość owoców i warzyw w IV kw. 2009

2010-05-14 09:39

Jakość owoców i warzyw w IV kw. 2009

Udział liczby oraz masy partii niezgodnych w stosunku do skontrolowanych, z podziałem na rodzaj stwi © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2009 rok, w IV kwartale 2009 roku wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę, której celem było sprawdzenie jakości handlowej wybranych gatunków świeżych owoców i warzyw, ze szczególnym uwzględnieniem: jabłek (objętych szczegółowymi normami handlowymi), marchwi, cykorii, brokułów, czosnku, cebuli oraz orzechów włoskich (objętych normą ogólną). Kontrola polegała przede wszystkim na sprawdzeniu zgodności produktów z wymaganiami tych norm.

Przeczytaj także: Jakość owoców i warzyw w III kw. 2009

Ponadto kontrolą objęto inne niż priorytetowe gatunki owoców i warzyw, tj.: owoce cytrusowe, gruszki, winogrona, kiwi, nektaryny i orzechy laskowe, pomidory, paprykę, sałatę, kapustę, selery korzeniowe i buraki.

JHARS wyjaśnia, że w związku z przeprowadzoną reformą rynku świeżych owoców i warzyw w Unii Europejskiej, od 1 lipca 2009 roku wprowadzono zmiany w przepisach prawnych odnoszących się m.in. do jakości handlowej tych produktów.

Zmiany wdrożono rozporządzeniem Komisji nr 1221/2008 z dnia 5 grudnia 2008 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1580/2007 ustanawiające przepisy wykonawcze do rozporządzeń Rady (WE) nr 2200/96, (WE) nr 2201/96 i (WE) nr 1182/2007 w sektorze owoców i warzyw w zakresie norm handlowych.

W wymienionym akcie prawnym dokonano podziału norm handlowych na normy szczegółowe oraz normę ogólną.

Szczegółowe normy handlowe określone zostały dla następujących produktów: jabłek, owoców cytrusowych, owoców kiwi, sałaty oraz endywii, brzoskwiń i nektaryn, gruszek, truskawek, papryki słodkiej, winogron stołowych i pomidorów. Normy szczegółowe w sposób obszerny opisują wymagania jakościowe w odniesieniu do konkretnych produktów.

Owoce i warzywa, które nie są objęte szczegółowymi normami handlowymi muszą spełniać wymogi ogólnej normy handlowej, która określa minimum wymagań jakościowych dla tych produktów.

ZAKRES KONTROLI

Kontrole przeprowadzono w 162 podmiotach gospodarczych, w tym przede wszystkim w hipermarketach i supermarketach (57% wszystkich skontrolowanych podmiotów), w małych, średnich i dużych sklepach detalicznych (37% wszystkich skontrolowanych podmiotów) oraz w hurtowniach, centrach dystrybucyjnych i na targowiskach (6% skontrolowanych podmiotów).

Jakość handlową świeżych owoców i warzyw JHARS zakwestionował w 90 przedsiębiorstwach, co stanowiło ponad połowę tj. 56% wszystkich podmiotów objętych kontrolą w przedmiotowym zakresie. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w przypadku sklepów detalicznych oraz targowisk, natomiast jakość handlowa produktów oferowanych do sprzedaży w hipermarketach i supermarketach była na wyższym poziomie.

Kontrolą, w zakresie zgodności z normami handlowymi, objęto:
  • 1442 partie świeżych owoców i warzyw o łącznej masie 57,5 t, w tym:
    • 576 partii świeżych owoców i warzyw, dla których ustanowiono szczegółowe normy handlowe, o łącznej masie 29,2 t,
    • 866 partii świeżych owoców i warzyw objętych postanowieniami ogólnej normy handlowej, o łącznej masie 28,2 t.
WYNIKI KONTROLI

Ogółem zakwestionowano jakość handlową 354 partii świeżych owoców i warzyw (co stanowiło 25% wszystkich skontrolowanych partii) o łącznej masie 13,4 t (23% masy partii skontrolowanych), w tym:
  • 192 partie świeżych owoców i warzyw, dla których ustanowiono szczegółowe normy handlowe (33% skontrolowanych partii objętych normami szczegółowymi) o łącznej masie 8,7 t (30% masy partii objętych normami szczegółowymi),
  • 162 partie świeżych owoców i warzyw objętych wymaganiami określonymi w ogólnej normie handlowej (19% skontrolowanych partii objętych normą ogólną) o łącznej masie 4,7 t (17% masy partii objętych normą ogólną).
Świeże owoce i warzywa nie spełniały przede wszystkim wymagań dotyczących znakowania. Nieprawidłowości w tym zakresie ujawniono w przypadku 318 partii świeżych owoców i warzyw o łącznej masie 11 t, (tj. 22% wszystkich skontrolowanych partii i 19% masy skontrolowanych partii).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: