eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Dyski sieciowe NAS dla biznesu

Dyski sieciowe NAS dla biznesu

2009-09-16 00:55

Dyski sieciowe NAS dla biznesu

© fot. mat. prasowe

Zaawansowane dyski sieciowe wkrótce wyprą w wielu biznesowych zastosowaniach tradycyjne serwery. Na co zwracać uwagę przy wyborze profesjonalnego sprzętu do obsługi dużych firm i korporacji? Wśród podstawowych wyznaczników serwerów sieciowych typu NAS (Network Attached Storage) dla dużych korporacji znajdują się takie elementy jak wydajność, wystarczająca ilość miejsca na dane, obsługa równoległych połączeń dla większej liczby użytkowników, bezpieczeństwo danych, kwestie zasilania oraz dostępu sieciowego - uważają eksperci z EPA Systemy.

Przeczytaj także: Serwery RackStation RS810+ i DiskStation DS411+

fot. mat. prasowe

Lawinowo przybywająca ilość danych i konieczność ich archiwizacji sprawia, że dyski sieciowe stają się nieodłącznym elementem informatycznej infrastruktury. - "Należy rozróżnić urządzenia do zastosowań domowych oraz profesjonalnych" - przestrzega Paweł Premicz z EPA Systemy. "O ile bardziej zaawansowane dyski sieciowe z pierwszego segmentu sprawdzą się w małych przedsiębiorstwach, a tyle w korporacjach zastosowany musi być bardziej niezawodny i wszechstronny sprzęt".

Wśród podstawowych wyznaczników serwerów sieciowych typu NAS (Network Attached Storage) dla dużych korporacji znajdują się takie elementy, jak wydajność, wystarczająca ilość miejsce na dane, obsługa równoległych połączeń dla większej liczby użytkowników, bezpieczeństwo danych, kwestie zasilania oraz dostępu sieciowego.

Procesor

Jednostka sterująca odpowiada za szybkość przetwarzania danych. Przekłada się to m.in. na komfort korzystania z dysku sieciowego i dostępu do danych. Zaprezentowany niedawno model Thecus N8800 posiada procesor Intel Core 2 Duo, który sprawdza się w wymagających środowiskach biznesowych, nawet przy jednoczesnym dostępie do zgromadzonych danych przez wielu użytkowników.

Pamięć RAM

Thecus N8800 posiada 2GB pamięci RAM DDR2. Wielkość ta pozwala na dobrą obsługę urządzenia NAS. 2GB RAM radzą sobie z potrzebami systemu sterującego pracą zaawansowanego dysku sieciowego. Sprawiają, że system szybko reaguje na zapytania oraz może obsłużyć jednorazowo większą liczbę połączeń. Należy pamiętać, że systemy operacyjne stosowane w pamięciach masowych nie zużywają pamięci na procesy związane z obsługą graficzną interfejsu użytkownika czy dodatkowe aplikacje. Pamięć służy głównie do sprawnej obsługi procesów systemowych i buforowanie zapytań od użytkowników.

Miejsce na dane

Thecus N8800 wyposażony jest w 8 zatok pod dyski twarde SATA II 3.5", co zapewnia do 16TB przestrzeni na dane. Możliwa jest rozbudowa poprzez przyłączenie do urządzenia pięciu kolejnych serwerów i wspólnego nimi zarządzania. Obsługa iSCSI, który pozwala tworzyć na dysku sieciowym zasoby bezpośrednie dla serwerów wyposażonych w obsługę tego protokołu. Serwer iSCSI, działający jako inicjator oraz target, może też przejąć funkcję bezpośredniego dysku systemowego.

Obudowa serwera

Dla zastosowań profesjonalnych dostępne są zarówno urządzenia wolno stojące, jak i typu „rack”, przystosowane do montażu w szafach serwerowych.
Przeczytaj także: Synology: nowe serwery NAS Synology: nowe serwery NAS

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: