eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Jakość owoców i warzyw I kw. 2010

Jakość owoców i warzyw I kw. 2010

2010-08-13 00:23

Jakość owoców i warzyw I kw. 2010

Udział liczby partii oraz masy partii owoców i warzyw nie spełniających wymagań określonych w normac © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2010 rok, w I kwartale wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw. Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej wybranych gatunków świeżych owoców i warzyw, głównie: jabłek, owoców cytrusowych, owoców kiwi, winogron oraz cebuli, marchwi, selerów korzeniowych, pietruszki korzeniowej i kapusty głowiastej, w zakresie zgodności z wymaganiami norm handlowych (tj. Szczegółowych norm handlowych oraz Ogólnej normy handlowej).

Przeczytaj także: Jakość owoców i warzyw w IV kw. 2009

ZAKRES KONTROLI

Kontrolę przeprowadzono w 244 podmiotach gospodarczych, w tym w 108 hiper i super - marketach, 80 hurtowniach, 49 małych, średnich i dużych sklepach detalicznych oraz w 4 centrach dystrybucyjnych, u 2 producentów i 1 podmiocie na giełdzie towarowej.
Kontrolą objęto ogółem 2786 partii o łącznej masie 660,4 t, w tym:
  • 1699 partii świeżych owoców o masie 454,8 t,
  • 1087 partii świeżych warzyw o masie 205,6 t.

WYNIKI KONTROLI

Wymagań jakości handlowej, określonych we wspólnotowych normach handlowych nie spełniało 670 partii świeżych owoców i warzyw (co stanowiło 24% wszystkich skontrolowanych partii) o łącznej masie 144,2 t (22% masy partii skontrolowanych), w tym:
  • 379 partii owoców o masie 82,9 t,
  • 291 partii warzyw o masie 61,3 t.

Ujawnione nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim wymagań odnośnie znakowania, których nie spełniało 626 partii świeżych owoców i warzyw o łącznej masie 127,5 t, (tj. 22% wszystkich skontrolowanych partii i 19% masy skontrolowanych partii). Nieprawidłowości dotyczyły: braku informacji o kraju pochodzenia, braku cech identyfikacyjnych lub całkowitego braku znakowania. Ponadto, w przypadku owoców i warzyw objętych Szczegółowymi normami handlowymi kwestionowano brak charakterystyki jakościowej produktów (tj. klasa jakości, wielkość jeżeli sortowano wg wielości) oraz nazwy odmiany, a w odniesieniu do produktów objętych Ogólną normą handlową podawano klasę jakości (pomimo braku deklaracji normy EKG/ONZ),

Część kontrolowanych produktów nie spełniała także wymagań minimalnych – chodzi tu o 33 partie owoców i warzyw (1% partii skontrolowanych) o łącznej masie 4,8 t, (1% masy partii). Kwestionowane owoce i warzywa charakteryzowała utrata świeżości, objawy zepsucia, pleśni, uszkodzenia mechaniczne sięgające w głąb miąższu, uszkodzenia spowodowane przez szkodniki.

Ponadto, w odniesieniu do produktów objętych wymaganiami szczegółowych norm handlowych, nieprawidłowości dotyczyły niespełniania:
  • wymagań zadeklarowanej klasy jakości,
  • wymagań dotyczących wielkości,
  • wymagań dotyczących prezentacji.

JHARS podkreśla, że niektóre z kontrolowanych partii nie spełniały jednocześnie kilku wymagań określonych w normach jakości handlowej.

fot. mat. prasowe

Udział liczby partii oraz masy partii owoców i warzyw nie spełniających wymagań określonych w normac

Udział liczby partii oraz masy partii owoców i warzyw nie spełniających wymagań określonych w normach, w stosunku do partii skontrolowanych, z podziałem na gatunki (w %)

Najwięcej nieprawidłowości w zakresie skontrolowanych gatunków priorytetowych stwierdzono w przypadku jabłek (35% partii niezgodnych i 37% masy partii), a najmniej w przypadku owoców cytrusowych (16% partii niezgodnych i 9% masy partii) oraz winogron (17% partii niezgodnych i 5% masy partii). Stosunkowo niski procent partii niezgodnych stwierdzono także w odniesieniu do kiwi (16% liczby partii) jednakże udział masy kwestionowanych partii tych owoców był wysoki i wynosił 32%.

Jakość handlowa pozostałych gatunków priorytetowych kontrolowanych warzyw była również na niskim poziomie. W przypadku cebuli oraz kapusty głowiastej udział partii niezgodnych z wymaganiami ogólnej normy handlowej wynosił 27% i 25% co stanowiło odpowiednio 42% i 29% kwestionowanej masy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: