eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Koniec Pentium4?

Koniec Pentium4?

2003-06-26 10:30

W poniedziałek Intel wprowadził do swojej oferty nowy model procesora Pentium 4 pracującego z częstotliwością 3,2GHz i dokonał omówienia nowej wersji procesorów Madison, układów optymalizowanych dla dwuprocesorowych serwerów i stacji roboczych.

Przeczytaj także: Obniżka cen Pentium M

3,2GHz Pentium 4 będzie przez kilka miesięcy prawdopodobnie najszybszym układem dla komputerów biurkowych. Procesor ten powiększył dystans pomiędzy Intelem i AMD, które nie planuje żadnej premiery aż do września, kiedy na rynku ma się pojawić Athlon64.

Na rynku pojawi się też 2GHz procesor PowerPC 970, który będzie wykorzystywany w nowych PowerMac-ach. Będzie on miał bardzo zbliżone parametry pracy do procesorów Intela i AMD, twierdzi Nathan Brookwood – analityk Insight 64, jednak układ IBM-a raczej nie stanie się masowym hitem, dodał Brookwood.

Nowy procesor Pentium 4 będzie prawdopodobnie jednym z ostatnich, jeżeli nie ostatnim, urządzeniem klasy Pentium 4. W drugiej połowie roku firma planuje premierę następcy tych procesorów, układu o kodowej nazwie Prescott, którego architektura jest w dużej mierze podobna do Pentium 4, jednak posiada on m. in. nowe instrukcje przetwarzania multimediów.

Podobnie jak inne modele high-endowych procesorów Intela, nowy chip posiada technologię Hyper-Threading, która umożliwia procesorowi równoległe wykonywanie pewnych zadań, m.in. skanowania systemu programami antywirusowymi czy kompresję wideo obok obsługi innych aplikacji. Nowy procesor będzie kosztował 637USD przy zamówieniach powyżej 1000 sztuk. Przypomnijmy, że na początku miesiąca Intel obniżył ceny procesorów dla komputerów stacjonarnych.

Równocześnie, Tom Gibbs, dyrektor marketingu Intela powiedział, że firma rozpoczyna promocję układów Madison, zapowiadanej nowej wersji procesora Itanium 2, dedykowanego dla systemów dwuprocesorowych. Choć Gibbs nie ujawnił szczegółów technicznych dotyczących procesora Madison (poza tymi, znanymi już wcześniej), ani tego w jakim stopniu będą się różniły obie wersje tych procesorów, to zapewnił że układ może być bez problemów stosowany w wysoko wydajnych serwerach. Według nieoficjalnych źródeł, premiera procesorów Madison odbedzie się 30 czerwca. Nowe chipy będą pracowały z zegarem 1,5GHz i będą wyposażone w 3MB lub 6MB pamięci cache.
Przeczytaj także: Niedobory Pentium 4 Niedobory Pentium 4

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: pentium 4, p4, athlon64

Przeczytaj także


300GB dyski twarde

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: