eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Napoje spirytusowe: kontrola IV kw. 2009

Napoje spirytusowe: kontrola IV kw. 2009

2010-05-17 00:15

Napoje spirytusowe: kontrola IV kw. 2009

Porównanie wyników kontroli jakości handlowej napojów spirytusowych przeprowadzonych w latach 2004-2 © fot. mat. prasowe

Zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2009 rok, w IV kwartale wojewódzkie inspektoraty JHARS w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze przeprowadziły kontrolę, której celem było sprawdzenie jakości handlowej napojów spirytusowych, ze szczególnym uwzględnieniem wódki, w tym sprawdzenie pochodzenia surowca.

Przeczytaj także: Przetwory rybne: kontrola IV kw. 2009

W trakcie kontroli sprawdzono:
  • jakość handlową napojów spirytusowych w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami oraz prawidłowość znakowania opakowań,
  • dokumentację potwierdzającą pochodzenie surowca użytego do produkcji wódki.
ZAKRES KONTROLI

Kontrolę przeprowadzono w 21 podmiotach (tj. 53,8% zarejestrowanych w WIJHARS) na terenie 13 województw.

Kontrolą objęto:
  • w zakresie oznaczania parametrów fizykochemicznych - 37 partii napojów spirytusowych, o łącznej objętości 11464 hl, w tym:
    • 36 partii wódek, o łącznej objętości 11404 hl,
    • 1 partię wódki smakowej, o objętości 60 hl,
  • w zakresie znakowania - 102 partie napojów spirytusowych, o łącznej objętości 13263 hl, w tym:
    • 56 partii wódek, o łącznej objętości 9894 hl,
    • 46 partii pozostałych napojów spirytusowych, o łącznej objętości 3369 hl.
IJHARS wyjaśnia ponadto, że kontrola w zakresie parametrów fizykochemicznych obejmowała oznaczenie: zawartości alkoholu etylowego, metanolu oraz parametry deklarowane przez producenta.

WYNIKI KONTROLI

Parametry fizykochemiczne

Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 3 partii wódek (8,1% skontrolowanych partii), o łącznej objętości 84 hl (0,7% skontrolowanej objętości).

IJHARS podaje, iż nieprawidłowości dotyczyły:
  • zawyżonej o 4 g/hl zawartości metanolu w przypadku 1 partii wódki o objętości 75 hl,
  • zawyżonej zawartości pozostałości suchej masy po odparowaniu o 0,165 - 0,425 g/l w przypadku 2 partii wódek, o łącznej objętości 9 hl.
Zawyżona zawartość metanolu w stosunku do wymagań określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 (max. 10 g/hl alkoholu 100%) oraz w stosunku do wymagań określonych w deklarowanej przez producenta normie zakładowej może świadczyć o użyciu do produkcji wódek alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego o niewłaściwej jakości.

Natomiast przekroczenie parametru "suchej pozostałości po odparowaniu" (czyli zawyżonej zawartości substancji rozpuszczonych) w stosunku do poziomu określonego w deklarowanej przez producenta normie zakładowej, może świadczyć o zanieczyszczeniu kontrolowanych wódek pozostałościami wcześniej produkowanych na tych samych liniach technologicznych wyrobów alkoholowych.

Znakowanie

Nieprawidłowe znakowanie stwierdzono w przypadku 18 partii napojów spirytusowych (17,6% skontrolowanych wyrobów), o łącznej objętości 2 819 hl (21,3% skontrolowanej objętości).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: